Kobiety za kierownicą. Fakty i mity

2015-03-08 11:40:00(ost. akt: 2015-03-08 11:48:20)

Autor zdjęcia: mat. policji

Kobieta za kierownicą - często już samo sformułowanie wyzwala uśmiech na twarzach mężczyzn. Stereotypy, anegdotki, dowcipy o paniach za kierownicą, są zupełnie niesłuszne i krzywdzące. Policyjne statystyki mówią: uczestniczki ruchu drogowego są bardziej uważne, a co za tym idzie jeżdżą bezpieczniej niż panowie.
Mity

Chyba każdy słyszał jakiś dowcip o kobiecie za kierownicą. Pokutujący stereotyp kobiety jako słabego kierowcy wciąż jest żywy w naszym społeczeństwie. Kolokwialnie mówi się „baba za kierownicą” – nazywając tak kogoś, kto słabo prowadzi auto. Często gdy wypadek spowoduje kobieta ludzie skłonni są do generalizowania - i za przyczynę zdarzenia uznają płeć kierującej. W wielu przypadkach taki sam wypadek spowodowany przez kierowcę mężczyznę nie budzi tylu emocji. Ot, wiadomo.. zdarzyć się może. Mitem jest także to, że mało kobiet prowadzi auta. Coraz częściej widać je nie tylko w samochodach osobowych, prowadzą też autobusy miejskie, samochody ciężarowe, wiele z nich fascynuje się motocyklami.

Tymczasem kobiety za kierownicą są bardziej uważne i ostrożne od mężczyzn. Nie podejmują niepotrzebnego ryzyka na drodze, są mniej skłonne do rywalizowania z innymi kierowcami, wykazują większą empatię wobec wszystkich uczestników ruchu. To one częściej wożą dzieci, to one chętniej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, one też powodują mniej kolizji.

Policyjne statystyki pokazują, że kobiety- kierowcy nie powodują tylu wypadków, kolizji co mężczyźni, popełniają mniej wykroczeń, rzadziej decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu.

Dzień Kobiet

Warto byłoby przenieść święto kobiet także na drogi. Panowie - tego jednego dnia spójrzcie na kobiety za kierownicą nie przez pryzmat ich płci a przez umiejętności. Doceńcie swoje żony, partnerki, córki i wszystkie inne bliskie wam panie - właśnie jako dobrych, odpowiedzialnych kierowców. W ramach prezentu umyjcie im samochód, wybierzcie się na przejażdżkę autem, nie komentujcie wtedy każdego manewru. Panie to docenią, bo w końcu poczują się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu- którymi przecież są.
Fakty

- W 2014 roku na drogach regionu mężczyźni spowodowali blisko 78% wszystkich wypadków. Było to blisko 1000 wypadków, w których 83 osoby poniosły śmierć, a 1263 poniosło obrażenia. Dla porównania- kobiety stanowią 22% sprawców wypadków. W wyniku tych zdarzeń 19 osób poniosło śmierć a 390 zostało rannych.

- Kobiety powodują mniej kolizji - na blisko 10500 takich zdarzeń w województwie tylko zaledwie ponad 2100 spowodowały kobiety.

- Na 121 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców 10 z nich spowodowały kobiety, w ich wyniku czternaście osób zostało rannych, nikt nie zginął. Mężczyźni– nietrzeźwi sprawcy spowodowali 111 wypadków, 14 osób poniosło śmierć.

- Blisko 85 % wszystkich ujawnionych nietrzeźwych za kierownicą to mężczyźni.

- Kobiety popełniają zdecydowanie mniej wykroczeń w ruchu drogowym. Panie za kierownicą nie ryzykują, nie są skore do agresywnych zachowań na drodze, z policyjnych systemów wynika, że w 2014 roku na drogach regionu panie popełniły blisko 19 700 wykroczeń, panowie w tym samym czasie blisko 92 000.

oprac. sierż. Marta Kacprzyńska z Wydz. Ruchu Drogowego KWP
Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Karol #2055545 | 178.36.*.* 30 sie 2016 00:14

  Aha, czyli to, że ogół kobiet słabo jeździ to jest generalizacja, ale to, że kobiety są bardziej uważne i rozsądne na drodze, to już nie jest generalizacja :D Prawda jest taka, że większość, powtarzam większość kobiet, nie wszystkie kiepsko jeżdżą, znam z autopsji niestety.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Turbo #1684956 | 83.17.*.* 9 mar 2015 08:37

  Te statystyki to bzdura. Proszę porównać ile kobiet "aktywnie" jeździ autem na co dzień, ile ma prawo jazdy i je wykorzystuje! a później podać % statystyki. Niestety to tak jakby porównać 1000 facetów za kółkiem do 100 kobiet i na podstawie tego pokazywać to co wypisaliśmy wyżej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztynianin #1684502 | 91.208.*.* 8 mar 2015 15:04

  KOBIETY SĄ LEPSZYMI KIEROWCAMI OD MĘŻCZYZN W SYTUACJACH: 1. Gdy na skrzyżowaniu trzeba ruszyć pod górkę. 2. Gdy trzeba włączyć się do ruchu z drogi podporządkowanej. 3. Gdy trzeba wjechać na rondo. 4. Jak skręcają w lewo, to NIGDY nie stają na środku pasa i nie blokują samochodów z tyłu. 5. Zawsze parkują równo i bez problemów zajmując tylko jedno miejsce. 6. Nigdy nie wjeżdżają na środek skrzyżowania, pomimo że nie ma możliwości go opuścić. 7. Kierunkowskazy włączają długo przed manewrem skrętu, a nie w jego połowie. 8. Nigdy nie blokują lewego pasa jadąc 30 km/h. 9. Nigdy nie omijają samochodu, który się zatrzymał aby przepuścić pieszych na przejściu. 10. Wiedzą, że na strzałce warunkowej trzeba się zatrzymać i przepuścić pieszych i inne pojazdy, nawet gdy te zawracają. 11.-99. ..............(tu wpisz swój tekst).................. 100. To nie kobieta na ul. Dąbrowszczaków jadąc na wstecznym ścięła barierki i choinki po obu stronach jezdni i na wysepce. Uprzedzając wszystkie minusy i negatywne komentarze: Tak, jestem męską, szowinistyczną świnią. POZDRAWIAM WSZYSTKIE PANIE W DNIU ICH ŚWIĘTA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. pupi #1684476 | 88.156.*.* 8 mar 2015 14:25

   Nawet świnie można uczyć i wytresować

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. żadnej babie bym prawka nie dał #1684408 | 164.126.*.* 8 mar 2015 12:44

   za te mordy jakie mają

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)