Trąby powietrzne i gradobicia w regionie: Zniszczone uprawy, zerwane dachy, liczenie strat

2016-07-13 12:55:48 (ost. akt: 2016-07-13 12:53:10)

Autor zdjęcia: mat. GO

Trwa szacowanie strat po nawałnicach, trąbach powietrznych i gradobiciach, które w poniedziałek po południu (11 lipca) przetoczyły się nad Warmią i Mazurami. Silny wiatr zrywał dachy i wyrywał drzewa z korzeniami, grad zniszczył rolnikom uprawy, ulewa zalała piwnice i garaże. Najgorzej było w Orzyszu i Morągu oraz w podolsztyńskich Świątkach i Dywitach.
Prawie 200 interwencji strażaków, tysiące mieszkańców regionu bez prądu, rodziny bez dachu nad głową i rolnicy, którzy stracili niemal wszystkie uprawy — to bilans start po poniedziałkowej nawałnicy nad Warmią i Maurami. Poniżej podsumowanie zniszczeń w wybranych miastach regionu.

W gminie Dywity najbardziej ucierpieli rolnicy i sadownicy z okolic Sętala, Spręcowa, Nowych Włók, Dąbrówki Wielkiej i Tuławek, gdzie grad o wielkości piłek golfowych wymłócił zboża, zniszczył owoce i drzewa w sadach. Dodatkowo wiatr przewrócił drzewo przy drodze powiatowej ze Spręcowa do Sętala.We wtorek od rana trwało rozeznanie sytuacji, a już teraz widać, że straty mogą być znaczne! — Wójt gminy Dywity powołał wewnętrzną komisję ds. ustalania skutków i wstępnego szacowania strat. Rolników i sadowników prosimy o zgłaszanie szkód. Wnioski o oszacowanie szkód znajdują się m.in. u sołtysów z miejscowości, które ucierpiały i w Urzędzie Gminy Dywity, za którego pośrednictwem będą one przekazywane wojewodzie — informuje władze gminy.

Największy sadownik w gminie Dywity, Jan Dziadkiewicz z Sętala w 8 minut poniedziałkowego gradobicia stracił niemal 100 proc. produkcji w sadach i szkółce!


Swoje żniwo zebrała również trąba powietrzna, która pojawiła się w okolicach Morąga. Bogaczewo i Kretowiny ucierpiały najbardziej — wiatr zrywał dachy, niszczył samochody i sprzęt rolniczy.


W turystycznych Kretowinach wiatr wyrywał drzewa, które przewracały się na domki letniskowe, przyczepy i samochody. Krajobraz jak po bitwie. Cud, że nikt nie ucierpiał.

— Kilkuminutowemu przejściu trąby powietrznej towarzyszyło gradobicie, padały kule gradu wielkości piłek golfowych. Nawałnica wyrządziła ogromne szkody, w miejscowości Bogaczewo: zerwała dach z budynku mieszkalnego, powaliła dwie stodoły, uszkodziła poważnie chlewnię, w której przebywało około 100 sztuk trzody chlewnej — informuje Grzegorz Różański, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie.

Więcej o zniszczeniach w okolicach Morąga >>> Zniszczenia po przejściu trąby powietrznej są ogromneO sile żywiołu długo nie będą mogli również zapomnieć mieszkańcy Orzysza. Nawałnica, która przeszła nad miastem ok. godz. 17 pozbawiła dachu nad głową mieszkańców trzech budynków wielopiętrowych. Zniszczeniu uległy również trzy szkoły, jedno przedszkole, MOSiR, hala widowiskowo-sportowa oraz budynek zakładu usług komunalnych, który ma całkowicie zerwany dach. Wiatr powalił drzewa i słupy energetyczne.

20 budynków gospodarczych uległo uszkodzeniu, niemal całe miasto nie miało prądu. — Nawałnica pozostawiła spustoszenie, ze skutkami którego - zarówno mieszkańcy, jak też służby ratownicze i porządkowe - będą mierzyć się przez kilka najbliższych dni — mówi Mariusz Semenowicz, prezes OSP Orzysz.

Burmistrz Orzysza, Zbigniew Włodkowski, czuwa nad pracami porządkowymi i zapewnia, że władze starają się na bieżąco pomagać mieszkańcom.
W okolice Olsztyna nawałnica dotarła ok. godz. 16. Najpierw w Świątkach i w Kronowie niedaleko Barczewa spadł grad, kule miały wielkość piłeczek do golfa, zniszczyły uprawy i zasypały podwórza. Woda zalała ulice.O skutkach nawałnicy nad regionem na bieżąco informaowali nasi czytelnicy! To dzięki wam powstała relacja godzina po godzinie!

>>>> Trąba powietrzna, grad wielkości piłek do golfa, tramwaje na wodzie. Prawie 200 interwencji straży po burzach na Warmii i Mazurach
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gwiazda #2026892 | 37.47.*.* 14 lip 2016 10:19

  Smieszni sa ci co im dwa drzewka owocowe polamalo i foliak porwalo i lataja do urzędu po oszkodowanie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. jan #2026788 | 37.47.*.* 14 lip 2016 07:51

  A POSZKODOWANI MAJA OPINIĘ Z NOT -u w OLSZTYNIE ! MNIE ZALAŁO MIESZKANIE .TO Z RATUSZA OLSZTYŃSKIEGO PRACOWNIK GRZYMOWICZA DĄBROWSKI pok .235 RATUSZ ,POLECIŁ MNIE ZROBIĆ OPINIĘ BIEGŁEGO Z NOT ,KTÓRA MNIE KOSZTUJE 5 000 ZŁ !! nie dość tego ze zalało mnie mieszkanie z winy miasta ,to jeszcze narazono mnie na wydatek 5 000zł i za straty nie zwrócono !! ZŁODZIEJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. mmm #2026608 | 88.156.*.* 13 lip 2016 19:45

  Po co ta gownania muzyka

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz