Tragedia nad jeziorem: Zwłoki pływały przy kładce. W ciągu doby utonęło 6 osób!

2015-08-09 13:58:19(ost. akt: 2015-08-09 16:20:46)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

- Tylko w ciągu jednej doby na Warmii i Mazurach utonęło aż sześć osób - podaje Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Do tragedii doszło m.in. na jeziorach Śniardwy, Jeziorak i Nidzickim. Tylko od początku wakacji, na Warmii i Mazurach utonęło już 16 osób. Policja apeluje o rozwagę i szczególną ostrożność podczas wypoczynku nad wodą.
Alkohol, nierozwaga i przecenianie własnych możliwości - to główne przyczyny tragedii, do których dochodzi podczas wypoczynku nad wodą. Nie inaczej było w ciągu ostatniej doby, podczas której utonęło aż 6 osób.

W sobotę przed południem policjanci z KPP w Piszu otrzymali zgłoszenie o utonięciu mężczyzny w jez. Śniardwy. Na miejscu policjanci ustalili, że przebywające na jednym z pół namiotowych w Nowych Gutach małżeństwo, wypłynęło na materacu na środek jeziora. - Małżonkowie dryfując przysnęli na materacu. Gdy się obudzili zorientowali się, że za bardzo oddalili się od brzegu - mówią policjanci. - Próbowali wrócić, jednak wiatr i silna fala skutecznie im to uniemożliwiały - dodają.


Chcąc wrócić do brzegu, mężczyzna zsunął się do wody by odholować materac. Niestety zniknął pod lustrem wody i nie wypłynął. Wzywającą o pomoc kobietę usłyszał świadek, który pomógł jej dostać się na brzeg. - Jej mąż niestety zaginął. Służby ratunkowe i nurkowie wezwani na miejsce po około godzinie poszukiwań odnaleźli ciało 58-latka - wyjaśniają funkcjonariusze.

Do innej tragedii doszło nad jez. Sasek Wielki (gm. Dźwierzuty). Zwłoki 55-latka, dryfujące w pobliżu kładki, znalazły dwie mieszkanki Warszawy. Jak ustalili policjanci, przyczyną utonięcia mężczyzny mógł być alkohol, który ten wypił przed kąpielą w jeziorze.

Mniej więcej o godz. 20:30, kolejne zgłoszenie o utonięciu otrzymał oficer dyżurny w Piszu. - Według relacji świadków mężczyzna nie pływał, a jedynie zanurzał się, by trochę się ochłodzić. Gdy po jednym z takich zanurzeń mężczyzna nie pojawił się na powierzchni wody - mówi Tomasz Markowski z KWP w Olsztynie. Koledzy zaniepokojeni losem 51-latka zaczęli go szukać w wodzie i wezwali pogotowie. Niestety mężczyzna utonął, a jego zwłoki odnaleziono około 10 metrów od brzegu.

Pozostałe utonięcia miały miejsce nad jez. Ryńskim (zginął 45-latek), jez. Jeziorak (zginął 65-latek) i jez. Warnołty (zwłoki 42-latka z Wejsun znaleziono w niedzielę rano). Jak wynika z policyjnych danych, od początku roku, na Warmii i Mazurach utonęło już 27 osób.

Źródło: KWP Olsztyn

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Platforma ponoć tonie. #1792505 | 188.146.*.* 11 sie 2015 14:34

  PiSzczy jeszcze bulgocąc a wodę z gardeł tocząc.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. AntoniKosiba #1791701 | 94.254.*.* 10 sie 2015 12:25

  Nie rozumiem jednej rzeczy. W ciepłych krajach, gdzie przemysł turystyczny, to miliony wycieczkowiczów, kąpiących się, podwyższone ryzyko, choćby z racji liczby ludzi, i jakoś rzadko słychać o tragedii. A Polacy piją "równo", tym bardziej w "all inclusive". Czy rzecz leży w temperaturze wody i szoku termicznym? Bo nie znajduję innego wytłumaczenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. w temacie #1791485 | 31.61.*.* 10 sie 2015 00:11

  Znam temat od strony ratownika. I powiem tyle że w moim mieście zlikwidowana została grupa płetwonurków specjalistów którzy profesjonalnie byli w stanie pomoc ale pieniądze są ważne niż człowiek. Wiec w takim powiecie jak Szczytno gdzie mamy pełno jezior i turystów dzieją się takie rzeczy wiec może o tym następny artykuł o głupocie ludzi odpowiedzialnych za ratownictwo w naszym regionie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Lolek #1791430 | 31.63.*.* 9 sie 2015 21:33

   W końcu dotychczas utonięć był w sumie 16 czy 27 drogi redaktorze

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   1. kuna #1791381 | 37.201.*.* 9 sie 2015 20:47

    Segregacja naturalna,przykro ale taka jest prawda.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (13)