Stąd wychodzą książki wyjątkowe. 70 lat OZGraf-u!

2015-05-29 10:51:08 (ost. akt: 2015-05-29 20:27:38)
W hali produkcyjnej OZGraf (od lewej): Piotr Ciosk, prezes zarządu OZGraf, i Waldemar Lipka, przewodniczący Rady Nadzorczej OZGraf

W hali produkcyjnej OZGraf (od lewej): Piotr Ciosk, prezes zarządu OZGraf, i Waldemar Lipka, przewodniczący Rady Nadzorczej OZGraf

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Olsztyńskie Zakłady Graficzne zapraszają wszystkich mieszkańców na swoje 70. urodziny. W programie czerwcowych obchodów jest koncert, wystawa, piknik na plaży. Będzie to także okazja do wspomnień i prezentacji dorobku firmy.
Początki Olsztyńskich Zakładów Graficznych sięgają lipca 1945 roku. Wtedy zaczęto w Olsztynie organizować pierwszą drukarnię państwową. Pierwsza siedziba mieściła się przy dzisiejszej ulicy 11 Listopada. Oficjalne otwarcie Państwowej Drukarni w Olsztynie odbyło się 15 listopada 1945 roku. W firmie pracowało wówczas zaledwie dwanaście osób.

Dzisiaj Olsztyńskie Zakłady Graficzne należą do krajowej czołówki jakości. W 2013 roku zostały najlepszą drukarnią dziełową w Polsce. — Ponad 50 procent naszej produkcji jest przeznaczona za granicę — mówi Piotr Ciosk, prezes zarządu OZGraf. — Najbardziej jesteśmy dumni ze współpracy z krajami skandynawskimi, ponieważ są to najbardziej wymagający wydawcy. Ale drukujemy też na zamówienia z Wielkiej Brytanii, Francji, krajów Beneluksu i Włoch. To prawie cała Europa Zachodnia. Współpracujemy też z Japończykami.


W firmie pracuje prawie 140 osób na umowach stałych. OZGraf zatrudnia też 20-30 pracowników sezonowych. — Chcemy wprowadzić na stałe trzecią zmianę — zapowiada Waldemar Lipka, przewodniczący Rady Nadzorczej OZGraf. — W ubiegłym roku mieliśmy dobre wyniki. Wyniki pierwszego kwartału tego roku też są dobre.

Szefowie firmy zaprosili wydawców i mieszkańców Olsztyna na obchody 70-lecia. — W czwartek 11 czerwca o godz. 20 w olsztyńskim amfiteatrze wystąpi z koncertem Aurelia Luśnia — mówi Piotr Ciosk. — W piątek po południu w galerii w Starym Ratuszu odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej historii OZGraf, gdzie też opowiemy o naszym patronie Sewerynie Pieniężnym. W sobotę zapraszamy na piknik z Kłobukiem, który poprowadzą pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej na plaży miejskiej.

Jubileusz będzie okazją do wspomnień. Przypomnijmy, że nazwę Olsztyńskie Zakłady Graficzne nadano firmie w styczniu 1951 roku. W OZGraf drukowano gazety takie jak m.in. „Głos Olsztyński”, „Gazeta Mazurska”, „Głos Lidzbarski”, „Gazeta Olsztyńska”, miesięcznik kulturalny „Mazury i Warmia”. Pierwszą książką wydrukowano w 1963 roku i był to „Wilczy Szaniec — dawna kwatera Hitlera”. 23 stycznia 1971 roku zakładom nadano imię Seweryna Pieniężnego. W 2010 roku Skarb Państwa sprzedał drukarnię Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowemu KOMPAP SA z Kwidzyna. — Wyceniono maszyny i miejsce, ale na szczęście dla nas nie wyceniono wspaniałych umiejętności ludzi — mówi Waldemar Lipka. — Kilkadziesiąt najlepszych drukarni w Polsce ma podobne maszyny, ale wydawcy z Norwegii mówią: „Chcemy drukować u was, bo książki, które od was wychodzą, są wyjątkowe”.

MZGl

Źródło: Gazeta Olsztyńska