Czy jesteś dobrze widoczny?

2015-09-02 14:00:16(ost. akt: 2015-09-03 08:35:49)

Autor zdjęcia: Jakub Obarek

Jako pieszy jestem dobrze widoczny. To pierwsza z 12 Złotych Zasad Zwierzaka, bohatera konkursu „Zwierzak siedzi za kierownicą”. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo dzieci na drodze. Co należy zrobić, żeby być dobrze widocznym?
Odblaski, zwiększona ostrożność oraz świadomość kierowców, że dziecko widzi drogę inaczej niż jej dorosły użytkownik — dokładnie tyle potrzeba, żeby nie dopuścić do tragedii. Wypadki drogowe to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci. Jak wynika z danych policji, w Polsce w 2014 roku spośród 9000 wypadków z udziałem pieszych, aż 1200 dotyczyło dzieci i młodzieży poniżej czternastego roku życia!

Jednym ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa na drogach jest edukacja przez zabawę. Konkurs dla dzieci „Zwierzak za kierownicą”, którego organizatorką i pomysłodawczynią jest poseł Beata Bublewicz, pomaga dzieciom w opanowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, które zostały opisane w książce zatytułowanej „12 Złotych Zasad Zwierzaka”. Pierwsza z nich brzmi: Jako pieszy jestem dobrze widoczny.

— Dorosłym się wydaje, że dziecko postrzega drogę i odległości tak samo jak oni — tłumaczy Beata Bublewicz. — Tymczasem ze względu na rozwój psychofizyczny, dzieciom trudno jest ocenić rzeczywistą odległość zbliżającego się samochodu, przez co bardziej narażone są na wypadki — wyjaśnia. — Dlatego tak ważne (szczególnie po zmroku) są odblaski, które pozwalają kierowcy dostrzec pieszego nawet z odległości 130-150 metrów. Bez tych elementów ciemna sylwetka może być zauważona dopiero, kiedy pieszy będzie 20-30 metrów przed kierującym. Należy też pamiętać, że samochód poruszający się z prędkością 50 kilometrów na godzinę przejeżdża w ciągu jednej sekundy aż 14 metrów. Auto nie stanie w miejscu na zawołanie — dodaje.

Konkurs „Zwierzak za kierownicą” jest dedykowany tacie poseł Beaty Bublewicz — Marianowi Bublewiczowi, kierowcy rajdowemu, który zginął w wypadku samochodowym. — Co prawda to zdarzenie miało miejsce podczas rajdu, ale ten wypadek nakierował moją działalność społeczną na tę właśnie tematykę — twierdzi Beata Bublewicz. — Celem samego konkursu, oprócz dotarcia do dzieci, jest także uzmysłowienie dorosłym, że muszą umieć wczuć się w położenie dzieci na drodze, żeby zadbać o ich bezpieczeństwo — dodaje.

„Zwierzak...” to jednak nie tylko konkurs! Wczoraj miała miejsce premiera pierwszego odcinka audiobooka „Zwierzak za kierownicą”, w którym głosu użyczyli zwierzakom: Beata Bublewicz, Krzysztof Hołowczyc, Maciej Wisławski i Wojciech Jermakow.

Uwaga, w konkursie „Zwierzak za kierownicą” mogą wziąć udział przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Możecie wspólnie stworzyć dzieło literackie: limeryk, krótki wierszyk, fraszkę, rymowankę albo dzieło plastyczne: rysowane, malowane czy wyklejane. Wszystko, co podpowie wam wyobraźnia. Ważne, żeby było ciekawie i nietuzinkowo!

Do tworzenia prac plastycznych możecie wykorzystać obrazki stworów z zakładki „Wybierz zwierzaka” ze strony www.zwierzakzakierownica.eu albo samemu narysować zwierzaka spotykanego w polskich lasach czy na polach. Najważniejsze, żeby wasz bohater wiedział, jak bezpiecznie zachować się na drodze. Na laureatów konkursu czeka „nagroda niespodzianka”. Niebawem dowiecie się jaka.

Do przesyłania swoich prac wykorzystajcie formularze, które znajdziecie w zakładce „Zgłoś pracę”. Każda grupa może zgłosić dowolną liczbę wykonanych wspólnie prac. Na jej przesłanie macie czas do 16 maja 2016 roku. Uroczysty finał konkursu odbędzie się w czerwcu przyszłego roku.

Wszystko o konkursie znajdziecie na www.zwierzakzakierownica.eu.

ez