Grupa WM objęła mecenatem olsztyńską szkołę muzyczną

2015-11-05 19:03:26(ost. akt: 2015-11-05 18:47:05)
Porozumienie o objęciu szkoły mecenatem podpisały Beata Tokarczyk, dyrektor handlowy Grupy WM, oraz Teresa Taradejna, dyrektor PSM.

Porozumienie o objęciu szkoły mecenatem podpisały Beata Tokarczyk, dyrektor handlowy Grupy WM, oraz Teresa Taradejna, dyrektor PSM.

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Dzisiaj (5 listopada) podpisano porozumienie i odsłonięto pamiątkową tablicę. To uroczyste wydarzenie zbiegło się z 70. urodzinami zasłużonej dla Olsztyna i regionu muzycznej instytucji. 

Uroczystość odbyła się w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Porozumienie o objęciu szkoły mecenatem podpisały Beata Tokarczyk, dyrektor handlowy Grupy WM, oraz Teresa Taradejna, dyrektor PSM. Przypomnijmy, że Grupa WM jest wydawcą „Gazety Olsztyńskiej”, „Dziennika Elbląskiego”, „Naszego Olsztyniaka” i „Warto”. Po podpisaniu porozumienia obie panie, którym towarzyszyli pracownicy szkoły, przy wejściu do sali koncertowej szkoły odsłoniły granitową tablicę upamiętniającą to wydarzenie. — Teraz będziecie opiekować się nami oficjalnie, choć „Gazeta Olsztyńska” i inne wydawnictwa Grupy WM robiły to zawsze — powiedziała Teresa Taradejna. — Teraz dzięki tablicy dowiedzą się o tym wszyscy bywalcy tego miejsca, melomani i miłośnicy kultury.


— Od dzisiaj możemy, i z tego bardzo się cieszymy, chwalić się naszą szkołą muzyczną — powiedziała Beata Tokarczyk. — Naszą, olsztyńską i warmińsko-mazurską. My i wy będziemy teraz razem. Podkreślę, że szkoła muzyczna jest pierwszą instytucją, którą objęła mecenatem Grupa WM, dawniej spółka Edytor. Teraz wszystkie nasze wydawnictwa począwszy od „Gazety Olsztyńskiej”, a skończywszy na najmniejszym powiatowym tygodniku będą pisały o Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie.


Teresa Taradejna spodziewa się, że dzięki mecenatowi szkoła będzie bardziej widoczna w mieście i regionie. — Mamy ponad 100 nauczycieli i ponad 500 uczniów — wylicza. — Wszyscy grają, wszyscy koncertują. Chcielibyśmy, by młodzi artyści, na początku swojej ścieżki, mogli się pokazać. Oni poświęcają muzyce całe życie. Przy instrumentach spędzają długie godziny i grają naprawdę przepięknie. Bardzo dużo mówi się o sportowcach, świętuje się każdy ich sukces. Mam wrażenie, że kultury się nie docenia. A przecież wysiłek włożony w naukę mistrzowskiej gry na instrumencie jest porównywalny do wysiłku medalowego sportowca. Chcielibyśmy naszych artystów pokazywać. Mamy tez wspaniałych nauczycieli, którzy również koncertują i ich również chcielibyśmy zaprezentować.

— Dla mnie bardzo ważna jest misyjność Gazety i bardzo bym chciała przez działania takie, jak nasz mecenat pokazać czytelnikom naszego regionu, że jesteśmy gazetą z misją; że chcemy dotrzeć i do sportowców i do tych wszystkich ludzi, którzy są wrażliwi na poezję, na muzykę i na sztukę. Tak rozumiem misję naszej gazety — podkreśliła Beata Tokarczyk.


Olsztyńska szkoła w tym roku obchodzi 70. urodziny. Koncert galowy odbędzie się w piątek 13 listopada. — O godz. 14.30 rozpocznie się cześć oficjalna — zapowiada Andrzej Borkowski, wicedyrektor szkoły. — Natomiast o godz. 17 rozpocznie się koncert. Będzie niezwykły, bo podczas niego usłyszymy niemal wyłącznie prawykonania utworów skomponowanych przez uczniów naszej szkoły. Wśród nich są nieżyjący już prof. Lucjan Marzewski, Marcin Wawruk, Tomasz Szymuś, Janusz B. Lewandowski, Emil Wojtacki oraz Jarosław Kordaczuk. Na scenie wystąpi m.in. nasz chór, orkiestra smyczkowa Absolwent oraz zespół wokalny Pro Forma.Ewa Mazgal