Quantcast

Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Akcja Gazety: Nikt za nas nie obroni "szesnastki"!

2015-02-09 09:26:31 (ost. akt: 2015-02-09 10:44:58)

Autor zdjęcia: pk/Archiwum GO

Akcja „Gazety Olsztyńskiej" w obronie „szesnastki“ nie zwalnia tempa. I zwolnić nie może, bo już w połowie lutego zapadnie decyzja: dostaniemy pieniądze przebudowę drogi krajowej nr 16 lub zostaniemy zepchnięci poza drogowy margines. Dlatego zachęcamy do pisania listów do minister infrastruktury. Nikt za nas nie obroni tej inwestycji.

Pominięcie „szesnastki” w rządowym programie przebudowy dróg krajowych do 2023 r. to jedna z najboleśniejszych decyzji stolicy, jaka w ostatnich latach została podjęta w sprawie Warmii i Mazur.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju uderzyło w czuły punkt regionu, jakim bez wątpienia jest biegnąca przez całe województwo droga krajowa. Na jej remont mieszkańcy czekają od lat. Przebudowa odcinków Borki Wielkie-Mrągowo oraz Mrągowo-Ełk nie jest lokalną fanaberią, ale pilną potrzebą.

„Szesnastka” jest przede wszystkim najdłuższą drogą w regionie, jedną z najbardziej krętych, a co za tym idzie, bardzo niebezpiecznych. To główna nitka prowadząca z Olsztyna do granicy z Litwą, dlatego jest to najważniejszy szlak dla firm transportowych.

Fatalny stan tej drogi uderza m.in. w lokalny biznes, który wielu mieszkańców od lat prowadzi przy samej trasie. Narzekają m.in. przedstawiciele branży turystycznej. Remont dla wielu z nich będzie wybawieniem.

W latach 2013-2014 w ciągu drogi nr 16 zrealizowano jednak tylko dwie duże inwestycje: budowę obwodnicy Ełku (4,8 km) i odcinka Biskupiec-Borki Wielkie (8,2 km). Pozostałe prace dotyczyły jedynie doraźnych remontów poszczególnych odcinków: Krzyżewo-Prawdziska, Olszewo-Dąbrówka, Woźnice-Olszewo, Baranowo, Samborowo-Wirwajdy, Tyrowo-Wirwajdy oraz Rapaty. Warto dodać, że najdłuższy z nich liczy tylko 1,6 km.

erbe

Komu temat modernizacji DK16 nie jest obojętny może wysłać do ministerstwa maila o treści:

Sz. P.
Maria Wasiak
minister infrastruktury i rozwoju

W związku z ogłoszonym 22 grudnia 2014 roku przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju projektem dokumentu „Program Budowy Dog Krajowych na lata 2014-2023” i trwającymi konsultacjami społecznymi dokumentu, ja, jako mieszkaniec Warmii i Mazur, żądam uwzględnienia w tym programie kluczowej dla województwa warmińsko-mazurskiego arterii komunikacyjnej, jaką jest droga krajowa nr 16.
Modernizacja drogi nr 16 została zapisana w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który zatwierdziła w ubiegłym roku Rada Ministrów. Domagamy się realizacji tego, co rząd już nam obiecał.

Z poważaniem

Ważne, żeby mail został przez Państwa podpisany na końcu imieniem i nazwiskiem!

Treść maila z podpisem można wysłać do ministerstwa infrastruktury i rozwoju na e-mail sekretariatMWasiak@mir.gov.pl.

Im więcej e-maili, tym większa szansa, że nasza szesnastka zostanie zauważona. Formularz także na stronie mir.gov.pl w zakładce transport (infrastruktura drogowa, program budowy dróg krajowych).

Kontynuacja tematu ważnej dla całego regionu modernizacji DK16 we wtorkowym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej". Do kupienia też w formie PDF na kupgazete.pl.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #1661429 | 195.136.*.* 10 lut 2015 15:10

  ok e-mail wysłany:), mój błąd przy wpisywaniu adresu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Samborowo #1660809 | 83.6.*.* 9 lut 2015 22:18

  DK16 od Grudziądza do Ełku dwupasmówka

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. :( #1660162 | 213.184.*.* 9 lut 2015 13:54

  przecież mamy jako społeczeństwo przedstawicieli wśród samorządowców (radni) przedstawicieli z regionu w sejmie jak też wybranych demokratycznie samych samorządowców

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Immanuel Kant #1660045 | 77.242.*.* 9 lut 2015 12:31

  Drodzy politycy lokalni, Podpowiem wam jak załatwić sprawę. Przekierujcie wasze wysiłki z Warszawy na Brukselę. Warszawa nas już, jak zwykle, olała bo jesteśmy regionem słabym. W Polsce obowiązuje zasada "silniejszy bierze wszystko" i wspieranie rozwoju obszarów upośledzonych ekonomicznie nikogo nie obchodzi. Bruksela już raz wykazała się wrażliwością dla Polski Wschodniej i Perspektywie Finansowej 2007-2013 dodała nam kilka miliardów EURO w taki sposób aby Warszawa nie mogła ich skierować gdzie indziej. Wniosek : omijać Warszawę i walić prosto do Brukseli. Nie bać się bo Warszawa i tak już nas skreśliła. Urzędnik w Brukseli jest mądry i wrażliwy na problemy regionów słabych i biednych. Kierunek Komisarz odpowiedzialny za wyrównywanie szans i rozwój regionalny. Bezpośrednio.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. gość #1659961 | 212.160.*.* 9 lut 2015 11:01

  Najlepiej zwalić całą winę na nas bo nie napisaliśmy listu do ministra. A gdzie są "wybrańcy" co mają klawe życie za naszą "kase".

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)