Nie daj się nigdy nikomu zrobić w słupa

2015-09-21 20:02:25(ost. akt: 2015-09-21 19:06:41)
UKS Olsztyn należy do wiodących w kraju - mówi wiceminister Janusz Cichoń

UKS Olsztyn należy do wiodących w kraju - mówi wiceminister Janusz Cichoń

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Olsztyński Urząd Kontroli Skarbowej zajmuje się ujawnianiem oszustw związanych z branżą elektroniczną, głównie telefonami komórkami. Okazuje się, że kwoty wyłudzeń idą w miliardy.
Dziś najpoważniejszymi przestępstwami skarbowymi w krajach Unii Europejskiej są tzw. Oszustwa karuzelowe. Ich celem jest wyłudzenie VAT. Mechanizm oszustw przedstawili inspektorzy z olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej, których odwiedzili w poniedziałek Mateusz Szczurek, minister finansów i jego zastępca Janusz Cichoń.

W UKS w Olsztynie działa jedyne w Polsce centrum zajmujące się ujawnianiem przestępstw karuzelowych związanych z obrotem sprzętem elektronicznym. A chodzi tu wyłudzenia VAT, głównie za telefony komórkowe, laptopy, tablety, konsole do gier, dyski twarde, kamery i aparaty cyfrowe.

Oszuści tworzą sieć kilku lub kilkunastu firm, które tworząc łańcuch wzajemnych powiązań zawierają fikcyjne transakcje. Proceder polega na wielokrotnym obrocie także międzynarodowym tym samym towarem w celu wyłudzenia VAT.

Rok temu kwota wykrytych w kraju wyłudzeń VAT, gdy chodzi o sprzęt elektroniczny wyniosła ok. 1,5 mld zł. W tym roku już prawie 2 mld zł. A jeszcze ponad sześćset spraw jest obecnie w toku. Straty budżetu państwa z tytułu nielegalnego obrotu elektroniką szacuje się na 3,5 mld zł rocznie.

Oszuści wciągają do swego procederu wyłudzania VAT tzw. słupy. Zazwyczaj są to ludzie ubodzy, bezrobotni czy studenci, na które rejestrowane są „ lewe” firmy. Ludzie kuszeni łatwym zarobkiem często nieświadomie dają się zwieść, wplątując w przestępczy świat. Stąd kampania społeczna Ministerstwa Finansów „Nie daj się zrobić w słupa”, która ma uchronić kolejne osoby przez wkręceniem się w karuzelę podatkową.

Od lipca tego roku obowiązuje tzw. odwrócony VAT na niektóre wyroby elektroniczne. Mechanizm „reverse charge” polega na przesunięciu obowiązku odprowadzania podatku ze sprzedawcy na nabywcę, ograniczając tym samym możliwość ubiegania się o zwrot VAT. I tylko w lipcu wywóz telefonów komórkowych z kraju spadł o 75 proc. A w sierpniu spadek był jeszcze większy. Co oznacza, że odwrócony VAT zapobiega wyprowadzaniu środków finansowych z budżetu państwa.

Dlaczego wcześniej resort nie wprowadził odwróconego VAT? — Mechanizm odwróconego obciążenia nie działa taka samo dla wszystkich towarów, które są narażone na przestępczość skarbową — tłumaczył minister Szczurek. — Dlatego nie jest on powszechny. Pamiętajmy także o tym, że ścieżka legislacyjna, która umożliwia wprowadzenie takich rozwiązań, też trwa.

Według ministra, są też inne mechanizmy, którymi warto walczyć z przestępstwami skarbowymi, takim mechanizmem jest choćby centralny rejestr faktur czy podzielona płatność. W niektórych sektorach mielibyśmy do czynienia z płaceniem podatku VAT bezpośrednio na konto urzędu skarbowego, a kontrahent dostawałby jedynie kwotę netto.

— I te rozwiązania będą wprowadzane sukcesywnie w życie — zapowiedział minister finansów. — Bo problem wyłudzania VAT jest niestety dosyć powszechny w krajach Unii Europejskiej. I trzeba z tym walczyć.

Co zdecydowało, że to w olsztyńskim UKS powstało centrum, które zajmuje się ściganiem oszustów karuzelowych w branży elektronicznej. — Kompetencje olsztyńskiego UKS — odparł wiceminister Janusz Cichoń. — UKS Olsztyn należy do wiodących w kraju.

Andrzej Mielnicki


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. beza #1819654 | 79.190.*.* 22 wrz 2015 08:27

    Przed wyborami baaaardzo dużo tego Pana w mediach (niektórych)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)