Quantcast

Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Dwa podejrzenia zachorowania na odrę u dzieci na Warmii i Mazurach

2015-03-09 17:58:07 (ost. akt: 2015-03-09 19:09:31)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na Warmii i Mazurach zanotowano dwa przypadki podejrzenia zachorowania na odrę u dzieci. Próbki zostaną dokładnie zbadane w Państwowym Zakładzie Higieny.

— Nie ma przypadków odry na Warmii i Mazurach — z góry uspokaja Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologocznej w Olsztynie. — Ale mieliśmy dwa podejrzenia tej choroby.

Zgodnie z procedurą od chorych (dzieci są powiatu szczycieńskiego) zostały pobrane próbki, które zostały wysłane Państwowego Zakładu Higieny. Wyników jeszcze nie ma.
— Ale na 99 proc. to nie odra bo dzieci były szczepione, tak więc jest to mało prawdopodobne — dodaje dyrektor Dzisko. — Czekamy na wyniki.
To standardowa procedura. Jeżeli lekarz rodziny podejrzewa, że chodzi o odrę to próbki są wysłane do badania. I jak dotychczas wyniki takich badań były negatywne.

W ubiegłym roku w regionie rodzice 313 dzieci odmówili zaszczepienia swoich dzieci przeciwko odrze, jak też innym chorobom zakaźnym.


Objawy Odry (Dane ze strony NIZP –PZH)
Okres od zakażenia do wystąpienia wysypki jest dość stały i wynosi około dwóch tygodni.

• Okres wstępny zakażenia – objawia się ostrym nieżytem spojówek i błony śluzowej nosa, zazwyczaj suchym kaszlem i umiarkowaną gorączką.
• Następnie na błonie śluzowej policzków na wysokości dolnych zębów trzonowych pojawiają się białawe przebarwienia, tzw. plamki Koplika – zmiany podobne do grudek soli znajdujące się pod błoną śluzową. Występuje wysoka gorączka.
• Po kilku dniach pojawia się bardzo charakterystyczna bladoczerwona, zlewająca się, grudkowo-plamista wysypka określania jako ”wysypka odrowa”. Najpierw umiejscawia się na za uszami i na czole, a w ciągu kolejnych dwóch dni rozprzestrzenia się na tułów i kończyny.
• Wysypka jest tylko jednym z objawów zakażenia. Temperatura szybko podnosi się do 40 stopni Celsjusza i we wszystkich przypadkach występują objawy zapalenia oskrzeli i płuc, z kaszlem.
• Po kilku dniach (4–5) gorączka cofa się, ustępują również objawy zapalenia gardła, wysypka zmienia kolor na ceglasty, a chory czuje się lepiej. Okres rekonwalescencji zwykle trwa dość krótko.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BoB #1685961 | 88.156.*.* 10 mar 2015 11:16

  Brudni cyganie nie szczepią dzieci. Jest to często spotykane pośród ludzi o ograniczonym światopoglądzie. Nad wyraz egoistyczna postawa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zbych #1685929 | 89.229.*.* 10 mar 2015 10:29

  Jako mały brzdąc,kiedy mnie wysypało i światło atakowało,poszeDłem do babci,która zaraz mnie do łóżka POłozyła i okno zakryła.Jaka była ulga i tak to odrę zaliczyłem i wspominam ją PO 60 latach.Tak to bywało.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. @# #1685752 | 178.43.*.* 10 mar 2015 06:25

  NAJWYŻSZY CZAS WYWALIĆ TA UDAWANA ELITĘ SANEPIDU ZA TEN BURDEL JAKI W REGIONIE TYLE TRUCIZN ,WYSYPISK MAMY CO ZAGRAŻAJĄ TRUJĄ LUDZI I TAM ICH NIE MA KONTROLI NICZEGO NIE ZROBIĄ OD LAT W OLSZTYNIE OD ROKU , W REALU NIE WIDZA JAKI JEST SYF W WC REALNE ZAGROŻENIE DLA TURYSTÓW Z ZAGRANICY I POLSKICH KLIENTÓW A TERAZ JESZCZE PROSTEJ ODRY NIE MOGĄ WYKRYĆ . JAWNIE SANEPID NARAŻA NASZE ZYCIE I ZDROWIE BO TA HOŁOTA NAWET WŁASNYCH PRZEPISÓW NIE ZNA A CO MOWA STOSOWAĆ BIOLOGIE EPIDEMIOLOGICZNĄ W ŚRODOWISKU .DO DYMISJI I SZYBCIEJ TYM LEPIEJ ..

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. rud #1685672 | 83.28.*.* 9 mar 2015 22:08

  i po co takie głupie straszenie i tak nie zaszczepię...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. mm #1685451 | 83.9.*.* 9 mar 2015 18:11

   "Temperatura szybko podnosi się do 400C..." no, no ciekawa teoria..

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)