Port lotniczy wciąż się rozwija

2016-10-07 14:43:21(ost. akt: 2016-10-07 11:59:24)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Nie mam wątpliwości, iż decyzja o budowie lotniska była słuszna — mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. Rozmawiamy o dotychczasowych osiągnięciach portu w Szymanach i planach na przyszłość.
— 11 października w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury zostanie odprawiony 30-tysięczny pasażer. Przyleci z Londynu. Plan na ten rok zostanie więc wykonany z nawiązką. To dowodzi, że decyzja o budowie portu była słuszna?
— Nie mam wątpliwości, iż decyzja o budowie lotniska była słuszna. Ponad osiem miesięcy działalności Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach niezaprzeczalnie wskazuje na jego ważną rolę w rozwoju regionu. O zainteresowaniu wykorzystaniem lotniska świadczy to, że już 7 lipca tego roku został odprawiony 10-tysięczny pasażer, a 11 października planujemy powitanie 30-tysięcznego pasażera, co pozwoli osiągnąć zakładany wskaźnik rezultatu projektu „Regionalny Port Lotniczy Olsztyn-Mazury”. Do końca roku planowane jest odprawienie w sumie ok. 40 tysięcy pasażerów. To naprawdę duży sukces. Nasz port cały czas się rozwija. Spółka ma podpisaną umowę na świadczenie usług handlingowych z trzema organizacjami lotniczymi, zarówno jeżeli chodzi o szkolenie młodych pilotów, jak również loty biznesowe. Stałym bywalcem lotniska jest firma Michelin, która korzystając z dogodności lokalizacji portu, przewozi z i do lotniska swoich pracowników. Również inne duże zakłady produkcyjne w regionie korzystają z usług portu. Znaczenia nabiera także produkt „Samolotem na Mazury” będący efektem umowy podpisanej pomiędzy Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizacją Turystyczną, branżą hotelową i operatorem regionalnym produktu.

— Jednak sukces lotniska zależy w dużej mierze od siatki połączeń. A niedawno zniknęło połączenie do Warszawy...
— Warszawa z pełną świadomością była uruchomiona jedynie na sezon letni i nie jest powiedziane, że w przyszłym roku połączenie to nie będzie wznowione.

— Czy w zamian pojawią się nowe połączenia, szczególnie do krajów, gdzie obok Wielkiej Brytanii też pracuje sporo naszych rodaków, np. Norwegii, Holandii czy kolejne połączenie do Niemiec?
— Jeżeli chodzi o inne kierunki, mamy przeprowadzone dokładne analizy, które z nich są ważne dla mieszkańców regionu. Chcemy, aby z naszego lotniska pasażer mógł polecieć m.in. do Skandynawii, do kolejnych regionów niemieckich i dlatego rozmawiamy z przewoźnikami o uruchomieniu preferowanych połączeń. Spodziewamy się, że w najbliższym czasie zostaną ogłoszone kolejne miejsca w Europie, do których polecimy z Szyman. Spółka Warmia i Mazury cały czas rozwija działalność portu, który poostrzegany jest jako ten, który jest w stanie obsłużyć znacznie większą liczbę pasażerów mając do tego zapewniony odpowiedni sprzęt i wyszkoloną kadrę. Pamiętajmy, iż oprócz lotów rozkładowych bardzo dynamicznie rozwija się na lotnisku ruch General Aviation, od uruchomienia portu jest to przeszło 454 przylotów i 454 odlotów, 3578 pasażerów i członków załogi.

— A co z planami utworzenia na 111 hektarach wokół lotniska strefy biznesu, z inwestycjami, które pozwoliłyby zwiększyć przychody lotniska?
— Te plany już są wdrażane. W czerwcu tego roku Rada Gminy Szczytno podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w części obrębu geodezyjnego Szymany. Projektanci, urbaniści opracowujący plan wspólnie z nami wskażą obszary, na których będziemy mogli rozwijać działalność gospodarczą, biznesową. Powyższe prace mają zostać zakończone w 2017 roku. W ramach przyszłych inwestycji planowana jest zabudowa hotelowa, biurowo-administracyjna, zabudowa do szkoleń i nauki, sanatoryjna i szpitalno-kliniczna oraz gastronomia.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xzc #2083948 | 9 paź 2016 11:43

  Szymany jak Radom - same sukcesy - a gdzie ekonomika - pajace na koszt podatnika urządzają sobie igrzyska - niech marszałek wybuduje jeszcze lotnisko w Ostródzie - to sam będzie latał do pracy

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #2083598 | 37.47.*.* 8 paź 2016 18:30

  Moderator usuwa nie przychylne komentarze... Cenzura hehhe komuna wróciła!!!!gdzie wolność słowa???!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dortmund #2083516 | 88.156.*.* 8 paź 2016 16:09

  Dortmund

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Student #2083223 | 88.156.*.* 8 paź 2016 10:41

   Mmmrrr... z tą panią w czerwonej kurteczce mógłbym polecieć i na koniec świata;)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Kolo #2083157 | 83.31.*.* 8 paź 2016 09:40

    A ja kupiłem bilet za ,81zl i kece do kumpla :) za parę dni będę pil Guinessa.ci co narzekają to frustraci bez perspektyw co najdalej byli w Zakopane.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (21)