Narodowcy znikają z Facebooka. Dlaczego?

2016-11-02 09:23:34 (ost. akt: 2016-11-02 10:04:56)

Autor zdjęcia: wikimedia.commons.pl

Narodowcy zapowiedzieli, że zbiorą się przed warszawską siedzibą Facebooka żeby protestować przeciwko niesprawiedliwej ich zdaniem polityce portalu. O co poszło? Pod koniec października zniknęły profile ogólnopolskie Ruchu Narodowego czy Obozu Narodowo-Radykalnego. Każdy z nich miał po kilkadziesiąt tysięcy fanów i obserwatorów, a ogólnopolski Marsz Niepodległości miał aż 250 tysięcy polubień.
To właśnie za pośrednictwem Facebooka sympatycy skrajnej prawicy omawiali szczegóły dorocznego pochodu z okazji 11 listopada i zbierali pieniądze na organizację marszu. W 2014 roku podczas pamiętnego Marszu Niepodległości w stronę policji poleciały race i kostki brukowe. Rannych zostało wtedy 50 funkcjonariuszy, aresztowano ponad 200 chuliganów. Rok później nie było już większych ekscesów, za to narodowcy maszerowali z prowokacyjnymi hasłami na flagach: „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”.

Na Facebooku funkcjonują grupy i organizacje, które zgłaszają strony propagujące nienawiść. To min. na ich wnioski Facebook usunął wspomniane profile. — Zgłaszamy strony, które wprost nawołują do przemocy i nienawiści — mówi Rafał Gaweł z Centrum Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. — Nie jest naszą intencją to, żeby likwidować profile prawicy, tylko profile organizacji i osób, które propagują nienawiść, przemoc i pochwalają totalitaryzmy takie jak faszyzm czy komunizm — dodaje działacz. Gaweł przytacza przykład zgłoszonych i usuniętych wcześniej profili, na których sympatycy skrajnej prawicy mieli przechwalać się tym, co zamierzają zrobić wyznawcom islamu: — To było nawoływanie wprost do krzywdzenia ludzi — nie ma wątpliwości Gaweł. Przypomina, że Polsce żyje ponad 100 tysięcy muzułmańskich uchodźców z Czeczenii, mieszkają Tatarzy i nie ma z tego powodu żadnych problemów. Narodowcy mają na ten temat inne zdanie. Z administracją portalu walczą już od kilku miesięcy.

"Z niepokojem obserwujemy radykalizację egzekucji zasad lewicowej poprawności politycznej. Administracja Facebooka usunęła m.in. profile największej polskiej manifestacji patriotycznej, czyli Marszu Niepodległości, oraz legalnie działającej i mającej reprezentację w Sejmie partii politycznej, czyli Ruchu Narodowego. Wcześniej zostały usunięte profile służące komunikacji stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny" — czytamy w stanowisku przedstawiciele ONR.

Sympatycy skrajnej prawicy w komentarzach w sieci przebierają w słowach. "Lewacy trzęsą portkami. Sprowadzili dzicz do Europy, teraz cenzurują media i chcą zastraszyć narody europejskie. To się wam nie uda lewacy" — zapowiada jeden z fanów Ruchu Narodowego.
"Cenzurując nas, tak naprawdę nas wzmacniają. Zresztą, to tylko profile. Jesteśmy wszędzie, akcje są każdego dnia. Przyszłość należy do nas!" — komentuje na Twitterze Tomasz Dorosz z ONR. Robert Winnicki, szef Ruchu Narodowego nie ma wątpliwości, że „warszawska, powiązana z KODem, administracja Facebooka kasuje narodowe profile”.

Administracja portalu tłumaczy, że przyjęte przez firmę standardy społeczności zakazują m.in. nękania i prześladowania, a także publikacji treści zawierających mowę nienawiści, groźby, atakowanie ze względu na ich rasę, przynależność etniczną, czy narodowość. Uwadze internautów nie uszedł dość zabawny fakt: narodowcy będą protestować w obronie wolności wypowiedzi.
"Monthy Python! Skrajna prawica będzie walczyć o swobodne wyrażanie poglądów. Oczywiście własnych" — pisze anonimowy komentator.

Katarzyna Guzewicz
k.guzewicz@gazetaolsztynska.pl

Chcesz zadać pytanie autorce tekstu? Obserwuj ją na Facebooku.

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lesboy #2105046 | 94.254.*.* 3 lis 2016 17:28

  Jestem pierwszym na świecie, facetem lesbijką. Helou.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. :) #2104544 | 46.215.*.* 3 lis 2016 08:42

  No i gra i buczy - jeszcze tylko do prokuratury z zaściankowymi patriotami

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Duda #2104498 | 37.249.*.* 3 lis 2016 08:01

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Obiecałem przewalutować kredyty w CHF .

  1. Matylda #2104247 | 217.99.*.* 2 lis 2016 20:01

   Komentarz nie dość, że tendencyjny, to pisany beznadziejnym językiem. Pani "redaktor", jak pani chce powiedzieć, że ktoś ma niewybredny komentarz, to po polsku się pisze że "nie przebierają w słowach", a nie "przebierają". Żałosne!! Jaki stopień z polskiego w gimnazjum? 2 czy 3 i 25% na egzaminie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. miłośnik idiotów #2104194 | 62.212.*.* 2 lis 2016 18:55

   Przykre jest to, że zrobiono ze święta narodowego jedną wielką balangę dla różnych ugrupowań od lewa do prawa. Zamiast w tym dniu się zjednoczyć i pokazać, że jesteśmy jednością jako Polacy to się przepraszam nap... jak murzyni w Afryce

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (33)