Osiem osób straciło prawo jazdy, ponad 300 dostało mandat za nadmierną prędkość

2015-05-19 16:02:12(ost. akt: 2015-05-20 13:28:48)

Autor zdjęcia: Materiały KPP w Olecku

720 skontrolowanych pojazdów, 350 mandatów za przekroczenie dozwolonych prędkości. W myśl nowych, obowiązujących od 18 maja przepisów pięciu kierowcom policjanci zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, trzej kolejni stracili uprawnienia już po zakończeniu działań. Żniwo policyjnej akcji "Prędkość" na drogach regionu.
Przypomnijmy, od 18 maja obowiązują nowe, zaostrzone przepisy ruchu drogowego. W przypadku przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h kierowca pożegna się z prawem jazdy. Policjant za pokwitowaniem zatrzyma mu prawo jazdy i prześle do właściwego starosty. W drodze decyzji administracyjnej starosta formalnie zatrzyma zaś prawo jazdy na trzy miesiące.

Jak wynika z policyjnych statystyk główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Zaostrzenie przepisów ma więc wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drodze.

Czy widmo utraty prawa jazdy przestraszyło kierowców, poruszających się po drogach naszego regionu na tyle, że zdjęli nogę z gazu?

Policjanci woleli się nie zastanawiać. W poniedziałek (18.05) przeprowadzili akcję „Prędkość”. Skontrolowali ponad 700 pojazdów i zanotowali... prawie 400 przekroczeń prędkości. Doszli do wniosku, że kierowcy na drogach naszego regionu nie stosują się do przepisów ruchu drogowego oraz ograniczeń prędkości, obowiązujących w terenie zabudowanym.

Na blisko 720 skontrolowanych pojazdów ponad 350 kierujących zostało ukaranych mandatami karnymi za przekroczenie dozwolonych prędkości. W myśl nowych przepisów pięciu kierowcom zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Natomiast trzej kolejni kierowcy stracili uprawnienia już po zakończeniu działań.

Jak wyglądały działania w poszczególnych powiatach? Sprawdź podsumowanie policji poniżej!

Działdowo

Policjanci skontrolowali 29 pojazdów, zanotowali 21 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Na kierowców nałożono mandaty karne.

Niechlubny rekordzista przekroczył prędkość o 47 km/h w obszarze zabudowanym. Co ciekawe, kierujący vw golfem dziewięć dni wcześniej otrzymał mandat karny również za przekroczenie prędkości. W tak krótkim czasie zdobył w sumie 12 punktów karnych i dwa mandaty na kwotę 500 zł.

Elbląg

W akcji "Prędkość" brali udział policjanci zaopatrzeni w ręczne mierniki prędkości i wideorejestratory. W sumie na 61 skontrolowanych kierowców, aż 30 przekroczyło dopuszczalną prędkość. Policjanci nałożyli 26 mandatów karnych.

Pierwszy kierowca, który w świetle nowych przepisów stracił prawo jazdy na trzy miesiące, został zatrzymany około godz. 13 w miejscowości Żurawiec (gm. Markusy). Policjanci zmierzyli prędkość 29-letniemu kierowcy vw golfa. Okazało się, że na odcinku z ograniczeniem do 40 km/h jechał 97. Tym samym przekroczył prędkość o 57 km/h. Mężczyzna nie tłumaczył, dlaczego jechał tak szybko. Przyjął mandat w wysokości 500 zł i otrzymał 10 punktów karnych.

Kolejny kierowca i jednocześnie niechlubny rekordzista został zatrzymany około godzinny 20. na ulicy Płk. Dąbka w Elblągu. >>>> Jechał ponad 100 km/h, stracił prawo jazdy!

Olecko

Podczas akcji "Prędkość" funkcjonariusze skontrolowali 24 pojazdy i nałożyli 11 mandatów karnych. Na terenie powiatu nie odnotowano przypadków przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h, za które — według nowych przepisów — kierujący traci prawo jazdy.

Policjanci oleckiej komendy pracowali jednak na miejscu dwóch zdarzeń drogowych. Przed godz. 10:00 w miejscowości Kowale Oleckie kierowca audi nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu osobową toyotą, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Następnie toyota uderzyła w znak drogowy i zjechała na pobocze. Dariusz B. został ukarany mandatem karnym w wysokości 400 zł.

Do drugiej kolizji doszło po godzinie 17:00 w Olecku przy ul. Kolejowej. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci ruchu drogowego, kierowca forda nie zachował bezpiecznej odległości od jadącego przed nim volkswagena i samochody zderzyły się, kiedy kierowca vw skręcał w prawo. Początkowo Kamil S. nie przyznawał się do winy i odmówił przyjęcia mandatu karnego. W związku z tym funkcjonariusze wykonali oględziny miejsca zdarzenia oraz oględziny pojazdów. Podczas wykonywanych czynności przez technika kryminalistyki 20-latek zmienił swoją decyzję i za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przyjął mandat karny w wysokości 400 zł.

Bartoszyce

W powiecie bartoszyckim skontrolowano 60 pojazdów. Powodem zatrzymania blisko połowy z nich było przekroczenie dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze wypisali 27 mandatów karnych, w tym trzy dla obcokrajowców. W jednym przypadku kontrola zakończyła się wnioskiem do sądu o ukaranie. Największe przekroczenie prędkości bo o 47 km/h w obszarze zabudowanym odnotowano na drodze krajowej nr 57 w miejscowości Galiny.

W myśl nowych przepisów ukarano kierowcę osobowej mazdy. Mieszkaniec Kętrzyna został zatrzymany w miejscowości Kinkajmy, ponieważ jechał o 36 km/h za szybko. W trakcie kontroli okazało się, że Jacek W. nie posiada dokumentów. Podczas sprawdzenia w policyjnym systemie okazało się, że 45-latek ma cofnięte uprawnienia. Zgodnie z obowiązującymi od wczoraj przepisami osoba, która kieruje samochodem, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania popełnia przestępstwo, zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Węgorzewo

18 kierowców dostało mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości. Ponadto zatrzymano 43-letniego mężczyznę, który zlekceważył nowe przepisy ruchu drogowego i stracił prawo jazdy.

Około godziny 14:00 w miejscowości Trygort policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę osobowego renaulta, który poruszał się z prędkością 91 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. Za kierownicą samochodu siedział 43-letni mieszkaniec województwa lubelskiego. Zgodnie z nowymi przepisami policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Ponadto mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł i otrzymał 10 punktów karnych. 43-latek tłumaczył się, że słyszał o nowych przepisach, ale nie krył zdziwienia, gdy policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.


Szczytno

Drogówka wspólnie ze słuchaczami z WSPoL w Szczytnie skontrolowała blisko 60 pojazdów. Ponad 50 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. Funkcjonariusze za popełnione wykroczenia ukarali blisko 40 kierowców mandatami karnymi. Żadnemu z tych kierowców funkcjonariusze nie zatrzymali prawa jazdy za rażące przekroczenie prędkości.

W południe policjanci w Borkach Rozowskich zatrzymali jednak do kontroli drogowej kierującego vw golfem. 23-letni mieszkaniec gminy Rozogi jechał „szlaczkiem”. Okazało się, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Pijanemu kierowcy policjanci zatrzymali prawo jazdy. Teraz grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami do lat 15.

Iława

Policjanci przy pomocy urządzeń pomiarowych oraz samochodu z videorejestratorem kontrolowali prędkość pojazdów poruszających się po drogach powiatu iławskiego. Kontroli można było spodziewać się na każdej drodze powiatu. Skontrolowano 59 pojazdów. Kierowcy, którzy zostali zatrzymani przez policjantów podczas jazdy z nadmierną prędkością — a było ich 14 — otrzymali mandaty karne.

W ubiegłym roku na terenie powiatu iławskiego na skutek nadmiernej prędkości doszło do 20 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 26 zostało rannych.

Ostróda

Ostródzcy policjanci podczas wczorajszych działań ujawnili 32 przypadki przekroczenia prędkości. Jeden z kierowców w miejscowości Rychnowo pod Ostródą w terenie zabudowanym jechał z prędkością 103 k/h, przekraczając dozwolona prędkość o 53 kilometry. W myśl nowych przepisów kierowca stracił prawo jazdy. Został też ukarany 500 złotowym mandatem i 10 punktami karnymi.

Lidzbark Warmiński

Już po godzinie 8 w miejscowości Rogóż na drodze K-51 policjanci zmierzyli prędkości volkswagena passata. Kierowca w terenie zabudowanym jechał z prędkością 103 km/h. 20-letni mieszkaniec gminy Jeziorany dostał mandat w wysokości 500 złotych i 10 pkt karnych. Zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami mundurowi zatrzymali mu również prawo jazdy na trzy miesiące. Mieszkaniec powiatu olsztyńskiego swoje zachowanie próbował tłumaczyć tym, że od kilku godzin jest „na nogach” i spieszy się do domu.

W trakcie kilkugodzinnych działań sześciu policjantów ruchu drogowego skontrolowali kilkadziesiąt pojazdów. Siedmiu kierowców dostało mandaty, w jednym przypadku kierujący jechał bez dokumentu prawa jazdy, w pozostałych kierujący przekraczali dozwoloną prędkość.

Mrągowo

Mimo że przez cały dzień kontrole prowadzone były z wykorzystaniem laserowego miernika prędkości, mundurowi ukarali mandatami tylko trzech kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. Większość kierowców nie zlekceważyła zmiany w przepisach ruchu drogowego i szczególną uwagę zwracała na znaki drogowe. Doszło jednak do jednej kolizji.


Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Europejcik #1738929 | 88.152.*.* 21 maj 2015 10:58

  To ustawe podpisal prezydent Komorowski zeby pisowce przestrzegali prawo w pislandze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. milicjant #1738592 | 5.147.*.* 20 maj 2015 21:17

   Policjanci powini sprawdzac w wszystkie niedziele i swieta szczegulnie tych kosciolkowych.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Mama #1738002 | 178.36.*.* 20 maj 2015 11:38

   Watachy psow wyruszyly na drogi lapac zwierzyne. Nalatwiej sie lapie tam, gdzie bezmyslnie stoja znaki ograniczajace predkosc do 40 lub jeszcze mniej bez zadnej przyczyny. Moze tam byly roboty drogowe rok temu i zapomnieli skasowac ten znak?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Kamil #1737921 | 83.6.*.* 20 maj 2015 09:58

    Kiedy się wezmą za te kopcące czarnym dymem dizelki?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. bukkill #1737895 | 79.187.*.* 20 maj 2015 09:28

     Brawo policja! Zapraszam jeszcze na Sielską! Wyłapać wszystkich NOL-i co na 50 szaleją 90 i więcej.

     Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (27)