Gimbaza: młodzi, inteligentni, z pomysłem na życie

2015-05-03 15:19:00(ost. akt: 2015-05-03 15:19:34)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Są dociekliwi, otwarci, chcą dyskutować. Uczniowie olsztyńskiego gimnazjum przepytywali przedstawicieli różnych zawodów podczas debaty "Młodzi chcą". — Młodzież gimnazjalna jest często bardziej rozumna, niż nam się wydaje — uważa Mirosław Arczak, organizator spotkania.
W Planecie 11 odbyła się niecodzienna debata. Po jednej stronie siedzieli uczniowie Gimnazjum nr 13, po drugiej dorośli. Ich dobór nie był przypadkowy. Byli to przedstawiciele różnych zawodów, ludzie o zróżnicowanych światopoglądach i rozmaitych zainteresowaniach. To młodzież zdecydowała, z kim chce porozmawiać. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: pedagożka, filozofka, aktywista z Greenpeace, etyk i senior z Uniwersytetu III Wieku.

Jaki był cel spotkania? — Do gimnazjalistów przylgnęły różne łatki — odpowiada Mirosław Arczak. — Tymczasem młodzież gimnazjalna jest często dużo lepsza i bardziej rozumna, niż nam się wydaje.

Młodzi ludzie, którzy pojawili się w bibliotece, najpierw śmiali się, wygłupiali i grzebali w smartfonach. Kiedy rozpoczęło się spotkanie, skrupulatnie wypytywali zaproszonych gości o ich pracę i wartości, jakimi kierują się w życiu. Najbardziej zainteresował ich Piotr Romanowski, aktywista Greenpeace, który niezależnie od pory roku chodzi boso.

— Na czym, oprócz przykuwania się do drzew, polegają wasze działania? — zapytała trochę prowokacyjnie jedna z gimnazjalistek. W odpowiedzi usłyszała, że pan Piotr nigdy nie przykuwał się ani nie przywiązywał do żadnego drzewa.

Na spotkaniu pojawiło się 20 gimnazjalistów. I okazało się, że Gimbaza to nie tylko agresywna, hałaśliwa młodzież, jak się niekiedy sądzi. To także mądrzy i poukładani ludzie, którzy mają wiele zainteresowań, są ambitni i otwarci na innych ludzi...

O debacie "Młodzi chcą"
Została zorganizowana przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Młyn i Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie. Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Aneta Fabisiak, animatorka kultury, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach, Piotr Romanowski, aktywista polskiego Greenpeace, Dorota Sepczyńska, adiunkt w Instytucie Filozofii UWM, Jędrzej Kołakowski, nauczyciel etyki, i Andrzej Postój, lider Akademii III Wieku.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stary zgred #1750654 | 213.184.*.* 9 cze 2015 15:58

  a radni -bezradni twierdza ze nawet nie moga brac udzialu w budzecie obywatelskim. smutne to i pokazuje niestety ubogi poziom samych radnych, bo dzisiaj nawet dzieki sa od nich bardziej kumate.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. brawa #1727959 | 164.126.*.* 3 maj 2015 21:23

  brawa dla uczestników i Organizatorów! Trzeba pokazywać na konkretnych przykładach, że gimnazjum nie powinno być okresem w życiu i edukacji spisanym na straty. Brawa także dla dorosłych, którzy zdecydowali się przeznaczyć popołudnie na spotkanie z młodzieżą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. obserwator #1727853 | 83.24.*.* 3 maj 2015 18:33

  czyli jednak młodzież gimanzialna jest spełna rozumu, nie jak pan radny z PIS, Babalski i jego partyjni koledzy twierdzą. Gratulacje młodzi ludzie !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz