Brexit: Ruszyło głosowanie. Co na to Polacy z Olsztyna mieszkający na Wyspach?

2016-06-23 13:02:37(ost. akt: 2016-06-23 13:32:18)

Autor zdjęcia: x-news

W czwartek obywatele Wielkiej Brytanii ruszyli do urn, aby zagłosować za wyjściem lub pozostaniem w Unii Europejskiej. W piątek powinniśmy poznać pierwsze wyniki. Jednak już teraz Polacy mieszkający na Wyspach zastanawiają się co dalej, część z nich jasno twierdzi, że gdyby Wielka Brytania wyszła z UE, zmienią paszporty.
- Do Londynu przyjechałem w 2012 roku, mam tu stałą pracę i od kilku miesięcy rodzinę. Żyjemy we własnym mieszkaniu i planujemy w przyszłości otworzenie własnego biznesu. Jeżeli okaże się, że Brytyjczycy zagłosują za wyjściem z Unii to jutro składam wniosek o obywatelstwo brytyjskie. Tu jest już mój dom - mów Szymon, który do Londynu przyjechał z Olsztyna.

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii boją się Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ci, którzy mieszkają dłużej niż rok w większości deklarują zdobycie obywatelstwa. W trudniejszej sytuacji, są osoby, które niedawno wybrały się do pracy.

- Gazety w całej Wielkiej Brytanii obwiniały, że Polacy zabierają im pracę i godzą się na najniższe stawki. Wydaje mi się, że to napędziło myślenie o wyjściu z Unii. Choć ludzie są tu bardzo mili, to uważam, że zbyt łatwo dają się omamić tytułom tabloidów. Nie przejechaliśmy tu dla zasiłków, ani po to by zabierać ludziom prace, której w większości nie chcieli sami Brytyjczycy. Według sondaży, nic nie jest pewne, a Brytyjczyków bardzo trudno przekonać do zmiany zdania. Mam nadzieje, że Wielka Brytania zostanie w Unii - mówi Marta mieszkająca w Oxfordzie.

Tabloidy, które przez lata podsycały negatywne nastroje skierowane przeciwko przybyszom z europy wschodniej. Oskarżały emigrantów o pogorszenie sytuacji ekonomicznej i zbytnie obciążenie budżetu Wielkiej Brytanii. Choć realne dane mówiły zupełnie co innego, a Polacy są najbardziej integrującą się w społeczność brytyjską narodowością.

- Znam kilku Polaków, którzy myśleli, że socjal jest tu obowiązkowy dla wszystkich Polaków. Jednak są to wyjątki, większość pracuje tu bardzo ciężko i stara się wyjść na prostą bez wykorzystywania Brytyjczyków. - podsumowała Marta.

Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej może grozić rozpadem Zjednoczonego Królestwa. Kolejnym głosowaniem może być głosowanie o odłączenie się Szkocji. Szkoci od lat dążą do uzyskania niepodległości i odłączenia się od Anglii, Walii i Północnej Irlandii. Według sondaży najwięcej euroentuzjastów jest właśnie w Szkocji.

- Jeżeli Wielka Brytania odłączy się od Unii Europejskiej, Szkocja uzyska niepodległość i dołączy do UE. Takie panuje tu przekonanie. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że tak się stanie. Znam nawet Szkotów, którzy specjalnie zagłosują za brexitem, aby móc zagłosować za niepodległością. - mówi Sławek, mieszkający w Edynburgu.

Do głosowania za pozostaniem w Wielkiej Brytanii zachęcają także znani Brytyjczycy. Do kampanii przyłączył się m.in. Jeremy Clarkson i James May byli prezenterzy Top Gear.


- Londyn to jeden wielki tygiel narodowościowy, są tu ludzie z całego świata, ale gdyby Wielka Brytania wyszła z Unii to jadę do innego kraju. Myślałem nad Kanadą. Jutro mam zdecydować o przedłużeniu umowy o najem lokalu i mam nadzieje, że wcześniej będą wyniki. - mówi Piotr, który od wakacji zeszłego roku pracuje w Leeds.

Według sondaży z godziny 12. 52% jest za pozostaniem w UE. Głosowanie zaczęło się o godzinie 7 rano, a zakończy się o 22. Brytyjczycy mają odpowiedzieć na pytanie: Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem UE czy opuścić UE? Głosy można oddawać w 41 tysiącach lokali. Ogłoszenie wyników ma nastąpić w piątek rano.


Źródło video: TVN24

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polak #2015256 | 176.221.*.* 23 cze 2016 16:56

  Dobrze polaczki nic dziwnego że tak Angol chce wyjścia w Polsce czemu mamy małe zarobki sami zawinilismy a w Anglii polak chodzi za grosze WC sprząta i wielki pan a w Polsce by chciał zarabiać 5000 tysięcy i szkoła podstawowa i kierownik najlepiej a w Anglii jeszcze podpierdala ale najlepsze polak polaka prędzej Rosjanie pomogo jak Polak taka prawda byłem i tak jest zarabiają 1000 funtów a robi po 12 godzin w dzień to ja tyle to w Polsce zarobić można tyle godzin

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ktoś #2015248 | 195.147.*.* 23 cze 2016 16:46

   Zostaną nie martwcie sie

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Duże ilości psów naraz #2015232 | 83.9.*.* 23 cze 2016 15:56

   Brexit to ostatnia szansa dla Wielkiej Brytanii i całej Europy zresztą, która od dawna stoi nad przepaścią.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. dfr #2015190 | 81.190.*.* 23 cze 2016 15:03

    Może mi ktoś wytłumaczyć kto dłużej tam mieszka. Mówi się, że to bogaty kraj ale jakoś tego po nich nie widać a ich domy wg polskich standardów to stare rudery. To co oni robią z pieniedzmi w takim razie. Czym oni żyją. Czy nie czują się źle w takich starych budach?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. jesli wyjda #2015177 | 193.46.*.* 23 cze 2016 14:41

     To Bretania się rozsypie referendum zrobia Szkoci bo oni chcą UE tak wiec po jakimś czasie Anglia zostanie z bandą nierobów zżerających ich od srodka

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     Pokaż wszystkie komentarze (7)