Czy miasto legalnie pobiera opłaty w strefie płatnego parkowania?

2015-06-29 07:30:00(ost. akt: 2015-06-28 23:21:10)
Miejsca w strefie parkowania muszą być odpowiednio oznakowane

Miejsca w strefie parkowania muszą być odpowiednio oznakowane

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Cześć kierowców twierdzi, że miasto pobiera opłaty w strefie płatnego parkowania nielegalnie, bo miejsca postojowe w strefie, zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, muszą być oznaczone liniami. A nie wszędzie tak jest.


Łukasz Łyjak znalazł za wycieraczką swojego auta wezwanie do uiszczenia opłaty za parkowanie w strefie bez biletu. — Poszedłem w sprawie pracy, auto zaparkowałem na chodniku przy ul. Partyzantów, naprzeciwko komendy miejskiej policji — opowiada kierowca. — Wróciłem po kilkunastu minutach. Wezwanie już było za wycieraczką.

Łukasz Łyjak nie zamierzał płacić kary. Napisał odwołanie do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. — Nie chodzi już o te 30 złotych, ale o zasadę — tłumaczy pan Łukasz. — Jeśli miasto chce pobierać opłaty, to niech to robi zgodnie z prawem. Miejsca w strefie parkowania muszą być odpowiednio oznakowane.


Do niedawna jeszcze nie było z tym problemu. Miasta wyznaczały strefy płatnego parkowania, a kierowcy potulnie płacili. Do czasu. 14 lutego ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenia ministra infrastruktury. I zmieniły się przepisy. 


— Wprowadzenie strefy płatnego parkowania wymaga zastosowania znaków drogowych oznaczających wjazd i wyjazd ze strefy oraz oznaczających miejsca postojowe — tłumaczy Piotr Popa, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. 
— Miejsce postojowe powinno być oznakowane zarówno znakami pionowymi, jak i poziomymi. I zgodnie z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych, znaki drogowe powinny być barwy białej lub żółtej. 


W olsztyńskiej strefie płatnego parkowania jest około 2600 miejsc postojowych, ale tylko część z nich jest wyznaczona także liniami poziomami. Jednak płacić za postój trzeba wszędzie.

am

Czy w takiej sytuacji miasto nie powinno zrezygnować z pobierania opłat? Jak jest w innych miastach? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniedziałkowym wydaniu drukowanym "Gazety Olsztyńskiej". Wersja online dostępna na stronie >>>> KupGazete.pl


Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jas #2445624 | 79.186.*.* 21 lut 2018 19:57

  Kurestwo i złodziejstwo siedzi w urzędach i kasują za parkingi. Za komuny tego nie było ateraz te kurwy tłumaczą sie ze za granicatez tak jest. A co nas to kurwa obchodzi ja nie zarabiam tyle co za granicą.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Brs #1765507 | 88.156.*.* 30 cze 2015 10:05

  Całkiem niedawno powstała afera o opłaty parkingowe w miejscach nieoznaczonych w Krakowie. Ludzie mieli rację, ale sytuacja zmarł eniła się tylko tym, że namalował oznaczenia. A mieszkańcy jak płacili tak płacą.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. społeczie parkujący i płacący Wyszyńskiego #1765495 | 89.228.*.* 30 cze 2015 09:39

   Jak pobiera opłaty za parkingi SM Pojezierze to się w pale nie mieści.Zawiera umowy za miejsce parkingowe na parkingu społecznie strzeżonym, np w miesiącu grudniu 2014 ,podpisuje umowę cywilno prawną,na której widnieją podpisy osób odpowiedzialnych .Następnie po upływie kilku miesięcy przysyłają wezwanie do uzupełnienia zapłaty od miesiąca października 2014, z racji iż opłaty Rada Nadzorcza wprowadziła uchwałą od 01.12.2014.To jest dopiero cyrk?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. CO ZA CHORY KRAJ #1765468 | 109.241.*.* 30 cze 2015 08:50

   ZA WSZYSTKO PŁAĆ. JUZ NIEDŁUGO ZA ODDYCHANIE BEDZIEMY PLACIC. KTO NA TAKIE COS POZWOLIL. POLSKA NAM SRA NA GLOWY JUZ !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. mardadi #1765422 | 178.43.*.* 30 cze 2015 07:08

   Oprócz kwestii oznaczenia w strefie każdy parkujący powinien wiedzieć za co płaci w strefie .W przypadku Olsztyna jest to tylko wyłudzenie pieniędzy . Co na to szanowna prokuratura wpływy z nieoznaczonych stref są duże znacznie przekraczają 420 zł czyli jest to w świetle prawa wyłudzenie pieniędzy od obywateli . Urząd prezydenta nie gwarantuje i nie zabezpiecza w strefie nic .Zero organizacji tak jak przy prowadzeniu bezmyślnym wszystkich inwestycji .. O CYNIZMIE PREZYDENTA W TEJ CAŁEJ ORGANIZACJI RUCHU W OLSZTYNIE ŚWIADCZY FAKT ŻE MIESZKAŃCY NAGÓREK ROBIĄC ZAKUPY W GALERII ABY WRÓCIĆ Z POWROTEM NA OSIEDLE MUSZĄ POKONAĆ KILKA KILOMETRÓW . JAK MÓWIĆ DOBRZE O GRZYMOWICZU I JEGO OTOCZENIU. KTO ZWRÓCI IM ZA PALIWO TYLKO DLATEGO ŻE W RATUSZU MYŚLĄ OD WIELU LAT ODPOWIEDNIĄ CZĘŚCIĄ CIAŁA . pOZDRAWIAM

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (27)