Trąba powietrzna, grad wielkości piłek do golfa, tramwaje na wodzie. Prawie 200 interwencji straży po burzach na Warmii i Mazurach

2016-07-11 13:41:38(ost. akt: 2016-07-13 09:35:50)

Autor zdjęcia: Czytelnik Radosław

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych ostrzegało przed silnym wiatrem i potężnymi burzami, które dotarły nad Warmię i Mazury w poniedziałek (11.07) po południu. W podolsztyńskich Świątkach i w Kronowie niedaleko Barczewa spadł grad, kule miały wielkość piłeczek do golfa. Trąba powietrzna pojawiła się nad jeziorem Narie w rejonie miejscowości Kretowiny i Bogaczewo. Czytelnicy wysyłają nam zdjęcia i filmy!
Aktualizacja (12.07)

- Mieliśmy 198 zdarzeń na terenie całego województwa. Najwięcej zgłoszeń było w powiatach ostródzkim i piskim - mówi mł. bryg. Krzysztof Pardo, oficer prasowy Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

W poniedziałek straż była wzywana m.in. 132 razy do powalonych drzew i usuwania konarów, 34 razy do zalanych piwnic, domów i garaży. W Bogaczewie wiatr powalił dwie stodoły, zerwał poszycie z obory i dachówki z domu mieszkalnego. Straż musiała też usuwać tam konary drzew, które spadły i uszkodziły przyczepy kempingowe i domki letniskowe.

Ponadto strażacy interweniowali w Orzyszu i Strąkowie, gdzie silny wiatr zerwał poszycie z dwóch domów.

***W Olsztynie padał ulewny deszcz, na chwilę zrobiło się szaro i mroczno, zwłaszcza w okolicy ul. Witosa i Janowicza. Na jezdni i torach tramwajowych powstały wielkie kałuże, zalało piwnice i garaże. Pod Olsztynem i w Ostródzie tymczasem pojawił się wyjątkowo dużych rozmiarów grad. Kule, co widać na zdjęciach przesłanych przez naszych czytelników, miały wielkość piłeczek do golfa. W Nowych Gutach nad jeziorem Śniardwy z kolei największe szkody spowodował towarzyszący opadom silny wiatr. Na zdjęciach naszych czytelników widać połamane i powyrywane z korzeniami drzewa.

Polscy Łowcy Burz otrzymali również nagranie, prezentujące trąbę powietrzną, która wystąpiła w rejonie miejscowości Kretowiny i Bogaczewo nad jeziorem Narie w woj. warmińsko-mazurskim.

Trąba ta poczyniła w okolicy szkody zarówno w drzewostanie jak i uszkodziła konstrukcje budowlane.Nad Olsztynem ciemne chmury zaczęły się zbierać już po godz. 14, ale ulewa uderzyła na dobre dopiero po godz. 17. Czytelnicy informowali na bieżąco, że zalewa okolice Dworca Głównego oraz garaże i piwnice przy ul. Bajkowej. Jak zwykle podmyło również bloki na Jarotach.

Jedna z naszych czytelniczek zrobiła zdjęcia wyjeżdżając z Olsztyna. Chmury wyglądały złowrogo.


A tak wyglądał Olsztyn, gdy ulewa rozszalała się na dobre...


Poniżej film z okolic Dworca Głównego w Olsztynie. Gdy mocniej popada, okolice torów kolejowych są niemal nieprzejezdne.


Ulewny deszcz spowodował zalanie piwnic i garaży w Olsztynie, głownie przy ulicach: Janowicza, Dorantta, Boenigka, Mroza. Strażacy mieli pełne ręce roboty:


Najpierw porządna ulewa przeszła jednak nad Świątkami i w okolicach Barczewa. Kule gradu miały wielkość piłeczek do golfa, zniszczyły uprawy i zasypały podwórza. Woda zalała ulice.

— Teraz strażacy walczą z wodą na skrzyżowaniu — informuje nasza czytelniczka i przesyła zdjęcia.Podobnej wielkości grad spadł w miejscowości Kronowo pod Barczewem. Czytelnik, który z pewnością obawiał się o karoserię swojego samochodu, przesłał nam film:


Według białostockiego Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych, pierwszych burz i silnego wiatru możemy spodziewać się już od godz. 17. Wiatr w porywach ma osiągać prędkość nawet 75 km/h. Poza deszczem, lokalnie wystąpią również opady gradu.


— Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 20 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie grad — informuje dyżurny synoptyk, Maciej Maciejewski.


Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Doradca #2026873 | 37.47.*.* 14 lip 2016 09:59

  Pomagam wszystkim , kto takiej pomocy oczekuje , zajmujemy się dochodzeniem odszkodowań wskutek nawałnic , wypadków , satysfakcjonujace odszkodowanie . przygotowujemy dokumentację do ubezpieczyciela , bezpłatne porady prawne . dojeżdzamy do zainteresowanych tel. 798201032 , 573280897 , e-mail odszkodowania.frontczak@gmail.com

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ul.Zeromskiego #2025935 | 83.6.*.* 12 lip 2016 18:03

   przy opadach zamienia sie w potok rwacej rzeki. Zlokalizowana studzienka na srodku ulicy nie zdaje egzaminu. Przejezdzajace samochody zalewaja po obu stronach znajdujace sie chodniki. Kiedy wreszcie znajda sie pieniadze panie Prezydencie na ta zapomiana ulice.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. I bądź tu #2025879 | 89.228.*.* 12 lip 2016 15:41

   w taką burzę pod namiotem

   odpowiedz na ten komentarz

  3. Złomiarz #2025829 | 188.146.*.* 12 lip 2016 12:54

   Panie Piotrze Prezydencie - zalało tramwaje - co my teraz poczniemy biedni, ratuj nas bo zginiemy bez tego cudu techniki.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  4. jan #2025814 | 37.47.*.* 12 lip 2016 12:02

   PANIE PREZYDENCIE -DLACZEGO PRZY OPADACH DESZCZU WYLEWA KOLEKTOR KANALIZACYJNY PRZY UL .KOSZALIŃSKIEJ !!!? A POZOSTAŁE STUDNIE KANALIZACYJNE SĄ ZALANE DO OD ULICY SYNÓW PUŁKU ,gdzie znajduje się główna nidrożnosc kolektora kanalizacyjnego !!!

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (43)