„Tydzień dla Ziemi” w Szkole Podstawowej nr 3 w Reszlu

2015-04-30 12:18:35(ost. akt: 2015-04-30 12:23:06)

Autor zdjęcia: Krystyna Bujnowska

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata. Obchody tego dnia odbywają się w różny sposób – są marsze, wystawy, wspólne sadzenie drzew. W naszej szkole w związku z tym świętem zorganizowano kampanię ekologiczną pod hasłem „Tydzień dla Ziemi”. Odbyło się wiele zajęć i spotkań dla różnych grup wiekowych.
Oto one:
1. Przedstawienie ekologiczne pt. „Niedźwiedź – strażnik lasu”
20 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej uczniowie klas II i III obejrzeli przedstawienie w wykonaniu aktorów z Teatru „Duet” z Krakowa. W humorystyczny sposób pokazano, że tylko właściwe zachowania pozwalają mieszkańcom lasu i ich gościom być zadowolonymi i szczęśliwymi. Uczniowie utrwalili zasady zachowania się w lesie.
2. Szkolny apel pod hasłem „W zgodzie z przyrodą”
22 kwietnia uczniowie klas I-VI uczestniczyli w apelu, by posłuchać wierszy i piosenek o tematyce przyrodniczej. Obejrzeli również przedstawienie pt. „Kto tu tak naśmiecił, czyli o ludzkiej bezmyślności”. Występowali uczniowie uczęszczający na zajęcia koła ekologiczno – przyrodniczego. W większości byli to młodsi uczniowie, którzy po raz pierwszy próbowali swoich sił na scenie.
3. „Bieg dla Ziemi”
Innowacyjnym działaniem w ramach kampanii „Tydzień dla Ziemi” była rywalizacja sportowa pod hasłem „Bieg dla Ziemi”. Bieg odbył się 22 kwietnia w parku miejskim. Wzięli w nim udział wszyscy chętni uczniowie z klas I-VI, którzy uzyskali zgodę rodziców. W sumie w biegu uczestniczyło 167 uczniów, w tym 81 dziewcząt i 86 chłopców. Zwycięzcy z każdego rocznika otrzymali medale, które bardzo spodobały się uczniom, gdyż można je było jeszcze zobaczyć na szyjach niektórych osób następnego dnia. Bieg był udaną akcją zachęcającą do aktywności fizycznej jako elementu zdrowego stylu życia. To nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również na poprawę stanu zdrowia, gdyż wzmacnia serce, usprawnia pracę płuc, poprawia nastrój. Biegać może każdy, więc zachęcajmy wszystkich do tej prostej formy aktywności.

4. Sadzenie krzewów
23 kwietnia uczniowie klasy II b sadzili krzewy przy szkole. Sadzonki przekazała p. Wiesława Pręcikowska ze Szkółki Leśnej w Świętej Lipce, z którą od lat szkoła współpracuje.
5. Sprzątanie lasu
23 kwietnia uczniowie klas VI sprzątali las w okolicach Pudwąg. Po pracy było ognisko i pieczenie kiełbasek.
6. Zajęcia pod hasłem „Przyroda bez zużytych baterii”
24 kwietnia uczniowie klasy II b uczestniczyli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w zajęciach dotyczących baterii jako niebezpiecznego odpadu. Dowiedzieli się ważnych informacji o właściwym postępowaniu z zużytymi bateriami. Podsumowaniem zajęć był list do mieszkańców Reszla z prośbą o wrzucanie baterii do właściwych pojemników.
28 kwietnia uczennice z klas Va i Vb przygotowały przedstawienie klasom pierwszych dotyczące wiedzy na temat baterii, zagrożeń wynikających z ich niewłaściwego składowania. Na koniec odbył się krótki konkurs wiedzy o bateriach.
7. Zajęcia „Przyroda wokół nas”
28 kwietnia uczniowie klasy II b uczestniczyli w interesujących zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej na temat wędrówek ptaków. Zajęcia prowadziła była nauczycielka, biolog, p. Mira Wielogórska. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się w jakim celu obrączkuje się ptaki, obserwowali na mapie trasy ich wędrówek. Usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących życia ptaków.
8. Konkurs wiedzy przyrodniczej
Chętni uczniowie klas I-VI w czasie trwania „Tygodnia dla Ziemi” mogli sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w konkursie przyrodniczym. Oto zwycięzcy z klas I-III: Oliwia Policha, Benjamin Kozij, Magdalena Eble, Astrid Romańczuk, Magdalena Maślankowska, Magdalena Demianiuk, natomiast z klas IV-VI: Michał Petz, Gregor Eble, Paulina Kościelniak.
9. Podsumowanie konkursów „Zbieram zużyte baterie – chronię środowisko” i „Zbieram makulaturę – chronię lasy”.
Najwięcej zużytych baterii przynieśli – Anita Dawid – 17, 24 kg, Dawid Rakiel – 9, 68 kg, Wiktor Jałoszewski – 6, 32 kg. W sumie w szkole zebrano 74 kg baterii. Najwięcej makulatury przynieśli: Klaudia Iwańska – 402 kg, Ewa Zawisza – 344 kg, Zuzanna Galicka – 325 kg, Wiktor Jałoszewski – 316 kg, Alicja Leszczyńska – 307 kg, Wojciech Kowalczyk – 234 kg. Zebrano 3250 kg makulatury.
Celem zorganizowanych działań było zainteresowanie i przekonanie młodego pokolenia do dbania o otaczające nas środowisko, by odpowiednio w nim funkcjonować i rozwijać się . To przecież dzieci przejmą od nas opiekę nad Ziemią i od nas zależy czy zdążymy je do tego przygotować.
Działania te nie odbyłyby się, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania, a przede wszystkim p. Edycie Pyrczak, p. Dorocie Borejko, p. Wojciechowi Jałoszewskiemu, p. Łukaszowi Pyrzakowi.
Koordynator działań ekologicznych w szkole - Joanna Piskosz

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Dolińska-Baczewska


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp