Quantcast

Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Dron nad kurhanem pełnym skarbów. Zdjęcia i film znad cmentarzyska!

2016-08-02 18:01:42 (ost. akt: 2016-08-02 18:45:55)

W kurhanie pomiędzy Bukwałdem a Cerkiewnikiem, w którym kilka dni temu archeolodzy dokonali historycznego odkrycia, wciąż trwają prace wykopaliskowe. Zespół badaczy ma nadzieję na znalezienie jeszcze czegoś cennego. A już w sobotę każdy będzie mógł zwiedzić cmentarzysko.

Zobacz także: Urna z prochami zmarłego wykopana z kurhanu pod Bukwałdem [ZDJĘCIA] Urna z prochami zmarłego wykopana z kurhanu pod Bukwałdem [ZDJĘCIA] Historyczne odkrycie w lesie między wsiami Bukwałd i Cerkiewnik pod Olsztynem. Po 16 dniach kopania archeolodzy znaleźli pełen grób, czyli urnę z prochami...
Kilka dni temu w kurhanie w lesie pomiędzy Bukwałdem a Cerkiewnikiem archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia. Wykopali pierwszą urnę z prochami Zachodniego Bałta. Ceramiczna waza nie zachowała się w całości, ponieważ korzenie drzew mocno ją naruszyły. Trafiła już jednak do bazy, gdzie zostanie poddana dalszym badaniom.

Doktor Mirosław Hoffmann z Muzeum Warmii i Mazur, który kieruje pracami, ma nadzieję, że ziemia kryje jeszcze coś cennego. — Liczę, że znajduje się tutaj komora grobowa i skrzynia kamienna, w której znajdują się inne urny — mówi. — Trudno powiedzieć, ile w tym kurhanie jest waz z prochami, być może nawet około stu. Nie wiadomo jednak na przykład, czy i ile z nich zrabowali Niemcy podczas wojny, ponieważ ludność składała w grobach nie tylko prochy, ale także bogato zdobioną ceramikę.

Już w najbliższą sobotę w kurhanie odbędzie się dzień otwarty. W godz. 10.00 - 15.00 archeolodzy oprowadzą chętnych po bukwałdzkim cmentarzysku.Kilka słów o kurhanie pod Bukwałdem:

Rozległe cmentarzysko kurhanowe w kompleksie lasu bukowego "Warmińskie Buczyny" położone jest między wsiami Bukwałd (Gross Buchwalde) i Cerkiewnik (Münsterberg). Nekropolę odkryto przypadkowo w latach 1878-79 podczas budowy linii kolejowej Olsztyn-Braniewo, gdy zniszczono dwa kurhany położone na trasie wytyczonego pasa torowiska.

W roku 1879 r. pięć kurhanów rozkopał z ramienia Towarzystwa Fizykalno-Ekonomicznego w Królewcu Karl Heinrich Lohmeyer (1832-1909), profesor historii Uniwersytetu w Królewcu. Wyniki tych wykopalisk opublikował Otto Tischler (1843-1891) w trzeciej części obszernej rozprawy "Ostpreussische Grabhügel", III, która ukazała się w Schriften der Physikalisch - Ökonomischen Gesellschaft zu Königsberg i. Pr., t. 31 w roku 1891.

Do 2015 roku na cmentarzysku znanych było jedynie siedem kurhanów (z badań niemieckich oraz prospekcji prowadzonej w latach 90-tych XX wieku przez Mirosława Hoffmanna). W latach 2015-16 Bogdan Radzicki i Joanna Sokal z Towarzystwa Naukowego Pruthenia prowadzili prospekcję terenową, identyfikując siedem kolejnych kurhanów w różnych częściach kompleksu leśnego.

Na podstawie zabytków ruchomych opublikowanych przez O. Tischlera nekropolę datować należy na „wczesnożelazną” fazę kultury kurhanów zachodniobałtyjskich, czyli na przedział czasowy między ok. 550 a 120 lat przed Chrystusem.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. LaTen94 #2049279 | 188.146.*.* 19 sie 2016 17:46

  A dlaczego są niszczone najlepiej zachowane kurhany w regionie. Co takiego im zagrażało, że zostały zniszczone przez badania archeologiczne. Dlaczego WUOZ Olsztyn wydaje pozwolenia na na niszczenie obiektów archeologicznych, którym nic nie zagraża? Dlaczego Pan Hoffmann nie zajmie się badaniami rozorywanych kurhanów?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kiepski ten filmik #2042458 | 83.14.*.* 8 sie 2016 09:12

  Kiepski ten filmik. Marne pieniądze widać płacicie i same amatorstwo w tej gazecie (jak i w innych). To, że z drona nie wystarczy, trzeba mieć jeszcze jakiś pomysł na film (klip), a nie tylko start i lądowanie...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Marek #2039901 | 4 sie 2016 08:00

  Bardzo ciekawa wypowiedź pana doktora Hoffmana: "Nie wiadomo jednak na przykład, czy i ile z nich zrabowali Niemcy podczas wojny...". Czyżby pan Hoffman nie wiedział, że ziemie te do 1945 roku należały do Niemiec? Jakoś nie wydaje mi się prawdopodobne, by Niemcy podczas wojny zajmowali się rabunkiem własnych ziem. Rabunkiem jest raczej to, co robione jest teraz. I czy to poprawność polityczna nakazuje używać określenie "Zachodni Bałt" zamiast "Prus"?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mgła z lasu #2039665 | 88.156.*.* 3 sie 2016 20:09

  Trzymam kciuki za sukces całego projektu. Pogłębiajmy wiedzę o kulturze i przodkach naszym cudownym regionie. Po wykonaniu badań mam nadzieję że wszystkie prochy i szczątki wrócą na swoje miejsce. Chciałbym tam zobaczyć tablicę informacyjną o miejscu, znaczeniu kurhanów dla ówczesnych i stosowną informacją o jego znaczeniu dla potomnych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kolec #2039234 | 83.24.*.* 3 sie 2016 11:07

  Panie Hoffmann - kiedyś zmarła czyjaś bliska osoba. Pochowali ją , a do grobu włożyli mnie czy bardziej wartościowe przedmioty , które coś znaczyły dla zmarłego. DLA NIEGO ! A nie dla PANA czy innym , którzy teraz chcą na rozgrzebywaniu grobów robić karierę prasową. Gdyby wiedzieli, że ktoś dla napisania referatu rozgrzebie grób matki czy ojca to by rozsypali jego prochy po polach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)