Wyobraźnia jest początkiem tworzenia, czyli kortowski mural z przesłaniem [ZDJĘCIA]

2025-07-09 20:00:00(ost. akt: 2025-07-09 14:26:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Każdy budynek w Kortowie opowiada jakąś historię. Niektóre z nich robią to już na pierwszy rzut… oka. W kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pojawił się kolejny mural.
W murach wydziałów przechowywane są wspomnienia niepewności towarzyszącej pierwszym studenckim dniom, obawy przez trudnymi egzaminami oraz radości z małych i wielkich sukcesów. Nie inaczej jest z akademikami, w których przecież toczy się to, co dzisiaj wielu nazywa z nostalgią „prawdziwym studenckim życiem”. Ci, którym było dane spędzić w nich kilka lat, doskonale pamiętają odgrzewanie obiadów od mamy i pierwsze próby przygotowania własnego posiłku. Naukę samodzielności i wyzbywania się dziecinnych pokładów egoizmu, który musiał ustąpić pod naporem koleżeńskich oczekiwań.

Tych wszystkich wspomnień, anegdot i emocji nie widać jednak na pierwszy rzut oka. Tynk przykrywa wszystko. Ale Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ma pomysł na to, by budynki miały szansę wyrażać więcej. Kanclerz Bogusław Stec od 2022 roku zabiega o to, by ściany akademików w Kortowie przyciągały wzrok. To właśnie wtedy na ścianie DS 2 wymalowano Kopernika... a nawet kilku!

[medibox=n]1310132[/mediabox]

– Odbiór tego muralu był pozytywny, odbił się szerokim echem nie tylko w mediach społecznościowych, ale także tradycyjnych. Stąd powstał pomysł, aby na terenie naszego kampusu murale pojawiały się na wszystkich domach studenckich – tłumaczył jakiś czas temu Bogusław Stec.

Inicjatywę kanclerza swoimi umiejętnościami i kreatywnością wspiera Małgorzata Śpiewak, graficzka z Centrum Marketingu i Mediów UWM. Zaprojektowała ona dotąd trzy murale, które pojawiły się w kampusie. Najnowszy z nich pojawił się na elewacji Domu Studenckiego nr 7 kilka tygodni temu. Przypomina on, że „Wyobraźnia jest początkiem tworzenia”.

– Gdy zostałam poproszona o stworzenie projektu kolejnego muralu, dostałam całkowicie wolną rękę. Nie było narzuconej tematyki, kolorystyki czy stylu. Tak naprawdę ograniczała mnie jedynie moja własna wyobraźnia i to właśnie wyobraźnia stała się tematem przewodnim tego dzieła – tłumaczy Małgorzata Śpiewak. – Wszyscy dobrze wiemy, że w świecie realistycznym nie istnieją unoszące się na niebie wieloryby, nie jesteśmy też w stanie chwycić księżyca w dłonie i trzymać go jak cennego skarbu, ale w świecie wyobraźni? Tam możemy latać!

[medibox=n]1310135[/mediabox]

Projektując mural, graficzka nie zapomniała o tym, że będzie on oglądany przede wszystkim przez studentki i studentów. To oni są jednymi z najważniejszych odbiorców przesłania, którym zdecydowała się podzielić.

– Studia to czas intensywnej nauki, ale też okres, w którym kształtujemy swój indywidualny sposób myślenia – podkreśla. – Chciałam tym muralem przypomnieć, że wiedza to nie tylko regułki i definicje. Każda idea, wynalazek czy dzieło sztuki zaczyna się od wyobraźni. To ona daje początek wszystkim wielkim zmianom. Każdy, kto choć raz zatracił się w myśleniu „co by było, gdyby”, dobrze wie, o czym mówię. Ten mural to hołd dla tej właśnie chwili – kiedy jeszcze nic nie istnieje, ale już wszystko się zaczyna.

Wspomniany już projekt muralu na DS 2 także może być odczytywany jako hołd dla wyobraźni, ponieważ skłania do namysłu nad tym, co by było, gdyby Kopernik… studiował dziś w Kortowie. A ponieważ w tym właśnie akademiku mieści się siedziba mediów uniwersyteckich, to młodzieniec w charakterystycznej fryzurze czyta m.in. „Wiadomości Uniwersyteckie” i słucha Radia UWM FM. Widzimy go też w stroju sportowym, gotowego, aby skorzystać z bliskości stadionu, boisk i kortów.

Drugiemu z murali „patronuje” hasło „Kortowo – moje miejsce na ziemi” podkreślające identyfikację z kampusem, w którym większość studentów spędza kilka lat swojego życia.

– Często to właśnie w Kortowie tworzą się najpiękniejsze wspomnienia, dodatkowo wzmocnione przez otaczającą naturę. A to te wspomnienia zostają przecież z nami na całe życie. Kortowo to miejsce, w którym można nie tylko się uczyć, ale również relaksować się, uspokoić myśli, pozwolić odpocząć głowie od codzienności – tłumaczy Małgorzata Śpiewak.

Przypomnijmy, że muralem uczcił swój jubileusz 55-lecia także Wydział Humanistyczny. Zespół pod kierunkiem Dawida Gołębiowskiego zaprezentował uwspółcześnione podobizny Immanueala Kanta, Witolda Gombrowicza, Wisławy Szymborskiej, Virginii Woolf i Marii Zientary-Malewskiej. Wyboru postaci dokonała społeczność wydziału.


Źródło: UWM