Deal albo nic. Trump radzi Zełenskiemu po szczycie z Putinem

2025-08-16 11:52:03(ost. akt: 2025-08-16 11:54:38)

Autor zdjęcia: PAP

Po rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Donald Trump udzielił pierwszego wywiadu stacji Fox News. Na pytanie o radę dla Wołodymyra Zełenskiego odpowiedział krótko: „Musicie zawrzeć umowę”. Dodał też, że zarówno Putin, jak i Zełenski chcieliby, aby w przyszłym spotkaniu negocjacyjnym uczestniczył również on sam.
Dziennikarz Fox News Sean Hannity naciskał, by ujawnił główną kość niezgody w rozmowach z Putinem. Trump odmówił: „Nie, wolałbym tego nie robić. Myślę, że ktoś to upubliczni, sami się domyślą, ale nie, nie chcę tego robić, chcę zobaczyć, czy uda nam się to zrobić”.

W ocenie Trumpa „nie ma porozumienia, dopóki nie będzie porozumienia”, ale „poczyniono duży postęp”. Stwierdził też, że Putin „jest otwarty na pokój” i „chce, aby został on zrealizowany”. Po „ważnym kroku”, jakim było spotkanie z rosyjskim przywódcą, Trump uznał, że teraz „to od prezydenta Zełenskiego zależy, czy to się uda, a być może państwa europejskie będą musiały się w to trochę zaangażować”.

Były prezydent zadeklarował gotowość udziału w rozmowach trójstronnych: „Jeśli zechcą, będę na tym spotkaniu. Teraz zorganizują spotkanie między prezydentem Zełenskim, prezydentem Putinem i mną, jak sądzę. Nie żebym chciał tam być, ale chcę, żeby się odbyło”.

Podsumowując, po piątkowym spotkaniu z Putinem Trump utrzymał, że jego rada dla Zełenskiego pozostaje niezmienna: „zawrzeć umowę”.


red./niezależna