Nielegalne serwisy ze strumieniami na żywo i płatnymi kanałami TV. Policjanci z Olsztyna rozbili piracką szajkę. Straty pójdą w miliony

2016-03-13 20:30:00 (ost. akt: 2016-03-13 17:48:44)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

W sieci nielegalnie rozpowszechniali płatne kanały TV i programy na żywo. Policjanci zabezpieczyli komputery, telefony i konta bankowe. Zatrzymano właścicieli nielegalnych stron i beneficjentów tego procederu, w tym jednego z mieszkańców Działdowa. Z samych płatnych transmisji sportowych tylko dla jednego kanału straty zostały wyliczone na co najmniej 300 000 złotych.
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie monitorowali od jakiegoś czasu środowisko zajmujące się przestępczością intelektualną w internecie. Wpadli na trop nielegalnej działalności powiązanych ze sobą serwisów streamingowych. Proceder polegał na nieuprawnionym strumieniowaniu, tj. przesyłaniu (rozpowszechnianiu) za pośrednictwem stron internetowych, dla nieograniczonego kręgu odbiorców, kanałów TV i płatnych transmisji telewizyjnych w trybie "na żywo".

Sprawcy - po rejestracji domen i uruchomieniu serwisów na serwerach firm hostingowych - wyszukiwali w sieci internetowej nielegalnie udostępniane linki do kanałów telewizyjnych, a następnie "wklejali" je do swoich serwisów internetowych. Po wybraniu danego kanału telewizyjnego na stronie nielegalnego serwisu uruchamiany był player, za pośrednictwem którego, w sposób darmowy dla użytkownika, wyświetlany był kanał TV w trybie "na żywo".

Na stronach serwisów umieszczano informacje, że dostęp do ich zawartości jest bezpłatny i nie wymaga zakładania i rejestracji kont użytkownika. Jest to często stosowany chwyt marketingowy, który ma służyć wypromowaniu się serwisu w sieci i pozyskaniu nowych użytkowników, co następnie bezpośrednio przekłada się na osiąganie coraz wyższych korzyści finansowych przez ich właścicieli poprzez spieniężanie tzw. ruchu internetowego na stronie, a także zwielokrotnianie ilości wyświetlanych reklam na stronie (podczas oglądania transmisji) i wpłaty od reklamodawców zagranicznych.

Innym źródłem dochodów są również dobrowolne wpłaty, czy dotacje od użytkowników serwisu. Jednocześnie uzyskiwane dochody służyły rozwijaniu nielegalnej działalności w oparciu o kolejne domeny, czy serwisy, zakładane na darmowych hostingach internetowych.

Sprawcy, według doniesień policji, posługiwali się fikcyjnymi danymi osobowymi oraz danymi personalnymi innych osób. Korzystali również z usług zagranicznych pośredników finansowych do opłacania serwerów, domen internetowych, a także gromadzenia środków uzyskiwanych z nielegalnej działalności. Z zebranych informacji wynika, że właściciele nielegalnych serwisów przebywali w wynajmowanych lokalach mieszkalnych, niezwiązanych z ich stałym miejscem zameldowania.

Policjanci dotarli do właścicieli nielegalnych stron i beneficjentów tego procederu. Jak się okazało, jeden z serwisów, specjalizujący się w transmisjach sportowych, należy do mieszkańca Działdowa. Miał on korzystać ze streamów udostępnianych przez inne nielegalne serwisy, których właściciele działali na terenie południowej Polski.

Na początku tygodnia policjanci z KWP w Olsztynie, z Działdowa wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością w Katowicach przeszukali kilka miejsc w kraju. Zarekwirowali komputery, laptopy, telefony komórkowe oraz karty płatnicze do rachunków bankowych, na których gromadzono zyski z działalności nielegalnych serwisów internetowych. W tej sprawie zostało przesłuchanych 8 osób.


Trwa szacowanie strat poniesionych przez pokrzywdzonych – właścicieli kanałów TV. Z samych płatnych transmisji sportowych tylko dla jednego kanału straty zostały wyliczone na co najmniej 300 000 złotych.

Za naruszenie przepisów z Ustawy prawo autorskie i prawa pokrewne i uczynienie z nielegalnej działalności stałego źródła dochodu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są dalsze czynności dowodowe.


mat. policji

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. blue #1957312 | 89.228.*.* 19 mar 2016 10:38

  Pomijając treść komunikatu, proszę zwrócić uwagę na drugie zdjęcie przedstawiające jak bieda jest w Policji. Na ziemi linoleum , szafa pancerna z lat 70-tych malowana olejną enty raz najprawdopodobniej przez samych funkcjonariuszy i pewnie za własne pieniądze. Listwa przypodłogowa i ściana nad nią brudna. Tak powinien wyglądać urząd administracji państwowej. Piękna sprawa wyszła, to pewnie posypią się nagrody dla f-szy realizujących sprawę .... ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Racjonalista #1953994 | 178.43.*.* 15 mar 2016 13:40

  Brawo Policja.Kolejny sukces. Jedni złodzieje w świetle prawa dają drugiemu złodziejowi Rydzykowi 20 baniek i jest ok.A tu za pomoc w obejrzeniu meczu dostają dożywocie.Nienawidze tego kraju!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Yep #1953563 | 178.43.*.* 14 mar 2016 22:41

   A mnie interesuje jak nadawcy wyliczają "straty". Akurat wszyscy ci, co oglądali za free zapłaciliby za oglądanie, jasne.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. elk #1953160 | 91.210.*.* 14 mar 2016 15:40

   patrzec na nasz wymiar sprawiedliwosci dostano 2 miesionce w zawieszeniu apowinno byc dozywocie drugi tego by nierobil

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. dfrthyg #1952956 | 94.254.*.* 14 mar 2016 10:23

    a wiecie, że prezydent olsztyna bedzie miał nowy samochód? z silinkiem 160 KM podobno? za 120 tys pln? powodzi sie w regionie naszym? jaka bieda?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

    Pokaż wszystkie komentarze (17)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

    GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

    Unia Europejska

    VISA MASTER CARD