Strefa tempo 30 na al. Piłsudskiego w Olsztynie. Gdzie trzeba zdjąć nogę z gazu?

2015-11-12 07:00:00 (ost. akt: 2015-11-11 20:56:14)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Kontynuujemy nasz poradnik, jak sobie radzić, kiedy na ulicach Olsztyna pojawią się tramwaje. Tym razem pod lupę bierzemy skrzyżowanie al. Piłsudskiego z ul. Kościuszki. To będzie tłoczne miejsce, bo znalazł się tam jeden z rozjazdów tramwajowych.
Skrzyżowanie pod Urzędem Marszałkowskim będzie miejscem mijanki tramwajów kursujących w stronę dworca oraz Wysokiej Bramy. Najważniejszą informacją dla kierowców jest to, że w obrębie całego skrzyżowania nie ma żadnego zakazu, dlatego z każdego wlotu można jeździć na wprost, w prawo i lewo.

Pamiętajmy jednak, że od strony ratusza i dworca wjedziemy na skrzyżowanie tylko jednym pasem. Ostatnie dni pokazują jednak, że niektórzy kierowcy i tak pchają się na torowisko. Niekiedy robią tak m.in. ci skręcający z ul. Kościuszki w lewo w stronę ul. Głowackiego.

Wraz z budową linii tramwajowej zmieniła się także dopuszczalna prędkość w ścisłym centrum, gdzie obowiązuje tzw. strefa tempo 30. Znak ograniczenia prędkości ustawiony jest właśnie przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Kościuszki. W przypadku awarii sygnalizacji świetlnej trzeba też wiedzieć, że znak pierwszeństwa przejazdu obowiązuje na ul. Kościuszki, czyli al. Piłsudskiego jest w tym miejscu drogą podporządkowaną.

Swoje miejsce na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Kościuszki będą mieli również rowerzyści. Na wlocie od strony ratusza (po obu stronach drogi) znalazły się jednokierunkowe pasy dla rowerzystów oraz specjalna śluza.

— Mamy obowiązek poruszać się po pasach, bo zostały wydzielone specjalnie dla ruchu rowerowego. To również wskazówka dla kierowców aut, żeby tych linii ciągłych nie przekraczać — mówi Mirosław Arczak, oficer rowerowy Olsztyna. — Śluza natomiast umożliwia rowerzyście zajęcie pierwszego miejsca wśród pojazdów oczekujących na zielone światło. Pasem ruchu dla rowerów dojeżdżamy więc do skrzyżowania i zajmujemy miejsce w śluzie. Jeżeli zamierzamy skręcić w lewo w stronę dworca, zajmujemy miejsce po lewej stronie, jeśli prosto, staramy się stać bardziej w środku, a jak chcemy jechać w prawo, stoimy bliżej tej strony. Zamiar skrętu trzeba oczywiście sygnalizować poprzez uniesioną rękę.

Przy okazji warto przypomnieć zasady ruchu na skrzyżowaniach ul. Kościuszki z Żołnierską i Reja. Kierowcy wyjeżdżający z tej ostatniej w kierunku al. Piłsudskiego często popełniają błąd polegający na tym, że przy lewoskręcie wjeżdżają nie na swój pas ruchu, ale na biegnące środkiem ulicy torowisko. Tam jednak cywilne auta mają zakaz wjazdu. Inaczej jest na ul. Żołnierskiej, gdzie jadąc od ul. Obiegowej w kierunku ul. Kościuszki, kierowcy muszą jechać po torach, ale jedynie do skrzyżowania, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu na pas tramwajowo-autobusowy.

erbe

Komentarze (74) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. XYZ #1858798 | 89.228.*.* 16 lis 2015 15:09

  Panie prezydencie proszę zrezygnować z tramwajów w kolejnych częściach miasta autobusy dają wiele możliwości i na nich należy opierać transport w mieście wielkości Olsztyna , może problem leży w innym miejscu? Jak na same tramwaje się nie zgadzam(autobusy na gaz ziemny pomogły by w uzyskaniu środków) reszta projektu w obecnych warunkach przypilnowana ok.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. am #1858656 | 212.160.*.* 16 lis 2015 11:26

  dziś opublikowano na stronie Platformy Konsultacji Społecznych warianty przebudowy wiaduktu oraz Sybiraków ... wiadukt dwujezdniowy ... i po jednym pasie dla ruchu samochodów ... drugi pas to buspas/tramwaj ... ja po prostu nie potrafię zrozumieć ... totalna głupota i bezsens ograniczać ruch w tym miejscu .. ŻENADA

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Damian #1858451 | 83.24.*.* 15 lis 2015 23:28

  W przyszłym roku Grzybowicz zamierza wybudować w centrum tory wodne dla kajaków i gondoli zamiast jezdni dla samochodów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. wawa #1857370 | 164.126.*.* 13 lis 2015 22:51

  Olsztyniacy skąd Wy wzieliscie tego Grzymowicza jak on Wam zrobił te torowiska , czy on wie w ogóle jak to zorganizowac ???? uwazajcie na ilosc wypadkow !!!!!!!!!!!! Gratuluję prezydenta hahahahahahahahahahaha

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 5. am #1857009 | 212.160.*.* 13 lis 2015 13:47

  parkowaliście na Piłsudskiego na zatoczce od strony UW? ... auta nie mieszczą się ... jest za wąsko ... widziałem jak auta albo wjeżdżają prawymi kołami na chodnik albo lewymi kołami pozostają na fragmencie ścieżki rowerowej ... ;))) ... ;)))

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (74)