Audyt w Reszlu nie wykazał nieprawidłowości

2016-10-20 14:22:24(ost. akt: 2016-10-20 14:34:36)
Dzięki dotacji wyremontowano budynek byłego kolegium jezuickiego. Dziś mieści się tam prowadzony przez Helper Środowiskowy Dom Samopomocy.

Dzięki dotacji wyremontowano budynek byłego kolegium jezuickiego. Dziś mieści się tam prowadzony przez Helper Środowiskowy Dom Samopomocy.

Autor zdjęcia: ug reszel

— Pewna doza niepewności i niepokoju w takiej sytuacji zawsze jest, ale audyt zewnętrzny niczego złego nam nie wykazał. Niejasności pojawiają się przy kwocie 150 tys. Teraz prowadzony jest kolejny audyt, który ma wyjaśnić tę sytuację — mówi burmistrz Reszla Marek Janiszewski.
To odpowiedź na medialne doniesienia o postępowaniu dotyczącym ECWS Helper, prowadzącym Środowiskowy Dom Samopomocy także w Reszlu. Urząd Kontroli Skarbowej w Olsztynie wysłał zawiadomienie do czterech gmin, wśród których znalazła się także gmina Reszel, o prowadzonym postępowaniu. Jeśli śledztwo potwierdzi niejasności w korzystaniu z dotacji to wojewoda będzie domagał się od tych gmin zwrotu całości dotacji przekazanych Helperowi. W przypadku gminy Reszel kwota ta to ponad 13 milionów złotych.

— Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo już drugi rok, jak widać nikomu jeszcze nic nie udowodniono. Dotyczy ono nienależnie pobranych dotacji od gmin. Czekamy na jego wynik, bez tego ciężko nam się ustosunkować do sprawy. Urząd Kontroli Skarbowej faktycznie złożył pismo dotyczące prowadzonego postępowania, a zrobił to, by nie dopuścić do przedawnienia sprawy. W innym wypadku już niebawem nie można byłoby rozliczać Helpera z tych dotacji, bo upłynąłby okres pięciu lat. Zresztą w ślad za tym pismem gmina Reszel przesłała podobne do Helpera, by także nasze - ewentualne - roszczenia się nie przedawniły — informuje burmistrz Marek Janiszewski.

Dlaczego to gminy, a nie Helper mogą czuć się zagrożone? Bo to właśnie od gmin będzie żądać się zwrotu całości dotacji. Gminy mogą wprawdzie domagać się tego od stowarzyszenia, tyle tylko, że ono... nie posiada w zasadzie żadnego majątku. Ściągnięcie takiej kwoty byłoby więc niewykonalne. Postępowanie jest w toku, a na jego wyniki prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze jakiś czas poczekać. Zewnętrzne audyty przeprowadzone na zlecenie gminy nie wykazały nieprawidłowości, więc władze miasteczka zachowują spokój.

Cały artykuł w piątkowym numerze Gazety w Kętrzynie.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. z #2093220 | 89.228.*.* 20 paź 2016 16:07

    W terminie samorządowym nie ma takiego określenia jak "audyt".To określenie wniósł nowy starosta.Wiem to z audycji TV Kętrzyn.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)