Gimnazjum nr 1 jest ,,EKO"

2016-11-07 09:24:26(ost. akt: 2016-11-07 09:26:58)

Autor zdjęcia: Gimnazjum nr 1 w Giżycku

O tym jak ważna jest ekologia obecnie nikogo nie trzeba przekonywać, bowiem szkoła to nie tylko nauka liczenia i pisania.
Szkoła - to miejsce, gdzie młody człowiek rozwija się, kształtuje się jego światopogląd, a także wrażliwość na otaczające go środowisko. Mając to na uwadze podjęliśmy się realizacji zadań w zakresie ekologii.

Zapytaliśmy naszych uczniów, czego brakuje im na posesji szkoły. Odpowiedzi były bardzo różne, a najważniejsze z nich to: ławeczki do siedzenia w czasie przerwy, stół do ping-ponga, rośliny kwitnące i krzewy ozdobne przed i za budynkiem szkoły.

Następnie uczniowie zaproponowali przyszkolny ogródek. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, rodzice i przyjaciele szkoły zaangażowali się w zagospodarowanie terenu, oczyścili skrawek ziemi między małą i dużą salą gimnastyczną, a także trawniki przed szkołą. Następnie przycięliśmy rośliny już rosnące przed szkołą i dokonaliśmy nasadzenia. Na posesji szkoły mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych (kwiecień 2016) zasadziliśmy fuksje, hortensje, budleje, jałowce, iglaki, sosny, cyprysy, wierzbę, tuje, juki, bzy, tawuły, a w trawniku schowaliśmy 230 różnokolorowych krokusów, które mamy nadzieję zakwitną już najbliższej wiosny.

Grupa chłopców wraz z niepedagogicznymi pracownikami szkoły wyczyściła, na nowo umiejscowiła i odmalowała wszystkie ławeczki. Dziewczyny zaprojektowały tablicę informacyjną, która zawisła na naszym ogródku. Wiosną jak zakwitną kwiaty zawiesimy piękne domki dla owadów. Poza tym nasi uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć nt. segregacji odpadów, projektowali eko-torby i powstały świetne wierszyki:

„Gdy wypijesz już pepsiaka
nie wyrzucaj puszki w krzaka
oddaj ją do punktu skupu
przerób na kawałek drutu.
To recycling się nazywa,
że aż ludziom czapki zrywa.
Gdy ktoś boksyt wydobywa,
duża część przyrody ubywa.
Segreguj więc odpady -
drzew oszczędzisz całe masy. "

W ramach zajęć o tematyce ekologicznej nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach w Izbie Przyrodniczo Edukacyjnej w Lesie Miejskim. Poza tym cykl zajęć w przyszkolnym ogródku prowadziła nasza pani od biologii.

Tak bardzo pochłonęły nas działania na ekologii, że w ramach akcji FOWJM „Drzewko za makulaturę” uzbieraliśmy 200 kg tego surowca i otrzymaliśmy 10 sadzonek (2 jałowce, 3 cyprysy, 5 sosen). Ważnym akcentem w podjętych działaniach na rzecz ekologii okazała się dotacja przyznana przez Burmistrza Miasta na zakup wiaty rowerowej.

Wszystkie powyższe działania miały miejsce dzięki dotacjom pozyskanym przez panie: M. Rudis-Rodak, J. Kowalską i M. Melnyk dotacjom z Fundacji Banku PKO, Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich oraz od innych darczyńców.


Źródło: Artykuł internauty