Doceń bohaterską pracę strażaków. Zagłosuj na najpopularniejszą OSP!

2016-03-14 19:02:21(ost. akt: 2016-03-31 09:48:42)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W prawie każdej większej miejscowości w naszym regionie pełnią służbę jednostki ochotniczej straży pożarnej. Każdy, kto chce uhonorować swoją, może wziąć udział w naszym plebiscycie na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną.
Według światowego badania zaufania do zawodów przeprowadzonego trzy lata temu przez instytut GfK wynika, że w 15 na 25 państw to właśnie straż pożarna cieszy się największym zaufaniem społeczeństwa.

Na Warmii i Mazurach są 552 ochotnicze straże pożarne. 177 z nich znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. To właśnie OSP cieszą się wśród społeczności lokalnych największym zaufaniem. Dlaczego? Ponieważ nie tylko są pierwsi przy pożarach, ale i wypadkach, ratują życie ludzi i zwierząt także na wodzie, są obecni podczas akcji związanych z zagrożeniami chemicznymi i ekologicznymi. OSP działają także w zakresie sportu, edukacji i kultury. A tym samym integrują środowisko.[/quote]
— W remizach często odbywają się imprezy kulturalne, szkolenia czy spotkania kół gospodyń wiejskich — mówi Grzegorz Matczyński, dyrektor zarządu wykonawczego oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie.

W naszym regionie są także remizy, które pełnią funkcję świetlic, a nawet... kaplic, w których odbywają się nabożeństwa. Obok remiz powstają place zabaw dla dzieci, a także sauny, jak chociażby w Skolitach w gminie Świątki. Nie można zapomnieć także o zespołach muzycznych i orkiestrach, których w naszym regionie jest dziewięć.

Jak więc nie docenić tej bohaterskiej i aktywnej grupy społecznej?
— Takie plebiscyty pokazują nieznane oblicza ochotniczych straży pożarnych. O tym, że strażacy jadą wozem do pożaru i że coraz częściej siedzi w nim kobieta, to wszyscy wiedzą. Nie wiemy natomiast, że w strażnicach odbywa się mnóstwo różnego rodzaju imprez, spotkań i wydarzeń — zaznacza Grzegorz Matczyński.

Głosowanie na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną rozpoczęło się w piątek 11 marca i skończy się 24 kwietnia. W naszym plebiscycie biorą udział wszystkie powiaty, które wybiorą swoje brązowe, srebrne i złote OSP!Mateusz Przyborowski