Kłęby dymu i buchający ogień mu niestraszne. Policjant z Elbląga z szansą na nagrodę ministra. Pula to milion złotych

2015-12-28 11:47:54(ost. akt: 2015-12-28 13:21:38)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO/MS

Uratowanie życia duszącemu się niemowlęciu, szybka pomoc tonącemu mężczyźnie, ewakuowanie rodzin z płonącego budynku czy wyciągnięcie nieprzytomnego mężczyzny z zakleszczonego auta — to tylko niektóre czyny, w których funkcjonariusze służb podległych MSWiA wykazali się zdecydowaniem w działaniu, odwagą i profesjonalizmem. Lokalni bohaterowie z policji, straży pożarnej i granicznej dostaną specjalne nagrody od ministra.
Na początku grudnia 2015 roku wiceminister Jarosław Zieliński poinformował, że resort przeznaczy ponad milion złotych na nagrody dla funkcjonariuszy. Zaznaczył, że otrzymają je ci, którzy cechują się szczególnymi osiągnięciami w służbie, wykazali się męstwem lub ponadprzeciętnym zaangażowaniem dla dobra obywateli i ojczyzny.

Nowością było to, że nagrody mogły być przyznawane nie tylko z inicjatywy przełożonego, ale także na wniosek instytucji społecznych, samorządów czy obywateli.

Nagrody otrzyma w sumie 445 funkcjonariuszy (305 policjantów, 90 strażaków, 44 pograniczników i 6 funkcjonariuszy BOR-u). W większości wnioski o nagrody zostały przesłane przez przełożonych funkcjonariuszy. 35 nagród przyznano na wnioski samorządowców, organizacji pozarządowych, mieszkańców, a także dziennikarzy.

Jednym z wyróżnionych bohaterów jest asp. Sebastian Lipka-Auguścik z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, który dwukrotnie uratował ludzi z płonących budynków. Funkcjonariusz wraz z kolegą z patrolu, widząc kłęby dymu wydobywającego się z mieszkania, jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej, wszedł do środka. Dzięki szybko podjętej interwencji policjantów, dwóch chłopców (w wieku 10 i 11 lat) nie doznało żadnych obrażeń.

Z kolei w lipcu 2015 roku policjant ponownie jako jeden z pierwszych dotarł w miejsce pożaru bloku. Sprawnie pokierował akcją ewakuacji kilku rodzin. Gdy dowiedział się, że brakuje jeszcze jednej z rodzin, pomimo rozwijającego się pożaru i silnego zadymienia, wrócił do budynku. Obudził pozostałych lokatorów i wyprowadził z zaczadzonych pomieszczeń.

***
Pozostali nominowani do nagrody ministra:
>> mł. ogn. Jarosław Kloc, strażak z Komendy Miejskiej PSP w Rybniku, który uratował życie duszącemu się dziecku
Podczas służby na stanowisku dyspozytora dodzwoniła się do niego kobieta, która prawdopodobnie pomyliła numer pogotowia ze strażą pożarną. Matka 3-miesięcznego niemowlęcia prosiła o pomoc dla duszącego się dziecka. Maleństwo nie oddychało i robiło się sine. Funkcjonariusz poprosił kolegę, by wezwał pogotowie do domu kobiety. Jednocześnie zaczął ją instruować, w jaki sposób udzielić pomocy. Po minucie wszyscy usłyszeli kojący płacz maleństwa – dziecko zaczęło oddychać.

>> sierż. Mateusz Kwieciński z Komendy Stołecznej Policji, nominowany przez Polski Czerwony Krzyż
Funkcjonariusz angażuje się w działania PCK oraz przynależy do Grupy Ratownictwa PCK Kielce. W jej ramach brał udział m.in. w ratowaniu zdrowia i życia poszkodowanych w katastrofie kolejowej w Szczekocinach oraz podczas podtopień na terenie woj. świętokrzyskiego w 2014 roku.

>> mł. asp. Jarosław Kulwicki z KP PSP w Żurominie
Strażak bez chwili wahania porzucił przydomowe prace, gdy zobaczył, że w pobliżu doszło do dachowania samochodu. Krzyknął do sąsiada, by ten wezwał służby ratunkowe i ruszył w kierunku auta. Następnie dostał się do środka i własnym ciałem podtrzymywał 22-letniego kierowcę w pozycji, która udrażniała jego drogi oddechowe. Następnie strażak ewakuował mężczyznę z samochodu.

>> sierż. Piotr Pawelec z KMP w Kielcach, który również zapobiegł tragedii
Policjant pozostał czujny nawet podczas urlopu. Zauważył mężczyznę, który wypłynął daleko poza obszar kąpieliska. Zaniepokojony jego nieskoordynowanymi ruchami popłynął za nim. Na środku zalewu nieodpowiedzialny pływak zaczął tracić siły, wymachiwać rękoma i wzywać pomocy. Po chwili zanurzył się pod wodę i zaczął tonąć. Będący już w jego pobliżu sierż. Piotr Pawelec złapał go za rękę i wciągnął do swej łodzi.

>> sierż. szt. SG Piotr Szpakowski z Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie
Funkcjonariusz podczas podróży zauważył płonący dom. Natychmiast się zatrzymał i ruszył z pomocą. Nie poddał się nawet wtedy, gdy okoliczni mieszkańcy przekonywali go, że płonie niezamieszkiwany przez nikogo pustostan. Funkcjonariusz musiał mieć pewność, że niczyje życie nie jest zagrożone. Jak się okazało, w środku znajdował się mężczyzna, który tam mieszkał. Dzięki uporowi sierż. SG Piotra Szpakowskiego mężczyzna bezpiecznie opuścił płonący budynek.

>> chor. sztab. SG Robert Topolewicz z Placówki SG w Bobrownikach
Jadąc samochodem, zauważył osobę leżącą na ziemi przy przystanku autobusowym. Mężczyzna był nieprzytomny i nie dawał oznak życia. Funkcjonariusz wezwał służby ratunkowe i rozpoczął resuscytację. Dzięki pomocy pogranicznika mężczyzna odzyskał przytomność.

>> mł. asp. Robert Kmiecik z KP PSP w Wieliczce
Strażak jest powiatowym koordynatorem ratownictwa medycznego, a w wolnych chwilach angażuje się w szkolenia druhów OSP oraz okolicznych mieszkańców i dzieci. Jego poświęcenie docenił poseł Józef Brynkus, który zgłosił kandydaturę mł. asp. Roberta Kmiecika do nagrody Ministra.

>> asp. sztab. Maciej Kędra z KMP w Opolu, nominowany przez prezydenta Opola
Funkcjonariusz od 22 lat inicjuje i realizuje projekty profilaktyczne adresowane do mieszkańców Opola. Aktywnie współpracuje z domami Dziennego Pobytu, szkołami, przedszkolami, fundacjami i organizacjami pozarządowymi. Na łamach lokalnych gazet i za pośrednictwem TVP Opole prowadzi kampanie informacyjne adresowane do środowisk zagrożonych zjawiskami przestępczymi m.in. dla seniorów.

>> podinsp. Piotr Saniecki z KWP w Łodzi, nominowany przez prezesa zarządu Europa Centrum Procter and Gamble
Prowadził działania skierowane przeciwko grupie przestępczej, zajmującej się włamaniami do samochodów firmy. Dzięki ponadprzeciętnemu zaangażowaniu policjanta grupa okradająca auta z towarem została rozbita, a jej członkowie zatrzymani.

>> ppłk. SG Jan Nikołajuk z Placówki SG w Czeremsze, mjr SG Artur Ochała z Morskiego Oddziału SG, st. chor. sztab. SG Agnieszka Markiewicz-Cybulska z Podlaskiego Oddziału SG oraz st. chor. sztab. SG Edward Milewski z Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie
Nominowani przez Federację Rodzin Katyńskich za książkę „Żołnierze KOP i SG zamordowani w ramach Zbrodni Katyńskiej 1940”. Publikacja jest efektem wielomiesięcznej pracy i ma na celu upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej, żołnierzy i funkcjonariuszy polskich formacji granicznych.

>> Pamięć historyczną pielęgnują również funkcjonariusze z Placówki SG w Białej Podlaskiej: st. chor. sztab. SG Ernest Sosidko, st. chor. SG Paweł Wronka, sierż. sztab. SG Bartosz Konczerewicz, sierż. sztab. SG Arkadiusz Ignaczak, sierż. sztab. SG Bartosz Piotr Kisiel
Pogranicznicy w czasie wolnym od służby odbudowali mogiłę nieznanego żołnierza polskiego poległego w walce z sowieckim najeźdźcą w 1920 roku, usytuowanej pod wsią Husinka. Zdaniem Szefa Grupy Opiekunów Miejsc Pamięci Narodowej w Białej Podlaskiej, który wskazał funkcjonariuszy jako kandydatów do wyróżnienia nagrodą, swoją postawą dają oni dobry przykład młodzieży i miejscowemu społeczeństwu.

Materiały prasowe MSWiA

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wstyd dla ministra ale dobre i te 2000złz gro #1891761 | 83.6.*.* 28 gru 2015 18:02

  sobie odprawy dają prawie milionowe bez narażania zycia ale komuś zasłużonemu marny grosik - żenada

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tom Dee #1891601 | 88.156.*.* 28 gru 2015 14:34

   Hooray, hooray, Its a Holi - Holiday. Trochę to trwało, ale wreszcie do redaktorów tego portalu dotarło, że 25.10.2015 roku były w Polsce wybory.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Zenon #1891511 | 88.156.*.* 28 gru 2015 12:06

   Brawo!!!!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz