Podsłuch i kamera w pokojach przesłuchań? MSW chce bronić przed naruszaniem praw człowieka przez policjantów

2015-04-24 17:00:00(ost. akt: 2015-04-24 17:22:26)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: GC

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych analizuje kwestię wprowadzenia możliwości rejestracji obrazu i dźwięku w pokojach przesłuchań oraz policyjnych środkach transportu. Impulsem do wzmożonej pracy nad tego typu rozwiązaniami są ostatnie kontrowersyjne wydarzenia na komisariatach w Kutnie i w Olsztynie, gdzie policjanci mogli dopuścić się przekroczenia uprawnień.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało w marcu strategię działań dotyczących przeciwdziałania naruszeniom praw człowieka przez funkcjonariuszy policji. — Dokument określa obszary o kluczowym znaczeniu w tym zakresie, a także wskazuje rozwiązania, które powinny zostać wdrożone. Jednym z elementów opisanych w strategii jest kwestia wprowadzenia możliwości rejestracji obrazu i dźwięku w pokojach przesłuchań oraz policyjnych środkach transportu — informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Minister Teresa Piotrowska po wczorajszych (23.04) wydarzeniach w komisariacie w Kutnie zwróciła się do Komendanta Głównego Policji o szczegółową informację oraz wyjaśnienie okoliczności związanych z tą sprawą. Przypomnijmy, 29-letni mężczyzna został śmiertelnie postrzelony podczas próby odebrania broni policjantowi na komisariacie w Kutnie. Mężczyzna był w komisariacie przesłuchiwany w charakterze podejrzanego o kradzież. W pewnym momencie wywiązała się szamotanina pomiędzy zatrzymanym mężczyzną i przesłuchującym go policjantem. Padło kilka strzałów, które okazały się śmiertelne dla 29-latka.

Z przekroczeniem uprawnień przez policjantów oraz wymuszaniem zeznań podczas przesłuchań mieliśmy do czynienia prawdopodobnie również w Olsztynie. Trzej policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Życiu i Zdrowiu zostali zatrzymani w czwartek rano (16.04). Czwarty został zatrzymany kilkanaście godzin później. Wszyscy usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i wymuszania zeznań przemocą fizyczną.


Rejestracja obrazu i dźwięku w pokojach przesłuchań
Priorytetem działań podejmowanych przez MSW i Komendę Główną Policji jest m.in. kwestia możliwości dochodzenia swoich praw przez osoby, które np. kwestionowałyby sposób przeprowadzenia interwencji. — Dlatego też, jako jedno z rozwiązań opisanych w strategii wskazano możliwość rejestrowania przebiegu policyjnych czynności, m.in. w pokojach przesłuchań. Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają na rejestrowanie obrazu lub dźwięku w tego rodzaju miejscach, o ile nie są w nich przeprowadzane czynności procesowe — wyjaśnia Małgorzata Woźniak.

Aktualnie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych trwa szczegółowa analiza tych kwestii, wprowadzenie odpowiednich przepisów wymagałoby zmian legislacyjnych, m.in. w ustawie o policji. Prace analityczne skupiają się przede wszystkim na:
· doprecyzowaniu miejsc, w których rejestracja byłaby dozwolona
· kosztach wprowadzenia nowych przepisów
· podmiotach, które mogłyby mieć dostęp do nagrań
· zasadach przechowywania i wykorzystania nagrań

Monitoring, a swobody obywatelskie
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podczas analizy tych kwestii będzie zwracało szczególną uwagę na prawa i swobody obywatelskie. Już podczas opracowywania strategii wskazano jako konieczne informowanie osoby, która będzie przesłuchiwana, że pomieszczenie jest objęte monitoringiem.

Źródło: MSW

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pobici niech teraz zgłaszają się #1721649 | 164.126.*.* 25 kwi 2015 09:36

  po odszkodowania do tych co bili i do sądu, nauczyli by bezmózgów rozumu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. sofix #1721631 | 31.61.*.* 25 kwi 2015 09:09

  strata pieniędzy, w kiblu kamer nie będzie a tam z głową w kiblu nie pokrzyczysz, no chyba że kamery maja być tylko po to żeby żyło sie lepiej - tym na górze

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Mama #1721629 | 83.17.*.* 25 kwi 2015 09:05

  Obawiam sie, ze mlodzi policjanci nie umieja przesluchiwac bez tzw wzmocnionych technik i przy kamerze zwyczajnie sobie nie poradza. A kierownictwo cisnie na wynik

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. A statystyki #1721623 | 109.241.*.* 25 kwi 2015 08:55

  spadną. Oj spadną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. xyz #1721508 | 95.160.*.* 24 kwi 2015 23:24

  Ja proponuję zainstalować kamery i podsłuchy w sraczach, tam to się dzieje.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)