Drogowcy chcą odkorkować zator

2025-07-06 16:00:00(ost. akt: 2025-07-04 14:10:41)
Drogowcy chcą poprawić warunki jazdy na styku Jarot i Osiedla Generałów

Drogowcy chcą poprawić warunki jazdy na styku Jarot i Osiedla Generałów

Autor zdjęcia: Mat. własne

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie ma plan na odkorkowanie wąskiego gardła na styku Jarot i Osiedla Generałów
Chodzi o skrzyżowanie ulic Wilczyńskiego, Bartąskiej i Kutrzeby. Obecnie funkcjonuje tam rondo. Powstało w 2021 roku z powodu robót tramwajowych na Pieczewie. To zdecydowanie ułatwiło kierowcom poruszanie się, jednak nie rozładowało w pełni korków w tym miejscu. Problem polega na tym, że tuż za skrzyżowaniem ulic Wilczyńskiego i Płoskiego są dwa pasy, ale nie do końca, bo prawy kończy się przed rondem.

– Efekt jest taki, że szczególnie w godzinach szczytu komunikacyjnego kierowcy ustawiają się na prawym pasie, a później próbują zjechać na lewy. Zator jest tak długi, że skręcający w lewo z alei Sikorskiego w ulicę Wilczyńskiego nie mogą wjechać, bo jest taki długi sznur samochodów – mówi Kazimierz Olejniczak, kierowca mieszkający na osiedlu Generałów.

Drogowcy zdają sobie sprawę z sytuacji i chcą ją zmienić. I mają plan. Ulica Wilczyńskiego to główna arteria drogowa biegnąca przez trzy duże olsztyńskie osiedla: Pieczewo, Jaroty i Generałów. Obecnie w obrębie skrzyżowania ulicy Wilczyńskiego z ulicą Kutrzeby i ulicą Bartąską funkcjonuje tymczasowe rondo, które usprawnia ruch w tej części Olsztyna. W celu zwiększenia przepustowości skrzyżowania planuje się wykonanie prawoskrętu z ulicy Wilczyńskiego w ulicę Kutrzeby – informuje Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

To niejedyna drogowa inwestycja, która ma polepszyć życie kierowców. Kolejna to remont nawierzchni alei Sybiraków. W tej sprawie został rozpisany właśnie przetarg. „Przedmiotem zamówienia jest remont drogi krajowej nr 51 w Olsztynie – al. Sybiraków na odcinku od ulicy Rataja do ulicy Jagiellońskiej” – czytamy w zamówieniu.

Kolejna inwestycja drogowa właśnie się rozpoczęła. Chodzi o remont nawierzchni ulicy Janowicza. Pierwszy etap potrwa około dwóch dni i obejmie frezowanie nawierzchni, czyli usunięcie starej, zużytej warstwy asfaltu. W tym czasie po ulicy będą poruszać się specjalistyczne maszyny frezujące, które zrywają asfalt i od razu go wywożą.

Ważna informacja dla mieszkańców: wzdłuż remontowanego odcinka od skrzyżowania z ulicą Wilczyńskiego do skrzyżowania ulic Mroza i Flisa nie będzie można parkować pojazdów. Kierowcy mogą się także spodziewać chwilowych utrudnień w ruchu, dlatego warto zwracać uwagę na oznakowanie i stosować się do poleceń osób kierujących ruchem.

Drugi etap potrwa około dwóch tygodni. W tym czasie drogowcy skupią się na regulacji podziemnych sieci, m.in. studzienek kanalizacyjnych i wpustów deszczowych. Choć ulica pozostanie przejezdna, należy liczyć się z ograniczeniami i zwężeniami jezdni. Remont ulicy Janowicza jest realizowany we współpracy z Radą Osiedla Jaroty. To kolejna tego typu inwestycja w 2025 roku. Wcześniej podobne prace przeprowadzono już m.in. na ulicach Barcza, Zientary-Malewskiej, Kajki czy Kopernika.

gs