Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Pożar trawy to nie zabawa: Giną ludzie i zwierzęta. Starty szacuje się na ponad 3 miliony złotych

2016-03-27 14:34:00 (ost. akt: 2016-03-27 18:03:40)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

199 pożarów traw na Warmii i Mazurach odnotowała straż pożarna od 1 stycznia do 23 marca. Najwięcej wybucha na początku roku, w marcu i w kwietniu. Ofiarami są nie tylko zwierzęta, często nie udaje się uratować ludzi i ich dobytku. Straty szacuje się na ponad 3 miliony złotych

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Spowodowane jest to, niestety, wypalaniem traw i pozostałości roślinnych.

Za ponad 94 proc. pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Wypalanie traw to jeden z najbrutalniejszych sposobów niszczenia środowiska - zamiast nawozić, wyjaławia glebę. Co najważniejsze, w pożarach traw giną nie tylko zwierzęta. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw ginął ludzie.

W 2015 roku w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 2761 pożarów traw. Straty materialne w wyniku pożarów oszacowano na 3 061 600 złotych. W Kochanówce zginęła jedna osoba. Sześć osób w wieku od 19 do 83 lat zostało poszkodowanych (ogólne zasłabnięcie, poparzenia ciała i dróg oddechowych).

>>> Podczas gaszenia pożaru trawy znaleziono zwęglone zwłoki mężczyzny i ciężko poparzoną kobietę

Do makabrycznego odkrycia doszło 10 kwietnia 2015 roku około godziny 13 pod miejscowością Kochanówka (gm. Lidzbark Warmiński). Wezwani do gaszenia palących się nieużytków strażacy odnaleźli zwęglone zwłoki mężczyzny i ciężko poparzoną 65-latkę. Kobietę śmigłowcem zabrano do szpitala.

Więcej informacji >>> TUTAJ

Analizując pożary według obiektów, można stwierdzić, że największą grupę stanowią:
>> pożary traw, nieużytkowanych powierzchni rolniczych, ściernisk (2828)
>> pożary w obiektach mieszkalnych (1688), w tym 586 pożarów sadzy w przewodach kominowych
>> pożary śmieci, śmietników, wysypisk (852).

Pożary traw są coraz częstsze i powodują znaczne zniszczenia. W 2014 roku odnotowano 2024 pożary traw, rok wcześniej - 2008. "Nie" dla wypalania traw głosi w ogólnopolskiej kampanii społecznej Państwowa Straż Pożarna. Poniżej spot.


Od pokoleń wśród wielu rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, co przyniesie korzyści ekonomiczne. Niesłusznie. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
Fot. mat. KW PSP w Olsztynie

Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia.

Zadymienie powoduje również zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków.

Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Ludzie często tracą dobytek całego życia.

Liczba pożarów traw podczas okresu wiosennego - wzmożonej palności (2006-2015) w województwie warmińsko-mazurskim:
Fot. mat. KW PSP w Olsztynie

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.Fot. mat. Komendy Głównej PSP

***
Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale nielegalne!

Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - art. 124: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Zgodnie z art. 131: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary (…) podlega karze aresztu albo grzywny”.

mat. MSWiA / KW PSP Olsztyn


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kurdę #1963144 | 89.228.*.* 29 mar 2016 09:38

  jak byłem mały też to robiłem , ale wtedy nie było internetu i tylko dwa programy w telewizji

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kebiz #1962782 | 88.156.*.* 28 mar 2016 11:29

  Qurwa, 40 lat uczą debili, że podpalanie jest szkodliwe i ... grochem o ścianę! Jedyna rada podnieść b. drastycznie kary za popisy "ogniomistrzów".

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Luonas #1962715 | 88.156.*.* 28 mar 2016 01:30

  Jak sie szacuje Starty? Redaktorzy sprawdzajcie bledy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ilu milionowe straty #1962693 | 5.172.*.* 27 mar 2016 22:12

  robi budimex przy budowaniu s7 w Ostródzie na okolicznych budynkach ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Tom #1962577 | 83.9.*.* 27 mar 2016 16:24

  Chociaż kleszcze wytępią

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)