Wama Film Festival. Święto kina w Olsztynie z nadzieją na kontynuacje

2015-10-12 08:00:00 (ost. akt: 2015-10-11 21:54:01)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

„W Objęciach węża” Ciro Guerry najlepszym filmem drugiej edycji WAMA Film Festival. Tak jak przed rokiem jednym z haseł święta kina w regionie była "wielokulturowość”. Ten jakże aktualny dziś temat komentowany był przez wszystkie festiwalowe dni.
Jury konkursu głównego doceniło realizowany w Argentynie, Kolumbii i Wenezueli film „za ukazanie trudnych, a jednak możliwych do pokonania barier między dwiema odmiennymi kulturami, w spójnej, wizualnie zachwycającej formie”.

Obraz kolumbijskiego reżysera to poruszająca opowieść o relacji, jaka wytworzyła się między amazońskim szamanem Karamate a dwoma białymi naukowcami, którzy przez blisko 40 lat szukali tam niezwykłej leczniczej rośliny.

Tajemnice Yakruny zna jednak tylko rdzenny mieszkaniec tej ziemi. Szaman towarzyszy badaczom w długiej podróży. Grand Prix WAMA Film Festival to nie pierwszy laur dla filmu Ciro Guerry, który był już doceniany w Cannes i Monachium.

Podczas drugiej edycji WAMA Film Festival każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przy okazji projektu „Masterclass” zorganizowano m.in. warsztaty z pracy nad reżyserią, scenariuszem czy montażem. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych widzach, którzy mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanej sekcji dziecięcej. Tym razem wyświetlane filmy animowane dotykały tematyki ekologii oraz bezpieczeństwa. Nie zabrakło też klasyki, dlatego w bogatym repertuarze znaleźli się nawet tacy bohaterowie jak Bolek i Lolek czy Reksio.

Głównym organizatorem festiwalu był Instytut Kosmopolis Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, a głównym mecenasem Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Anna Wasilewska, wicemarszałek województwa: — W zeszłym roku, kiedy robiliśmy festiwal po raz pierwszy, były pewne obawy, bo to coś nowego. Teraz jest jednak jeszcze lepiej. Słyszałam, że brakowało nawet miejsc. Byli tacy, którzy musieli siedzieć na schodach, aby tylko móc obejrzeć film.

Więcej o WAMA Film Festival w poniedziałkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Od Ketrzyna az doPcimia. #1833694 | 89.228.*.* 12 paź 2015 09:36

    *** BADZ SWOIM NAWALKA 25 X 2015 Anno Domini.Niech Zyje Polska. Vivat Polonia. Wybierz Zwyciezce. .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.