Bartoszyce stały się miastem akademickim

2014-10-13 12:40:15(ost. akt: 2014-10-13 20:00:49)
Studenci ślubowali na sztandar Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. W poczcie sztandarowym byli uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim

Studenci ślubowali na sztandar Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. W poczcie sztandarowym byli uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim

Autor zdjęcia: Kamil Żerebny

Wydział Nauk Społecznych w Bartoszycach, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu uroczyście zainaugurował swoją działalność. - To historyczne wydarzenie - podkreślał na uroczystości dr Andrzej Zduniak, rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa.
Na uroczystości, zgodnie z akademicką tradycją, odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku. Studenci ślubowali na sztandar uczelni. W poczcie sztandarowym byli uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim.

Podczas przemówienia inauguracyjnego dr Andrzej Zduniak, rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa mówił o tym, jak ważne jest twórcze oraz kreatywne podejście do mijającego czasu.

Swoje wystąpienia przedstawili również: Krzysztof Nałęcz, burmistrz Bartoszyce i Wojciech Prokocki, starosta bartoszycki oraz, w imieniu studentów pierwszego rocznika, Danuta Cybula - świeżo upieczona studentka pedagogiki.

Zgromadzeni goście wysłuchali również listów od ministra nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej oraz posła RP Mirona Sycza.

Zwieńczeniem uroczystości był wykład inauguracyjny pt. „Między wojną a pokojem. Bezpieczeństwo Polski w dziejach”, który wygłosił prof. zw. dr hab. Kazimierz Dopierała. Tematyka wykładu ma szczególnie aktualny wydźwięk w obecnych realiach politycznych.

W Bartoszycach będzie można studiować pedagogikę - na wielu atrakcyjnych specjalnościach – oraz, gdy tylko ministerstwo nada stosowne uprawnienia, również bezpieczeństwo narodowe. Planowane jest otwarcie innych kierunków.

- Decyzja o powstaniu wydziału w Bartoszycach jest efektem rozmów władz miasta z Rektorem Uczelni – dr. Andrzejem Zduniakiem, który postawił na rozwój kształcenia akademickiego w Bartoszycach. Bartoszycki Wydział Nauk Społecznych WSB ma swoją siedzibę na ul Mazurskiej 5, a zajęcia odbywają się w sali konferencyjnej hotelu Bartis - mówi dr Helena Marek, dziekan Wydziały Nauk Społecznych w Bartoszycach.

- Po ukończeniu studiów w bartoszyckim wydziale absolwent uzyskuje tytuł licencjata na kierunku pedagogika. Studia potrwają trzy lata, a studenci będą mogli wybrać takie specjalności jak m.in. metodyka dochodzeniowo– śledcza, psychopedagogika z detektywistyką, pedagogika opiekuńczo – wychowawcza z socjoterapią czy profilaktyka i prewencja społeczna – specjalizacja policyjna - dodaje dziekan.

W tym roku studia w Bartoszycach ponad pięćdziesięciu studentów. Jest jednak dobra informacja dla niezdecydowanych, rekrutacja trwa do końca października.