RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE DAWNYCH PRUS. Nowa wystawa we fromborskim muzeum
2016-09-15 14:40:10(ost. akt: 2016-09-15 14:45:35)
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprasza na wystawę RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE DAWNYCH PRUS z kolekcji: Jerzego Wiśniewskiego, Artura Wasielewskiego, Edwarda Parzycha, Zbigniewa Jarockiego i Dariusza Brzozowskiego.
Dla mieszkańców najbliższego regionu z pewnością ciekawy będzie unikalny zbiór zabytków z cyny z braniewskich warsztatów. Braniewo stanowiło bowiem (od XVI do XVIII wieku) słynny ośrodek konwisarski, a w braniewskim Muzeum Warmińskim do roku 1922 znajdowała się duża kolekcja wyrobów cynowych, która uległa rozproszeniu..
Prezentowana wystawa przedstawia trzy dziedziny dawnego rzemiosła artystycznego z terenu Prus Królewskich i Książęcych (po zaborze, w roku 1772, Prus Wschodnich i Zachodnich), z okresu od XVI do XIX wieku.
Zgromadzono tu ponad 370 obiektów, w tym: 243 wyroby z cyny z okresu od XV do XIX wieku, 26 mebli z XVI – XIX wieku, 88 wyrobów z ceramiki, a także kilkanaście innych przedmiotów rzemiosła - zegarów i świeczników.
Prezentowana wystawa przedstawia trzy dziedziny dawnego rzemiosła artystycznego z terenu Prus Królewskich i Książęcych (po zaborze, w roku 1772, Prus Wschodnich i Zachodnich), z okresu od XVI do XIX wieku.
Zgromadzono tu ponad 370 obiektów, w tym: 243 wyroby z cyny z okresu od XV do XIX wieku, 26 mebli z XVI – XIX wieku, 88 wyrobów z ceramiki, a także kilkanaście innych przedmiotów rzemiosła - zegarów i świeczników.
Wystawa to efekt pasji pięciu kolekcjonerów z Gdańska, Elbląga i Tczewa: Jerzego Wiśniewskiego, Artura Wasielewskiego, Edwarda Parzycha, Zbigniewa Jarockiego i Dariusza Brzozowskiego. Kolekcjonerska przygoda każdego z nich trwa od kilkudziesięciu lat, a w przypadku Jerzego Wiśniewskiego lat około siedemdziesiąt(!).
Sztuka zdobnicza regionu dawnych Prus tworzyła, dzięki zamieszkującej tu wielokulturowej społeczności, barwną koegzystencję prądów stylistycznych, występujących w krajach europejskich. Z czasem dopiero, równolegle do obowiązujących w Europie trendów, w wielu dziedzinach rzemiosła wytworzyło się lokalne, charakterystyczne wzornictwo takie jak: formy mebli wytwarzanych w XVII - XIX wieku na terenie Gdańska, Elbląga i Żuław, typowa dla Prus Królewskich i Książęcych forma dzbanów cynowych, czy też lokalne naśladownictwa ceramiki holenderskiej, tzw. Delftów.
Przedmioty rzemiosła artystycznego od wieków były obiektem zainteresowań kolekcjonerów tego regionu, a w XIX wieku także muzealnictwa. Bogate zbiory znajdowały się do wybuchu drugiej wojny światowej w Muzeum Miejskim i Rzemiosł Artystycznych w Gdańsku, Muzeum Miejskim i Muzeum Ojczyźnianym Carla Pudora w Elblągu, Muzeum Warmińskim w Braniewie (przeniesione w 1922 roku do Fromborka, a w 1933 roku do Lidzbarka Warmińskiego), czy też w Prussia-Museum w Królewcu. We Fromborku, w dawnym pałacu biskupów warmińskich, po raz pierwszy muzealna prezentacja lokalnej sztuki zdobniczej miała miejsce w 1922 roku, kiedy w czerwcu otwarto wystawę, na której znalazła się większość zabytków ze zlikwidowanego Muzeum Warmińskiego w Braniewie, między innymi meble i przedmioty rzemiosła artystycznego (w tym duża kolekcja cyny). Obiekty te eksponowane były (w ramach Muzeum Diecezjalnego) przez 11 lat, do roku 1933, kiedy to przeniesiono je do Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim. Do ostatniej wojny nie tylko w muzeach, czy zbiorach kolekcjonerskich ale też w rękach prywatnych (zwłaszcza w pałacach i dworach) pozostawała ogromna ilość obiektów dawnego rzemiosła artystycznego pełniąc często rolę sprzętów użytkowych, ale także kolekcje. Wojenna zawierucha i bezlitosne dla zabytków powojenne czasy doprowadziły do zniszczenia lub rozproszenia tego zasobu. Niektóre znakomite prywatne kolekcje lokalnej sztuki zdobniczej uległy rozproszeniu wcześniej, np. sprzedane w domu aukcyjnym Rudolpha Lepke w Berlinie zbiory: L. Gieldzinskiego z Gdańska, F. Basnera z Sopotu, czy M. Minkowskiego z Królewca (aukcje w latach: 1912, 1929, 1936). Po roku 1945 muzea omawianego regionu, zwłaszcza placówki muzealne Gdańska, Olsztyna, czy Elbląga, przejmując niewielką tylko część uratowanych przedwojennych zbiorów rzemiosła artystycznego, rozpoczęły jego gromadzenie i eksponowanie. Rzemiosło artystyczne w dawnych Prusach było już tematem wielu muzealnych prezentacji jednak kolejne ekspozycje wciąż ujawniają nieznane dotąd obiekty i zachwycają pięknem dawnych przedmiotów użytkowych oraz kunsztem rzemieślników tego regionu. Taką też rolę organizatorzy przypisują niniejszej wystawie, która przedstawia eksponaty w ogromnej większości nieznane szerszej publiczności.
Weronika Wojnowska, Kustosz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
wieloryb #2070440 | 83.23.*.* 21 wrz 2016 15:44
ciesz sie żebraczko ze wogole masz prace a coreczka niech nie zre tyle bo wyglada jak hipopotam
odpowiedz na ten komentarz
Elizabeth #2066273 | 83.23.*.* 16 wrz 2016 09:10
Zaduzo w naszymmuzeum kierownictwa, a tym oracujacym na wszystko za malo sie placi.
odpowiedz na ten komentarz