Jedna osoba nie żyje. Ewakuacja stadionu na Grand Slam. Nawałnica przeszła nad regionem

2016-06-17 10:03:45(ost. akt: 2016-06-24 11:43:01)
W Lubawie silny wiatr powalił drzewa

W Lubawie silny wiatr powalił drzewa

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Nad Warmię i Mazury dotarła w piątek wielka nawałnica. W Niechłoninie (okolice Działdowa) wiatr przewrócił ścianę szczytową budynku gospodarczego w budowie. Zginął jeden z pracowników. Silna ulewa zalała Nowe Miasto Lubawskie I Elbląg, w Lubawie i Nidzicy wiatr powalił drzewa. W Olsztynie wieczorem zaczęło silnie wiać, organizatorzy musieli wstrzymać turniej Grand Slam. Czytelnicy przesyłają zdjęcia i filmy!
Jedna osoba zginęła w wyniku silnej nawałnicy, która przeszła w piątek po południu nad Warmią i Mazurami. Na pracownika budowy w poddziałdowskim Niechłoninie zawaliła się ściana szczytowa budynku gospodarczego. Strażacy wydostali go spod gruzów i przekazali ratownikom medycznym. Niestety, mężczyzna zmarł.

W Olsztynie i powiecie strażacy wyjeżdżali do 13 zgłoszeń, z czego 12 dotyczyło powiatu, a jedno Olsztyna. – Wichura przewróciła drzewa na terenie m.in. gmin Dobre Miasto, Biskupiec, Barczewo i Gietrzwałd – informuje Sławomir Filipowicz z KM PSP w Olsztynie. – Kilka zgłoszeń dotyczyło gminy Jeziorany. W samym Olsztynie strażacy usuwali drzewo, które spadło na samochód przy ul. Mazurskiej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W całym regionie do godz. 14 strażacy interweniowali 90 razy. Wyjeżdżali głównie do powalonych drzew i konarów. – W regionie wichura uszkodziła dachy trzech budynków. W powiecie nowomiejskim i nidzickim strażacy usuwali drzewa, które spadły na samochody – mówi Krzysztof Pardo z KW PSP w Olsztynie. Warmińsko-mazurscy strażacy dowozili także agregaty prądotwórcze, by podtrzymać pracę dwóch respiratorów w placówkach medycznych.


Według prognoz IMGW, wiatr ma osiągnąć nawet 120 km/h. Niebezpieczeństwo potrwa do godz. 2 w nocy. Ulewa w Olsztynie zaczęła się na dobre przed godziną 14. Tak wyglądała, gdy dotarła na Track:


Silny wiatr nad Olsztynem rozbujał się na dobre wieczorem i z pewnością popsuł wielu osobom weekendowe plany. Łatwej służby nie mają też policyjni wodniacy. Podczas silnego wiatru z parku wodnego na Plaży Miejskiej nad jeziorem Ukiel w Olsztynie odczepiła się słabo umocowana sztuczna góra. Wodni policjanci próbowali "górę" złapać...


Z kolei nasz czytelnik przesyła zdjęcia połamanych drzew w pobliżu kręgielni na Starym Mieście w Olsztynie. Mocno wiało też w Dywitach. W Kretowinach ludzie nie mają prądu. Punkt Informacji Drogowej GDDKiA co chwilę donosi o kolejnych powalonych na jezdnię drzewach.


Jeden z naszych czytelników podczas biegania na ulicy Miłej w okolicy jeziora Ukiel w Olsztynie natknął się na przygnieciony drzewem samochód. - Może ku przestrodze i rozwadze dla innych taki widok zadziała, aby nie parkować pod drzewami gdy "trochę" wieje - pisze pan Piotr.


Wiele informacji, zdjęć i filmów ilustrujących zniszczenia spowodowane przez huraganowy wiatr oraz ulewy nad Olsztynem dociera od naszych fanów na Facebooku. Poniżej film z wichury przy Kołobrzeskiej oraz podsumowanie skutków nawałnicy w województwie.W okolicach Niechłonina (powiat działdowski) mężczyzna został przygnieciony przez jedną ze ścian budynku. W wyniku poniesionych obrażeń zmarł na miejscu.

>>> Ściana powalona przez wiatr przygniotła mężczyznę

Do godz. 21 strażacy z powiatu bartoszyckiego zanotowali już ok. 30 interwencji związanych z burzami i wichurami przechodzącymi nad powiatem, a działania w 7 miejscach nadal trwają.

>>> Połamane drzewa, zerwane linie energetyczne. To skutki wichury w powiecie


Powalone drzewo na ulicy Górnej w GiżyckuPowalone drzewa, awarie linii energetycznych – taki obraz przedstawia powiat Giżycku w trakcie wichury, która przetacza się nad powiatem, a wiatr jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.

>>> Powalone drzewa, zerwane linie

Potężna wichura zerwała dach budynku Przedszkola Niepublicznego nr 4 w Ostródzie przy ul. Armii Krajowej. Strażacy zabezpieczyli dach, a władze miasta pomogą w jego naprawie.

>>> Chwile grozy, zerwany dach w przedszkolu i powalone drzewa

Ulewa w Nowym Mieście LubawskimNowomiejscy strażacy otrzymali kilkadziesiąt zgłoszeń z różnych miejsc powiatu, a w tym sporo z samego miasta. W terenie działają również strażacy ochotnicy.

>>> Ulewa w Nowym Mieście Lubawskim


W Bisztynku około g. 17:45 rozszalała się potężna wichura łamiąca gałęzie i całe drzewa. Na ul. Żeromskiego powaliło na jezdnię wierzbę, a przy ul. Kolejowej wiatr złamał potężną lipę.

>>> Burza w Bisztynku połamała konar, który spadł na jezdnię

Na Warszawskiej drzewo spadło na samochód osobowy, stojący na parkingu, 3 km od Kozłowa w stronę Pielgrzymowa też przewróciło się drzewo. W Cebulkach drzewo zatarasowało drogę.

>>> Powalone drzewa w Nidzicy

Przez Elbląg przeszła potężna ulewa. Deszczu spadło tak dużo, że na niektórych ulicach utworzyły się rwące potoki. Strażacy są wzywani do zalanych piwnic. Zobacz film!

>>> Potężna ulewa przeszła nad Elblągiem
Jeśli udało wam się złapać ulewę na gorącym uczynku, jeśli wichura narobiła szkód w waszej okolicy, podzielcie się swoimi zdjęciami. Czekamy pod adresem: internet@gazetaolsztynska.pl.

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KODowiecsmiglowiec #2012848 | 188.146.*.* 19 cze 2016 01:13

  Ja wogle was nie rozumiem polacy. Mieszkalam w London pare lat with boyfrend ale on byl polakiem i byl raczej biedny tak jakos wyszlo ze poznalam ahmeda i odeszlam do niego bo jusz mialam dosyc on malo zarabial i wogle slaby w luszku byl. Pozdrawiam polki na emigraci

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hur #2012814 | 37.47.*.* 18 cze 2016 22:06

   trzeba nasadzić więcej drzew w pasie drogowym, a nawet w środku drogi. Wtedy b³ędziemy bezpieczniejsi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. W Parku Cenralnym leży drzewo #2012658 | 88.156.*.* 18 cze 2016 14:14

    na trakcie rowerowo-pieszym, tuż przy moście na Łynie. No jak długo to jeszcze będzie trwać?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. vac #2012396 | 17 cze 2016 19:35

     czas świeczki odpalić...

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

    2. max #2012394 | 37.7.*.* 17 cze 2016 19:32

     więcej polbruku, więcej to będzie lepiej, więcej asfaltu to będzie lepiej.śmiech ...

     Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (20)