Kontynuacja akcji "Między nami czytelnikami" w Zespole Szkół w Kiwitach
2015-11-26 14:00:32(ost. akt: 2015-11-26 14:16:11)
Dlaczego powinniśmy czytać? Dla wszystkich, dla których czytanie jest przyjemnością, możliwością intelektualnego i wewnętrznego rozwoju, odpowiedź jest oczywista i jedyna –warto! Jednak trudno przekonać do czytania osoby niechętne i nieznajdujące w tym zajęciu ani przyjemności, ani korzyści.
Jak zmotywować uczniów do czytania książek i gazet? Nienachalnie, a skutecznie wykazać pożytki, bycia czytelnikiem? Jak uczyć, aby nauczyć takiego czytania umów, które uchroni ich przed ewentualnymi prawnymi lub finansowymi tarapatami? I w końcu jak uświadomić, że czytanie to nie tylko poznawanie fabuły lektury szkolnej? Tego zadania podjęto się w Zespole Szkół w Kiwitach.
Organizatorem i pomysłodawcą akcji propagującej czytanie i czytelnictwo jest nauczycielka języka polskiego pani Edyta Wlazło. Różnymi działaniami chce pokazać uczniom wymierne skutki czytania i konsekwencje nierozwijania tej umiejętności – te bieżące, i te późniejsze, związane z wykonywaniem zawodu.
Książki są kopalnią wiedzy i ciekawostek
W październiku uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych i klasy VI szkoły podstawowej mieli do wykonania pierwsze w tym roku szkolnym zadanie: TEGO NIE WIEDZIELIŚMY. Musieli przygotować plakat z ciekawostkami, informacjami, których dowiedzieli się czytając różnego rodzaju książki i czasopisma. Wszyscy sprostali wyzwaniu i przynieśli swoje prace. Jury, przyznając punkty, uwzględniło przede wszystkim treść i staranność wykonania plakatów.
A co uczniowie znaleźli w książkach? Otóż z każdej przeczytanej książki coś w nich zostało - czasami informacje z różnych dziedzin wiedzy, którymi się interesują: zwierzęta, podróże, sport, wynalazki, kulinaria, człowiek, kultura; jakieś słownictwo…, a czasem sam bohater, który dał do myślenia swoimi poczynaniami… Wiedzieliście, że pomysłodawcą książki był Juliusz Cezar? Otóż, zamiast zwijać papirus zaczął go składać na pół. Wiecie, że jest taki region, w którym deszcz nie padał od 400lat? To północny obszar Chile. Zaobserwowano, że węże boa zjadają swoje ofiary w całości a potem 6 miesięcy leżą, bo muszą je strawić; z kolei o delfinach dowiedzieliśmy się, że potrafią jednocześnie spać i płynąć. A zastanawialiście się ile metrów bandaży zużywano do owijania mumii? -400m. Z polskich pisarzy rekordzistą jest Kraszewski – napisał 600 powieści!
Uczniowie zgromadzili na swoich plakatach dziesiątki informacji, udowadniając, że książki to kopalnia wiedzy i ciekawostek. I o to w tym zadaniu chodziło! Nie ma drogi na skróty. Czytanie to dobry kierunek. Inwestycja w przyszłość. Zwycięzcami pierwszego zadania okazali się uczniowie klasy II b, którzy wykonali plakat z książką w 3D. Jak sami twierdzą, taka mała rywalizacja to dla nich świetna zabawa i co ważniejsze wprowadza ich ona w świat literatury, a o to w tym przecież chodzi.
Klasy zapoznały się już z kolejnym wyzwaniem. Sprawdzą, jakie wielkie umysły pisarskie „mieszkają” w ich domu, a raczej w ich biblioteczkach. Otaczają się mężami stanu? pisarzami? sportowcami? podróżnikami? dziennikarzami? poetami? artystami czy też naukowcami? – jednym słowem, jakimi wielkimi ludźmi?
Każde następne zadanie będzie udowodniało, że czytanie to same korzyści: przyjemność, wiedza, dojrzałe słownictwo, lepsze pisanie, korzyści finansowe i otwarta droga do dalszej edukacji. Zdaniem organizatorki takie działania, wbrew pozorom, mają wpływ na czytelnictwo. Dziś uczeń poszuka ciekawostki, jutro zaintryguje go nieznane słowo, zastanowi sentencja, a następnym razem sięgnie po… książkę.
EW
EW
Artykuł Dziennikarza Obywatelskiego
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Mol ksiązkowy #1868665 | 217.99.*.* 28 lis 2015 22:51
Uwielbiam czytać od dziecka. Kocham książki i wydaję na nie moc kasy. Warto bo to kopalnia wiedzy nawet w zwykłych "czytadłach" jest szczypta prawdy.
odpowiedz na ten komentarz
Barbara - Kiwity 15 #1867924 | 188.146.*.* 27 lis 2015 20:25
Brawo Pani Edytko, artykuł bardzo fajny, podkreśla niezwykłą wartość KSIĄŻKI. Prace cudowne, pomysłowe- materiał do przeanalizowania nie tylko przez kiwitczan ! Gratuluję!
odpowiedz na ten komentarz