Najwyższa Izba Kontroli zbadała lokalizacje ferm wiatrowych

2016-04-27 18:39:52(ost. akt: 2016-04-27 18:38:52)

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Liczba protestów przeciwko fermom wiatrowym rośnie. Jak podaje portal stopwiatrakom.eu w Polsce toczy się 625 protestów przeciwko budowie ferm wiatrowych. Sprawie przyjrzeli się inspektorzy z Najwyższej Izby Kontroli.
NIK ma pomysł na uzdrowienie sytuacji z budową ferm wiatrowych w Polsce. Inspektorzy zidentyfikowali sześć obszarów, w których występują niejednoznaczności i niespójności w przepisach. NIK wskazuje też na trzy obszary wpływające na brak zabezpieczenia interesów społeczności lokalnych w lokalizacji elektrowni wiatrowych.

Analiza była prowadzona w 51 urzędach gmin i 19 starostwach powiatowych. Najwyższa Izba Kontroli sugeruje m.in. aby wprowadzić rozwiązania zapewniające otwarty oficjalny sposób finansowania planu miejscowego, tak, aby nie prowadzić do omijania przepisów prawa. Oraz wprowadzenie pojęcia "dominaty krajobrazowej", która wzmocni ochronę parków krajobrazowych i terenów atrakcyjnych pod tym względem.

Inspektorzy wskazują też na potrzebę właściwego zabezpieczenia dopuszczalnej emisji hałasu. Zaznaczają też, że należy unikać konfliktu interesów osób pełniących funkcję w organach gminy bądź będących pracownikami urzędu gminy. Zdaniem NIK osoba pełniąca funkcje organu władzy wykonawczej w gminie powinna przy rozpoczęciu procesów planistycznych składać oświadczenie o występowaniu sytuacji konfliktu interesów, a osoby które nie wyłączyły się z procedowania w sprawach dotyczących bezpośrednio ich interesu prawnego powinny być poddane sankcjom o charakterze dyscyplinującym.

Sytuacje związaną z protestami ma także poprawić ustalanie uchwałą rady gminy zasad i trybu konsultacji w sprawie inwestycji budowy elektrowni wiatrowych. A finanse wprowadzenie opłaty za „korzystanie z krajobrazu” traktowanej jako podatek od inwestora o charakterze lokalnym z płatnością przez cały okres trwania inwestycji.

***

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. luka #1983304 | 193.16.*.* 28 kwi 2016 08:31

    "ferma" - widać, że pisała oferma... a tak na marginesie to newsy na tym portalu są beznadziejne, gdy chcę dowiedzieć się czegoś o sprawach miasta, to zdecydowanie zaglądam na gazeta.pl

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. ja #1983002 | 83.6.*.* 27 kwi 2016 19:11

    Fermy to są ŚWIŃ I KUR "redaktorzyno" !!!!! wiatrowe to są FARMY !!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)