Co piąty nastolatek ofiara cyberprzemocy!

2015-07-25 08:30:00(ost. akt: 2015-07-24 12:06:09)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Groźby, nękanie, rozpowszechnianie intymnych zdjęć, podszywanie się – to tylko nieliczne z przykładów cyberprzemocy, ale lista jej objawów jest długa. Z badań wynika, że co piąty nastolatek jej doświadczył w rożnej formie i w rożnym środowisku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z NASK i policją rozpoczęło akcję CyberPol. Akcja ma na celu promowanie bezpiecznego internetu oraz skuteczniejszą walkę z przestępstwami w sieci.
Z badań EU NET ADB zleconych przez MSW wynika, że 21,5 proc. młodych użytkowników doświadczyło przemocy w internecie. Ponad 50 proc. z nich twierdzi, że było to dla nich nieprzyjemne lub wprawiło ich to w zaniepokojenie. Ofiarami zagrożeń związanych z użytkowaniem sieci padają również dorośli.

Według ekspertów MSW do cyberprzemocy najczęściej dochodzi w serwisach społecznościowych, ale sprawcy wykorzystują również maile, komunikatory, czaty, blogi czy SMS-y. Cyberptrzemoc przybiera wiele form. Może przejawiać się w formie nękania, straszenia i obrażania, podszywania się, publikowania obraźliwych komentarzy czy rozsyłania ośmieszających, nieprawdziwych informacji. Przemocą może być również ujawnianie sekretów, zamieszczanie danych personalnych i zdjęć na portalach randkowych, wulgarne i złośliwe komentowanie zdjęć i wpisów, straszenie i szantażowanie oraz przechwycenie profilu i telefonu, podszywanie się.

Cyberprzemoc może być dużo groźniejsza od tradycyjnej przemocy, gdyż nierzadko przybiera formę pozornie anonimową. Internetowi oprawcy sądzą, że są bezkarni, a ich działanie w szybkim tempie może być szeroko rozpowszechnione. Zapominają, że każdy ruch w internecie pozostawia ślad, a wytropienie takiej osoby nie stanowi dla specjalistów problemu. Wiele z takich zachowań nosi znamiona przestępstw, które są ścigane przez policję. Dlatego jeśli tylko czujesz się zagrożony w sieci, lub Twoje dziecko sygnalizuje Ci, że jest nękane przez kogoś w internecie - nie wahaj się - idź z tym na policję!

16 lipca MSW, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz policja, podpisały porozumienie w ramach programu „CyberPol".

W ramach programu zorganizowane zostaną specjalistyczne szkolenia dla funkcjonariuszy, które będą prowadzone przez specjalistów z NASK. Będą one dotyczyły przede wszystkim zwalczania cyberprzestępstw oraz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Program szkoleń obejmie grupę ok. 1700 funkcjonariuszy, którzy będą podzieleni na 3 grupy ze względu na stopień zaawansowania szkolenia.

Po zakończeniu szkoleń funkcjonariusze będą przeprowadzać warsztaty w szkołach na temat zagrożeń związanych z internetem. Spotkania mają także na celu zwiększenie świadomości młodych osób, które korzystają z sieci.

Źródło: MSW

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jupik #1782727 | 88.156.*.* 25 lip 2015 09:25

    Durne pokolenie!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz