Quantcast

Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Grzejnik pod nogami, czyli ogrzewanie podłogowe

2013-12-31 11:31:39 (ost. akt: 2013-12-31 11:39:22)

Autor zdjęcia: TECE

Kto choć raz w życiu chodził boso po nagrzanym słońcem piasku, doskonale wie, jaka to przyjemność! System ogrzewania podłogowego pozwala cieszyć się ciepłem pod stopami przez całą zimę. Poza tym, ogrzewanie podłogowe jest bardzo efektywne. Zastosowanie tego systemu pozwala znacznie obniżyć rachunki, co w obliczu rosnących cen ciepła i energii ma niebagatelne znaczenie dla stabilności domowego budżetu.

Obecnie mamy do dyspozycji nowoczesne technologie, które pomogą zatrzymać te miłe wrażenia na dłużej, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów utrzymania domu.
Mowa oczywiście o systemie ogrzewania podłogowego, który pozwala cieszyć się ciepłem pod stopami kiedy tylko chcemy. Poza tym ogrzewanie podłogowe jest bardzo efektywne. Zastosowanie tego systemu pozwala znacznie obniżyć rachunki, co w obliczu rosnących cen ciepła i energii ma niebagatelne znaczenie dla stabilności domowego budżetu.

Zimą grzeje, latem chłodzi
Czy rzeczywiście montaż systemu ogrzewania podłogowego gwarantuje mniejsze koszty ogrzewania?
Ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowe co pozwala zmniejszyć koszty.
Obniżenie temperatury powietrza o 1-2 st. C w stosunku do ogrzewania grzejnikowego nie powoduje pogorszenia komfortu cieplnego, pozwalając przy tym zaoszczędzić ok. 5-10 proc. energii cieplnej. Ponadto, możliwość współpracy z tzw. niskotemperaturowymi źródłami ciepła powoduje, że przy zastosowaniu odpowiednich pomp ciepła ta sama instalacja może zostać użyta do tzw. chłodzenia powierzchniowego w okresie letnim.

(Nie)bezpieczny rozruch
Aby wykorzystać wszystkie zalety wodnego ogrzewania podłogowego niezbędna jest prawidłowa eksploatacja instalacji, a przede wszystkim jej poprawne uruchomienie. Pierwsza rzecz, o której bezwzględnie powinniśmy pamiętać przed rozruchem jest dokładne odpowietrzenie i wyregulowanie instalacji.
Powietrze w pętlach grzewczych może znacznie spowolnić, a nawet zablokować równomierne ich rozgrzewanie. Z kolei brak regulacji zaworów lub przepływomierzy spowoduje nierównomierne działanie ogrzewania.
Niezwykle ważną kwestią przy rozruchu jest również właściwa temperatura wody zasilającej ogrzewanie podłogowe. Dlaczego?
Rozruch ogrzewania podłogowego realizowany jest etapowo. Najpierw nagrzewa się grzejnik, czyli podłoga. W zależności od temperatury pomieszczenia, przy której rozpoczynamy rozruch oraz zawilgocenia posadzki i ścian może to potrwać nawet kilkanaście godzin. Dopiero później zaczyna nagrzewać się pomieszczenie, co może zająć kolejne kilka do kilkudziesięciu godzin. kr

WAŻNE
Pamiętajmy, że ogrzewanie podłogowe to zupełnie inny system grzewczy niż ten, opierający się na grzejnikach radiatorowych i zasady ich działania różnią się znacząco. Najważniejszym parametrem w systemach ogrzewania podłogowego jest temperatura wody zasilającej układ. By zapewnić prawidłowe działanie instalacji, nie powinniśmy przekraczać dopuszczalnej wartości 55 st. C — jest to temperatura, która zapewnia podłodze ok. 30 st. C, czyli maksimum, powyżej którego robi się za ciepło, co z kolei przekłada się na złe samopoczucie domowników.

EKSPERT
ANDRZEJ DURDA, specjalista firmy produkującej innowacyjne systemy urządzeń sanitarnych i grzewczych

— Bardzo często, dla przyspieszenia rozgrzania pomieszczeń, w których zainstalowane jest wodne ogrzewanie podłogowe, podnoszona jest temperatura wody zasilającej pętle grzewcze do temperatur powyżej 55 st. C. Tymczasem takie działanie może wywołać efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. Czujniki termiczne, których rolą jest ochrona przed przegrzaniem mogą spowodować wyłączenie pomp i w rezultacie odciąć dopływ ciepła. W ten sposób zamiast przyspieszyć rozruch — znacznie go opóźnimy. Przy przegrzewaniu instalacji wodą o zbyt wysokiej temperaturze ucierpieć może także sama podłoga. Temperatury powyżej 60 st. C mogą spowodować uszkodzenie posadzki — jej popękanie lub uszkodzenie warstwy wierzchniej. W ten sposób zamiast generować oszczędności, narażamy się na niepotrzebne wydatki związane nie tylko z usunięciem szkód, ale i wyższymi kosztami ogrzewania.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Joseph #1294286 | 89.70.*.* 13 sty 2014 12:03

    ogrzewana podłoga w łazience, szczególnie jak ma się małe dzieci to bajka! ogólnie po gruntownym remoncie z ociepleniem domu (15 cm warstwa kropkowanego styropianu) mogę śmiało stwierdzić, że różnica jest gigantyczna, nie tylko jeśli chodzi o koszty, ale w całym domu od razu jest przyjemniej :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz