To była żywiołowa sesja powiatowa, za sprawą m.in. radnego Eugeniusza Dembka

2015-05-07 15:09:40(ost. akt: 2015-05-07 15:22:05)

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Ostatnia sesja rady powiatu iławskiego była wyjątkowo żywiołowa. Wszystko za sprawą ostrej wymiany zdań między starostą Markiem Polańskim, a radnym powiatowym z Iławy Eugeniuszem Dembkiem. Ale zanim do tego doszło, poruszono kilka ważnych dla mieszkańców powiatu spraw. 

Dobra wiadomość jest taka, że starostwo pozyskało środki unijne na przyjęcie grupy dziesięciu inwestorów ze Skandynawii, którzy być może zainteresują się inwestowaniem na terenie naszego powiatu. Zapoznają się oni terenami inwestycyjnymi w powiecie. Starostwo Powiatowe pozyskało na ten cel środki z budżetu Unii w wysokości 15 tys. zł. Trzy gminy: Iława, Lubawa i Susz zaprezentują swoje oferty inwestycyjne. Dlaczego tylko te gminy? - spytał radny Bartosz Bielawski. Otóż kryterium wyboru były gotowe, profesjonalne oferty inwestycyjne. Sama Iława należy do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jakby z marszu bierze w tym projekcie udział. 
— Wyłonionych zostało pięć terenów inwestycyjnych w tych trzech gminach - mówiła na sesji Bernadeta Hordejuk, która jest odpowiedzialna za pozyskiwanie środków unijnych w Starostwie Powiatowym w Iławie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by inne gminy również włączyły się do kolejnych tego typu projektów. Będą oczywiście kolejne konkursy, w których Starostwo weźmie udział. Podobnie jak w konkursie na udział w Targach Inwestycyjnych. To projekt finansowany w stu procentach z budżetu unijnego. Jedyny koszt gminy to koszt wysłania na te targi pracownika. Już dziś zapraszam gminy do udziału.

Kto kogo lobbuje?

Zanim przejdziemy do kolejnego wątku sesji podamy definicję słowa lobby, dla jasności sytuacji.
Lobby (ang. przedsionek, kuluary) pozaparlamentarna grupa, wywierająca polityczne naciski na przedstawicieli partii lub ugrupowań w parlamencie, celem uzyskania określonych korzyści - np. decyzji, uregulowań itp. Nazwa pochodzi od angielskiego określenia kuluarów, w których często odbywają się nieoficjalne rozmowy, sprzyjające prowadzeniu lobbingu. - [od red. wikipedia.pl].

Radny Eugeniusz Dembek poruszył swój ulubiony temat tj. służby zdrowia. Pytał, dlaczego przy iławskim szpitalu nie działają niektóre przychodnie, które funkcjonują np. w Nowym Mieście Lubawskim oraz o to, dlaczego są kolejki do Przychodni Specjalistycznych. Starosta już nieco zniecierpliwiony powtarzającymi się z sesji na sesję w tym samym temacie pytaniami, odpowiedział, że w Nowym Mieście nie działają niektóre przychodnie, które są natomiast u nas. Poza tym po raz kolejny tłumaczył radnemu, że przychodnie nie należą do Szpitala Powiatowego, ani nie są przez szpital nadzorowane. Każda z nich ma podpisany odrębny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W związku z tym szpital nie ma żadnego wpływu na istniejące kolejki. Pretensja radnego winna być zatem skierowana do ustawodawcy, który podpisał ustawę o takim a nie innym systemie zdrowia. Starosta nieco ironicznie spytał radnego Dembka, czy w sprawie powtarzających się pytań o służbę zdrowia, wspiera go jakieś lobby. Do tych słów odniósł się radny, który był oburzony tymi insynuacjami. 
— Ja też biorę odpowiedzialność za to, co robicie. Pan mnie oskarża o takie rzeczy! - grzmiał radny. 
Starosta poprosił o stłumienie nieco emocji, które według niego, sam radny w sobie wywołuje. Dodał, że lobbowanie jest w naszym kraju dozwolone. Poinformował Dembka, że jako radny powinien sam wiedzieć, edukować i informować mieszkańców powiatu, w jakim zakresie szpital powiatowy świadczy usługi medyczne, a w jakim zakresie Przychodnie Specjalistyczne. 
Sugerowanie lobby radnemu Dembkowi za nieładne uznał radny Franciszek Małek. Słowo dodał też radny Jarosław Maśkiewicz i powiedział, że nie ma głupich wniosków, tylko są głupie odpowiedzi. Zostało to bez komentarza. Starosta Polański wrócił na chwilę do lobbowania i wytłumaczył radnym, że nie stwierdził, że radny Dembek lobbuje, a jedynie spytał, czy ktoś go lobbuje, a to według niego zasadnicza różnica. 



Podczas sesji powiatowej przyjęto informacje z realizacji „Programu współpracy powiatu iławskiego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za rok 2014". Podjęto także uchwały w sprawach:

— zmiany uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu iławskiego na rok 2015,

— przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej w powiecie iławskim za 2014 rok,

— wyrażenia zgody na wydzierżawienie pomieszczeń Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie,

— zmiany uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu na lata 2015-2020,
— zmiany uchwały budżetowej powiatu na 2015 rok,

— udzielenia pomocy finansowej Gminie Wiejskiej Iława na realizację zadania pn.: „Przebudowa drogi gminnej Kamionka-Ząbrowo”.