Najlepsi z Najlepszych nagrodzeni za wybitne osiągnięcia

2016-03-31 16:46:58(ost. akt: 2016-04-01 09:13:39)
W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbyła się Gala Laur Najlepszym z Najlepszych. Wyróżnieni z Olsztyna i regionu otrzymali statuetki za wybitne osiągnięcia w siedmiu kategoriach.
Laur „Najlepszym z Najlepszych” przyznawany jest od 2004 roku. To nie tyle konkurs, ile uhonorowanie swoistych ambasadorów naszego województwa, którzy w poszczególnych latach wyróżnili się na forum krajowym i międzynarodowym, osiągnęli sukces doceniony przez niezależne gremia, przyczynili się do promocji regionu. Laur służy podkreśleniu ich sukcesów tu, na Warmii i Mazurach, w miejscu, w którym mieszkają i funkcjonują.


Joanna Jędrzejczyk – zawodniczka muay thai, kick-boxingu oraz mieszanych sztuk walki (MMA). Sześciokrotna mistrzyni świata, czterokrotna mistrzyni Europy oraz pięciokrotna mistrzyni Polski w muay thai. Pierwsza Polka w największej organizacji MMA na Świecie – UCF. W 2015 roku wywalczyła mistrzostwo tejże organizacji w wadze słomkowej. Podczas UFC Fight Night w Berlinie obroniła pas mistrzowski, a w Melbourne obroniła tytuł mistrzowski w pięciorundowym pojedynku, w wyniku jednogłośnej decyzji sędziów.

Konrad Bukowiecki – to zawodnik Policyjnego Klubu Sportowego Gwardia Szczytno oraz reprezentacji Polski. Jeden z najlepszych i najmłodszych polskich lekkoatletów specjalizujący się w pchnięciu kulą oraz w rzucie dyskiem. Tegoroczny mistrz Europy juniorów w pchnięciu kulą oraz wielokrotny rekordzista świata w tej konkurencji wybrany został wschodzącą gwiazdą europejskiej lekkoatletyki – European Athletics Rising Star 2015. W 2016 roku będzie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Puchar Świata w Siatkówce Plażowej Warmia Mazury Grand Slam Olsztyn – otrzymał wyróżnienie magazynu Brief for Poland w konkursie na „Najlepsze wydarzenie lata 2015”. Jury pod przewodnictwem Czesława Langa brało pod uwagę m.in. oryginalność pomysłów i sukces organizacyjny przedsięwzięcia. Zeszłoroczna edycja siatkarskiej imprezy po raz pierwszy odbyła się na odmienionej plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel. Organizatorzy i sportowcy dostarczyli fanom siatkówki plażowej rozrywki na najwyższym poziomie, a samo wydarzenie to marka budująca wizerunek Olsztyna i całego regionu.

W kategorii KULTURA, SZTUKA, MUZYKA:Włodzimierz Kowalewski – prozaik, krytyk literacki, felietonista radiowy, nauczyciel. Opublikował m.in. zbiory wierszy, opowiadań i powieści. Za powieść „Bóg zapłacz” i zbiory opowiadań „Powrót do Breitenheide” oraz „Światło i lęk” był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Na podstawie powieści i scenariusza autorstwa Włodzimierza Kowalewskiego powstał film „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w reżyserii Janusza Majewskiego. Film otrzymał Srebrne Lwy podczas zeszłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY – od 8 lat stanowi jedno z najistotniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Co roku prezentowane są zarówno spektakle z krajów Europy środkowo-wschodniej jak i produkowane czytania performatywne z międzynarodowym środowiskiem artystycznym. Festiwal tworzy przestrzeń dialogu z naszymi sąsiadami. W 2015 r. waga tego przedsięwzięcia została doceniona w postaci Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej. Najbliższa edycja festiwalu przebiegać będzie pod nazwą DEMOLUDY – „Nowa Europa”.

Michał Młotek – poszukiwacz skarbów, miłośnik Iławy, regionalista i odkrywca historii. Od wielu lat propaguje na arenie regionalnej i krajowej dziedzictwo kulturowe i historyczne dawnych Prus Wschodnich. Zadebiutował w 2013 r. książką „Tajemnice pogranicza” - zbiorem dziesięciu sensacyjnych epizodów, które odkryły przed polskimi czytelnikami nieznane fakty z historii pogranicza Prus Wschodnich i Polski. W 2015 r. ukazała się „Noc patagonów”, pierwsza polska powieść o poszukiwaczach skarbów zapowiadająca serię książek o niewyjaśnionych tajemnicach minionych wieków.

W kategorii EDUKACJA:Magdalena Rudnicka – polonistka w Zespole Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku. Od 6 lat prowadzi edukację filmową. Od roku zajęcia odbywają się w nowoczesnej, jedynej w województwie Pracowni Filmoteki Szkolnej – sali, w której można wyświetlać filmy, ale także pracować nad montażem własnych. Jednak żaden sprzęt nie zastąpi zaangażowanego animatora, osoby, która zainspiruje młodzież do twórczej pracy. Magdalena Rudnicka organizuje ogólnopolski Młodzieżowy Festiwal Filmowy Moja Przestrzeń, który ceiszy się dużą popularnością. Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni panią Magdalenę wyróżniono Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie – jest znaną w całej Polsce innowacyjną placówką kształcącą dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Od wielu lat udowadnia, że szkoła z Warmii i Mazur może być liderem i prekursorem działań edukacyjnych, wzorem dla innych palcówek nie tylko w kraju, ale także w Europie. Wykorzystywane są tutaj najnowocześniejsze metody rehabilitacyjne i edukacyjne, czego efektem są często zaskakujące osiągnięcia uczniów. Park pracy, pierwsze w Polsce miejsce kształcące niepełnosprawnych zawodowo w warunkach zbliżonych do prawdziwego zakładu pracy, otrzymał Strus Innowacji Pedagogicznej. Wśród osiągnięć wymienić należy: Tytuł Superdyrektora czyli najlepszego dyrektora szkoły w Polsce dla Wandy Agnieszki Jabłońskiej oraz nominację do ogólnopolskiego konkursu EDUinspiruje, premiującego innowacyjne rozwiązania oświatowe finansowane z programów unijnych.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM, Dziekan Andrzej Koncicki – wydział wszedł w skład Konsorcjum Naukowego „Zdrowe zwierzę – bezpieczna żywność”, które otrzymało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego na lata 2015-2019 w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące to flagowe jednostki polskiej nauki, a olsztyńska weterynaria jest pierwszym wydziałem na uczelni, który znalazł się w konsorcjum o takim statusie. W XVI edycji Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2015” kierunek weterynaria zajął I miejsce.

W kategorii PRZEŁAMYWANIE BARIER:Monika Dąbrowska – pomysłodawczyni i organizatorka akcji „Bieg na sześć łap”. Polega ona na uprawnianiu aktywności fizycznej w towarzystwie psów ze schroniska. Dzięki tym działaniom osoby, które na co dzień biegają, spacerują, zamiast robić to samemu, zabierają na trening zwierzęta ze schroniska. Akcja pani Moniki spotkała się z dużym odzewem, a sam „Bieg…” odbywa się już w 32 miastach w Polsce. W naszym regionie prowadzony jest m.in. w Olsztynie, Tomarynach, Elblągu czy Iławie.

Dr n. med. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. 29 czerwca 2015 r. Tomasz Waśniewski odebrał wyróżnienie „Za krioprezerwację tkanki jajnika u pacjentek poddanych leczeniu onkologicznemu Oncofercility”. To połączenie angielskich słów oznaczających „onkologię” i „płodność”. Metoda krioprezerwacji jest jedyną szansą na naturalne zajście w ciążę dla kobiet poddanych chemioterapii lub radioterapii. Pierwsze dziecko dzięki tej metodzie urodziło się w 2004 r. we Francji. Zespół Tomasza Waśniewskiego jako pierwszy w Polsce w grudniu 2012 r. pobrał tkankę jajnika od pacjentki i wszczepił ją po zakończeniu terapii onkologicznej. Dzięki temu leczona na nowotwór kobieta otrzymała szansę na urodzenie dziecka.

Gmina miejska Ostróda – dworzec w Ostródzie zdobył główną nagrodę w kategorii „rewitalizacja” w VIII edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Po gruntownym remoncie obiekt nie tylko wyładniał, ale również zyskał nowe funkcje kulturalne i edukacyjne. Obecnie znajdują się tu m.in. świetlica artystyczna dla dzieci i młodzieży, Klub Plastyka Amatora, czytelnia, pracownie artystyczne, kulturalne i edukacyjne. W budynku dworca regularnie odbywają się wystawy, zajęcia warsztatowo-rękodzielnicze, a także spotkania dyskusyjne i wieczory tematyczne. Działalność podjęło lokalne Młodzieżowe Centrum Kariery, Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych „Rzecz Jasna”, a także Zakład Aktywności Zawodowej przygotowujący pracowników z niepełnosprawnością do wejścia na otwarty rynek pracy.

W kategorii PRODUKCJA ŻYWNOŚCI I SZTUKA KULINARNA:Cydr "Kwaśne jabłko" Ewa i Marcin Wiechowscy – cydr to stosunkowo młody produkt na polskim rynku. Kwaśne Jabłko to wytrawny cydr produkowany bez pośpiechu, na małą skalę, z jabłek wyhodowanych we własnym sadzie. Słowem – rękodzieło. Regularnie zdobywa medale podczas polskich konkursów winiarskich, ale najwyższym dotąd laurem jest wyróżnienie zdobyte w Wielkiej Brytanii – kraju o bogatych tradycjach cydrowniczych.
Kwaśne Jabłko to również zagubione w polu siedlisko, gospodarstwo agroturystyczne prowadzone przez Ewę i Marcina Wiechowskich. To właśnie oni stoją za sukcesem Cydru Kwaśne Jabłko.

Dariusz Struciński, szef kuchni w Hotelu Anders – pan Dariusz jest szefem kuchni Hotelu Anders w Starych Jabłonkach od ponad 20 lat. Honorowy prezes prestiżowej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, laureat Hermesa za najlepszą restaurację hotelową, instruktor szkoleń z zakresu Slow Food. Chętnie angażuje się w wydarzenia kulinarne w całej Polsce. Juror wielu prestiżowych konkursów zawodowych. Dwukrotnie nominowany do Kulinarnego Oskara. Gotował dla wielu znanych osobistości i przygotował wiele ważnych imprez m.in. w Ambasadach Polski w Paryżu, Pradze i Londynie. W 2015 r. uhonorowany tytułem Szefa Kuchni Roku 2015 w plebiscycie Poland 100 Best Restaurants.

Browar Kormoran Sp. z o.o. – produkty Browaru Kormoran od kilku lat zbierają nagrody i wyróżnienia. Wśród tych ostatnich wymienić należy: brązowy medal w kategorii porter bałtycki za Porter Warmiński w konkursie European Beer Star, pięć medali dla produktów Browaru Kormoran podczas IV Międzynarodowego Kongresu Browarników w Ustroniu/ Żywcu w konkursie Golden Beer Poland, dziewięć nagród w Konsumenckim Konkursie Piw Chmielak 2015 w Krasnostawie. Uzyskał znak „Jakość Tradycja” dla piwa Porter Warmiński na Targach „Smaki Regionu” w Poznaniu.

Z uwagi na to, ze Browar Kortmoran już po raz czwarty zostaje laureatem Lauru Najlepszym z Najlepszych, w tym roku otrzymał BRĄZOWY LAUR NAJLEPSZYM Z NAJLEPSZYCH.

W kategorii TURYSTYKA:Hotel Młyn Klekotki & Sento SPA – Hotel Młyn Klekotki to odrestaurowany XVII-wieczny młyn wodny usytuowany pomiędzy Morągiem, Pasłękiem i Ornetą. Aranżacja hotelowych wnętrz nawiązuje do stylistyki rustykalnej. Tuż obok Hotelu została zrekonstruowana oryginalna stodoła, w której znajduje się Sento SPA.
Hotel zdobył I miejsce w konkursie Profit Hotel Awards w dwóch kategoriach: „najlepszy Hotel, obiekt historyczny, zabytkowy” oraz „hotel, motel”. Otrzymał także wyróżnienie w konkursie „wspaniałe miejsce na mapie urody” za ciągły rozwój i podnoszenie standardów.

Folwark Łękuk, Ośrodek Aktywnej Rekreacji, Izabela i Krzysztof Przyłuccy
Folwark Łękuk to nowoczesny ośrodek agroturystyczny na Mazurach, nad urokliwym jeziorem na skraju Puszczy Boreckiej. Folwark to rodzinna firma powstała w 2006 r. Krzysztof Przyłucki jest laureatem nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes” w konkursie, w którym nagradzane są osoby przyczyniające się do promocji idei społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce. Nagrodę otrzymał za przekształcenie upadłego PGR Łękuk w prężny ośrodek turystyczny, edukujący turystów z zakresu ochrony środowiska i wpływający na sytuację gospodarczą najbliższych okolic poprzez rozwój sieci kooperacji z lokalnymi mieszkańcami i małymi przedsiębiorcami.

Hotel St. Bruno w Giżycku – kurort w samym sercu Mazur, z siedzibą w odrestaurowanym zamku z XIII wieku. Blisko stąd na wszystkie mazurskie jeziora, a w najnowocześniejszej na Mazurach ekomarinie czekają luksusowe jachty i łodzie motorowe.
W konkursie magazynu Eden Spa & Wellness w kategorii Historical Spa otrzymał tytuł „Najpiękniejsze Spa 2015”. Hotel St. Bruno uczestniczy także w konkursie Hotel Przyjazny Rodzinie. Jest to ogólnopolska kampania i konkurs, których celem jest ocena i promocja obiektów hotelowych tworzących atrakcyjne warunki wypoczynku i pobytu dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. W ubiegłorocznej edycji hotel uzyskał ponad 98 procent punktów.

W kategorii INNOWACJE I ROZWÓJ:Kaczkan Zaklad Produkcji Drzewnej, Józef Kaczkan Spółka Jawna – firma Kaczkan jest jednym z głównych eksporterów na Warmii i Mazurach. Naturalne, polskie podłogi drewniane cieszą się wielkim uznaniem wśród zagranicznych klientów. Przyczyniają się do tego wysoka jakość produktu, precyzyjne wykonanie, innowacyjna technologia oraz poszanowanie środowiska naturalnego. Firma Kaczkan otrzymała Orła Eksportu z Województwa Warmińsko-Mazurskiego w kategorii Najdynamiczniejszy Eksporter oraz Produkt Eksportowy.

Diana i Aleks Kuprianow, Vermiculite Poland – wermikulit to minerał mało znany w Polsce, ale o wszechstronnym zastosowaniu. Zdolność do przyjmowania i oddawania wody oraz absorpcji nieczystości, wyjątkowa lekkość, ognioodporność, dźwiękochłonność powodują, że wermikulit z powodzeniem stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu – budownictwie, ochronie środowiska, rolnictwie. Firma promuje nie tylko innowacyjne produkty, ale również kulturę pracy i prorodzinne nastawienie. Najlepszym tego dowodem jest nagroda Pary Prezydenckiej RP w kategorii „Mikroprzedsiębiorstwo” w konkursie „Dobry Klimat dla Rodziny”. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich Gardenia 2015 linia produktów Agrowermikulit Złoto Ogrodnika otrzymała złoty medal.

Studio Form Architektonicznych PANTEL mgr inż. Architekt Tomasz Lella - terminal Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury zbudowany według projektu Tomasza Lelli zdobył drugie miejsce w kategorii „obiekty administracyjno-biurowe” w XV edycji Konkursu „O Kryształową Cegłę”. Kapitułę konkursu urzekły elementy stanowiące rozpoznawalną symbolikę regionu, zwłaszcza układ dachu hali, a także detale architektoniczne. Od strony elewacji frontowej jak i od strony przylotów wejścia i wyjścia z terminala zaprojektowano w formie mazurskich domów wykonywanych z drewna.

Wyjątkowe wyróżnienia DIAMENTOWE LAURY


DIAMENTOWE LAURY przyznawane za ponadprzeciętne osiągnięcia, szczególne działania oraz cenne inicjatywy podejmowane na rzecz innych ludzi oraz środowiska lokalnego.

Krzysztof Hołowczyc – najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy. Ma w swoim dorobku zarówno wielokrotne tytuły Mistrza Polski, Mistrza Europy, jak i udane starty w eliminacjach Mistrzostw Świata i w legendarnym rajdzie Dakar. Sukcesy sportowe w połączeniu z wyjątkową osobowością zaowocowały ogromną popularnością rajdów samochodowych w Polsce. W 2015 roku Krzysztof Hołowczyc osiągnął historyczny wynik i stanął na podium Rajdu Dakar, który jest uznawany za najtrudniejszy wyścig świata.

ZORTRAX S.A. – olsztyńska firma Zortrax jest leaderem pionierskich działań na światowym rynku drukarek 3D. Ich produkty niezmiennie doceniane są nie tylko przez środowisko branżowe, ale również instytucje zajmujące się rozwojem przemysłu. Zortrax to najlepszy przykład innowacyjnego przedsiębiorstwa sprzedającego nowoczesne technologie. Za drukarkę 3D Inventure Zortrax otrzymał specjalną nagrodę Agencji Rozwoju Przemysłu „Produkt roku 2015”. Warszawski Zortrax Store – salon połączony z centrum warsztatów i szkoleń – to pierwszy taki lokal w tej części Europy.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. I tak trzymać #1965691 | 83.6.*.* 1 kwi 2016 09:15

    ZORTAX S.A.jedyny lider w kategorii technologia XXI wieku ,reszta mieści się w działaniach schematycznych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. fermentor #1965490 | 88.156.*.* 31 mar 2016 22:14

    Brawa dla "Kwaśnego Jabłka" i Browaru Kormoran.

    odpowiedz na ten komentarz