Dortmund, Dublin czy Oslo nowym kierunkiem z Olsztyn-Mazury? O tym zdecyduje przewoźnik

2016-09-02 08:14:58(ost. akt: 2016-09-01 20:48:59)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Prawie 23 tys. odprawionych pasażerów — taki jest bilans Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury od otwarcia. Wkrótce branżę lotniczą czeka sezon zimowy, przewoźnicy tworzą nowe siatki połączeń. I już wiadomo, że będą zmiany też na mapie lotów z Szyman.
Od otwarcia lotniska 21 stycznia port w Szymanach obsłużył już blisko 23 tys. pasażerów. — Plany na ten rok to 30 tys. pasażerów — mówi Leszek Krawczyk, prezes spółki Warmia i Mazury, która zarządza portem. — Pod koniec września powinniśmy osiągnąć już ten poziom. Plany na przyszły rok to 80 tys. odprawionych podróżnych w naszym porcie.

Jednak wkrótce, bo 29 października, zaczyna się sezon zimowy i przewoźnicy szykują nowe rozkłady lotów. — Nie znamy ich jeszcze, a w tej chwili analizujemy nasze obecne połączenia pod kątem ekonomicznym — mówi prezes spółki lotniczej.

Od otwarcia Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury samoloty latają stąd regularnie do Krakowa i Berlina. Potem doszły kolejne loty do Monachium i Londynu Luton. Na londyńskiej trasie lata węgierski tani przewoźnik Wizz Air. Na sezon letni zostały otwarte też dwa połączenia krajowe: do Wrocławia i Warszawy. Wizz Air lata do Londynu trzy razy w tygodniu. Do Monachium też są trzy loty w tygodniu. Tę linię obsługuje słoweński przewoźnik Adria Airways. Natomiast do Berlina, Krakowa i Wrocławia lata SprintAir. Tu są po dwa loty w tygodniu do każdego z miast. Linię do Warszawy (trzy razy w tygodniu) obsługuje PLL LOT. — Umowa z LOT wygasa 1 października. Chcemy ją przedłużyć, ale decyzję podejmie przewoźnik — mówi prezes Krawczyk.

Także wraz z końcem sezonu letniego wygasa umowa ze SprintAir. Czy dalej przewoźnik będzie latać do Krakowa, Wrocławia i Berlina? Nie ma jeszcze decyzji. Wszystko zależy od wyników analizy kosztów lotów i opłacalności tych połączeń. Koszty liczy zarówno przewoźnik, jak i sam port, bo to że czasem brakuje miejsc w samolotach na tych liniach, wcale nie znaczy, że linia jest opłacalna. W lotnictwie marketing, promocja odgrywają równie istotną rolę jak w każdej innej branży.

Jednak już wiadomo, że niektóre połączenia znikną. Port wypowiedział już umowę Spółce Adria i od 29 października połączenia do Monachium zostają zawieszone.
— Z kilku powodów — tłumaczy prezes Krawczyk. — Na pewno ekonomicznych, ale też Adria zaproponowała nam w nowym rozkładzie zimowym takie godziny slotów do Monachium, które nas zupełnie nie interesują. Monachium jest hubem, czyli tu pasażerowie przesiadali się, by polecieć dalej. A Adria zaproponowała nam takie godziny przylotów do Monachium, że praktycznie już nie było ze stolicy Bawarii żadnych połączeń za Ocean. A do samego Monachium to raczej nie będzie aż tylu pasażerów, żeby linia była opłacalna. Stąd decyzja o zawieszeniu lotów.

Za to wkrótce dojdzie kolejne połączenie z lotniska Olsztyn-Mazury do Londyn-Stansted. Pierwsze loty, które obsłuży inna tania linia lotnicza Ryanair, zaplanowano od 1 listopada. Samoloty Ryanaira będą latały z Szyman w sezonie zimowym trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty.

Wiele wskazuje na to, że jeszcze we wrześniu jeden z przewoźników ogłosi kolejne połączenie z mazurskiego portu. Z badań wśród pasażerów wynika, że ci chcieliby latać z portu Olsztyn-Mazury do Dortmundu, Dublina i Oslo, ale to linia lotnicza w ostateczności decyduje o tym, jaki kierunek zostanie otwarty.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (52) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gabi #2327003 | 213.205.*.* 13 wrz 2017 16:20

  Doncaster uk

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Wacul #2076172 | 91.57.*.* 29 wrz 2016 18:10

  Do Dortmundu ‼️‼️✈️Będę latał

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ono #2058543 | 37.47.*.* 4 wrz 2016 06:18

  A gdzie obiecywane Sztokholm skavsta??????

  odpowiedz na ten komentarz

 4. PASAZERKA #2058438 | 89.229.*.* 3 wrz 2016 19:20

  PROSIMY ....... !!!!!!! DUBLIN DUBLIN I JESZCZE RAZ DUBLIN!!!!! NIEMCY JUZ SĄ , WIELKA BRYTANIA TEZ ! WIĘC DUBLIN !!! DUBLIN!!! W KOŃCU NIE BEDZIE TRZEBA WYRUSZAC O 4 czy 5 ZEBY DOJECHAC DO WARSZAWY CZY GDANSKA

  odpowiedz na ten komentarz

 5. o tym zdecyduje #2058264 | 178.235.*.* 3 wrz 2016 11:16

  chyba raczej popyt na zmywaki

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (52)