By poprawić stan środowiska. Uczniowie sprzątali Wilknity

2015-04-29 11:01:58(ost. akt: 2015-04-29 11:14:35)

Autor zdjęcia: Irena Sołoducha

Uczestnicy innowacji pedagogicznej „Miłośnicy przyrody – program rozwijania zainteresowań przyrodniczych i działań ekologicznych” obchodzili Światowy Dzień Ziemi podejmując kolejne konkretne działania służące poprawie stanu środowiska naturalnego.
Światowy Dzień Ziemi wiąże się z akcjami prowadzonymi wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.

Tym razem zajęcia pozalekcyjne odbyły się w sobotę (25 kwietnia) w miejscowości Wilknity. Oprócz realizatorów innowacji czyli uczniów i nauczycieli, byli również rodzice i myśliwi z WKŁ „Łoś” z Olsztyna. Nawiązaliśmy również współpracę z Urzędem Gminy w Lelkowie. Otrzymaliśmy nieodpłatnie worki na śmieci i rękawiczki potrzebne podczas sprzątania.

Na początku nauczyciele przedstawili obecnym cel spotkania: obchody Światowego Dnia Ziemi i sprzątanie terenów zielonych. Poważnym problemem, który występuje na terenie całego kraju, jest istnienie tzw. dzikich wysypisk śmieci. Dlatego też, aby aktywnie włączyć się w obchody Światowego Dnia Ziemi, postanowiliśmy podjąć konkretne działania na rzecz poprawy środowiska naturalnego na naszym terenie. Nadrzędnym celem podczas organizowania zajęć pozalekcyjnych jest rozbudzenie i kształtowanie postaw proekologicznych u młodego pokolenia.

Potem wszyscy obecni wysłuchali wykładu informacyjnego na temat: „Istota recyklingu i segregacji śmieci”. Następnie uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz myśliwi zaopatrzeni w worki na śmieci przystąpili do sprzątania terenów zielonych. Po drodze, którą szliśmy zebraliśmy mnóstwo szklanych butelek, puszek, worków foliowych. Na trasie dostrzegliśmy „dzikie” wysypisko śmieci, odpady budowlane takie jak: papierowe worki po cemencie, kawałki blachy, stara umywalka itp. były wyrzucone tuż przy drodze. Reakcja dzieci i ich komentarze na temat „góry” śmieci wyrzuconej przy drodze są dowodem na rozbudzenie wrażliwości ekologicznej i właściwą postawę na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Na zakończenie sobotnich zajęć zostaliśmy zaproszeni przez rodziców naszych uczniów na poczęstunek. Pani Anna i pan Marek Cieślik przygotowali dla nas prawdziwą ucztę: była zupa, kiełbaska z ogniska, hot-dogi, wata cukrowa, słodycze i owoce. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Podejmowanie działań razem z rodzicami, ich udział w sobotnich zajęciach terenowych oraz gościnność potwierdza, że to co robimy daje pozytywne efekty nie tylko dydaktyczne, ale również sprzyja zaangażowaniu rodziców w życie szkoły.

Organizatorzy: Anna Andrejuk-Klufas, Anetta Majewska


Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: IS