Alkolock w pojazdach i zaostrzenie kar dla młodych kierowców. Zmiana w przepisach

2015-05-15 17:00:46(ost. akt: 2015-05-15 16:06:53)
Alkomat

Alkomat

Autor zdjęcia: Archiwum policji

W piątek Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW oraz mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przedstawili szczegóły nowelizacji przepisów. Nowa ustawa składa się z rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Infrastruktury i Rozwoju.
Nowe przepisy przewidują, prócz zaostrzenia kar dla piratów przewidują możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe.

Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.

O szczegółach dotyczących tej zmiany poinformował mł. insp. Marek Konkolewski. - Osoba, która będzie chciała uruchomić silnik będzie musiała się poddać badaniu na trzeźwość. Taka osoba będzie musiała co rok oddawać swoje urządzenie do kalibracji oraz będzie musiała posiadać zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu, w związku z posiadaniem alkolocka – powiedział Marek Konkolewski.

Nowe przepisy zaostrzą też kary wobec młodych kierowców. Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy spowodowały wypadek, lub kierowały w stanie nietrzeźwości lub dopuściły się trzech wykroczeń np. przekroczyły prędkość powyżej 30 km/h utracą prawo jazdy.

Rozwiązanie to będzie obowiązywało do 3 stycznia 2016 r. Osoby, o których mowa, będą docelowo objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

- Badania opinii społecznej pokazują jednoznacznie, że większość Polaków popiera natychmiastowe odbieranie kierowcom prawa jazdy za rażące naruszenie przepisów- poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytelnik #1735494 | 178.36.*.* 16 maj 2015 11:27

  Nabijanie swoją drogą ale może też spojrzeliby w stronę chorób typu cukrzyca itp ile się słyszy o takich wypadkach a kontroli praktycznie nie ma no i wiek kierowcy jak widzę staruszka który ledwo trzyma kierownicę to o tragedię nie trudno bo napewno kończyli uprawnienia na pojazdy mechaniczne a co do młodych kierowców to chyba nie wszyscy tak się zachowują pan i władca szos nagłasnia się tylko jak małolat ma wypadek a dlaczego nie mówi się o prostych stłuczkach i tu podejrzewam była by mała ilość tych małolatów napewno w takim rankingu prowadził by przedział wiekowy 40 - 50 lat

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. cde #1735471 | 178.235.*.* 16 maj 2015 10:55

   Nabijanie kasy producentowi (jak już ktoś napisał). W ten sposób traktuje się kierowcę jako potencjalnego pijaka a ten, który pije będzie tylko oczekiwać aż ustrojstwo pozwoli jechać. To, że nie wyspany, zmęczony, ledwie na oczy patrzący to nieważne ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. olo #1735405 | 81.15.*.* 16 maj 2015 06:19

   a kiedy zaostrza kary dla pedofilow gwalcicieli, bo jak slysze wyroki po 2 ,3 lata za wieloletnie gwalty na dzieciach to kurwa krew mnie zalewa ,uzasadnienia wyrokow gdzie dla takich kutasow znajduja okolicznosci lagodzace , co to kurwa za kraj

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. mmmmmmm #1735365 | 88.156.*.* 15 maj 2015 22:56

    ludzie,przestancie narzekac!!!! jak wam nie pasuje,to wymyslcie cos lepszego!!!! ja pomysl uwazam za ok

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

   2. kierowca #1735341 | 81.190.*.* 15 maj 2015 22:03

    Same kary a gdzie nagrody? Dlaczego nikt nie nagradza kierowców którzy jeżdżą zgodnie z przepisami? Dlaczego dla takiego kierowcy nie ma darmowego parkingu albo upustu na paliwo? Zasada kija i marchewki. Nagroda działa lepiej niż kara i to jest udowodnione naukowo, może niech się nad tym pochylą ustawodawcy?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (11)