Wzrastają stawki opłat za wodę i odbiór ścieków

2015-07-30 11:51:08(ost. akt: 2015-07-30 12:16:02)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Od września wszyscy odbiorcy wody z urządzeń należących do gminy Świętajno zapłacą za wodę i odebrane ścieki 7,58 zł, czyli dwa razy więcej, niż dotychczas. Taką decyzję rady gminy brawami przyjęli obecni na sesji sołtysi.
Z wnioskiem o wprowadzenie nowych taryf wystąpił wójt Andrzej Kisiel.
— Zgodnie z prawem wójt ma obowiązek każdego roku przedłożyć radzie gminy nowe taryfy na wodę i ścieki, które powinny być określane na rok z ewentualnym przedłużeniem obowiązywania maksymalnie na kolejny rok. U nas tego nie było od ośmiu lat, a nawet dłużej, co jest niedopuszczalne. Taki stan rzeczy zastaliśmy, bo można było stopniowo w poprzednich latach wprowadzać nowe stawki, ale nic nie robiono w tej kwestii. Zdaję sobie sprawę, że teraz wszystko spadnie przede wszystkim na moją głowę, ale to nie jest jakieś moje widzimisię. Po prostu nic innego nie mogę zrobić, a że ktoś kiedyś nie wykonywał tych obowiązków, to już zupełnie inna sprawa — wyjaśnia wójt Andrzej Kisiel.

Wójt Andrzej Kisiel zaproponował, aby cenę wody dostarczanej ze studni głębinowych Niemsty i Świętajno podnieść z 1,75 zł do 2,66 zł brutto, a odbieranych ścieków z 2,02 zł do 4,92 zł brutto, czyli łącznie do kwoty 7,58 zł/m3. Nowe ceny dotyczą około 700 odbiorców i wejdą w życie od 1 września.

Argumenty wójta przekonały radnych, choć nie wszystkich, a najwięcej zastrzeżeń miał radny Jan Uss. Nie zyskał jednak zwolenników, a wręcz przeciwnie. Do dyskusji włączyli się również sołtysi obecni na sesji rady gminy, którzy poparli konieczność wprowadzenia nowych taryf.

Ostatecznie w głosowaniu 8 radnych poprało nowe taryfy, 3 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu (dwóch radnych było nieobecnych).

Po głosowaniu w sali konferencyjnej rozległy się gromie brawa ze strony sołtysów.

Radni pytali też wójta, czy zamierza podjąć jakieś działania dotyczące nieprawidłowości związanych z nie wywiązywaniem się przez jego poprzedników z ustawowego obowiązku przedstawiania nowych taryf na wodę i ścieki. Andrzej Kisiel zapowiedział, że zwróci się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie, aby oceniła, czy sprawa kwalifikuje się do zgłoszenia do innych organów kontrolnych.

Więcej na temat podwyżek ceny wody i ścieków w gminie Świętajno w Głosie Olecka.
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. drewniak #1793954 | 83.6.*.* 13 sie 2015 13:05

  Panie wójcie a gdzie obiecana Rada Młodzieży w gminie? Widzi mi się, że obietnice wyborcze to jak te przysłowiowe gruszki na wierzbie. Oczywiście tylko dla tłumów bo co niektórzy zostali podkupieni stołkami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (26) odpowiedz na ten komentarz

 2. zatkaj dziura #1791370 | 83.9.*.* 9 sie 2015 20:21

  przy cenie wody za 1m3 która była przed podwyżką i mądrym zarządzaniem nie miało być prawo dopłacanie do wody - warunek : sprzedaż wody do jej produkcji powinna wynosić około 80 % - jest to możliwe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. janka #1790561 | 94.254.*.* 8 sie 2015 09:31

  Ludzie myślcie troszkę jak macie glowy Chcecie mieć wszystko za darmo wodę i ścieki też. Przez osiem lat bylat laba to terazt trzeba bulic. Wójt nie cudotworca i z nieba nie dołoży. Najlepiej to opluć i czekać na darmoche .A Uss to co robił poprzednio spał a teraz wielki obrońca narodu. Wykopcie studnie własne i zobaczyciey koszty.Popatrzcie ns ceny w Wydminach oko wam zbieleje.A Kto komentuje złośliwie bez komentarza. Ukłon w stronę o deszlych od korytka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rataj #1789983 | 81.190.*.* 7 sie 2015 09:20

   Co chcieliście to macie, ale te bzdury wypowiadane przez budynia są nie do przyjęcia, bo trochę logiki w myśleniu : JAKI POPRZEDNI WŁODARZ POZWOLIŁBY SOBIE NA DOKŁADANIE DO WODY I ŚCIEKÓW, A ZRESZTĄ WIEKOWA DOŚWIADCZONA SKARBNIK ZA ZŁOTÓWKĘ WESZ DO KRAKOWA BY ZAGONIŁA, I Z SEKRETARZ W SPÓŁCE W ŻYCIU NIE POZWOLIŁYBY NA TAKĄ ROZRZUTNOŚĆ. Natomiast to co mówi budyń na sesji, że co roku musi być podwyższana stawka i niby ma to być zgodne z prawem, to nijak ma się do prawa, bo kalkulację mozna robić co roku, ale nie ma żadnego obowiązku do podwyzszania jeżeli nie ma to uzasadnienia w kosztach poniesionych na tą wodę i ścieki. A;le macie swojego budynia i radnych bezradnych. a biedny USS sam nie da rady nic zrobić !!!!!!! Ha Ha Ha, Ten się śmieje kto się śmieje ostatni.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ktoś.. #1788333 | 178.56.*.* 4 sie 2015 06:44

   Woda wodą.. A co z drogami po rajdzie? takie dziury sie porobiły ze nie idzie jechac... A o poprawie dróg ani widu ani słuchu...

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)