Lot Polaka w kosmos opóźniony! Awaria rakiety zatrzymała misję Uznańskiego
2025-06-11 08:00:00(ost. akt: 2025-06-11 08:21:04)
Planowany na 11 czerwca o 14:00 start misji Ax-4 z Sławoszem Uznańskim został odwołany z powodu usterki rakiety Falcon 9. Nowy termin poznamy wkrótce. Transmisja Roberta Szaja dla „Gazety Olsztyńskiej” odbędzie się w nowej dacie startu.
Informacja nieoficjalna, ale już potwierdzona: środowy, 11 czerwca, start misji Axiom Mission 4 z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim został odwołany. Na stanowisku 39A rakiety Falcon 9 wraz z kapsułą Dragon wykryto usterkę pierwszego stopnia rakiety. Zespół techniczny SpaceX zadecydował o odłożeniu startu z uwagi na konieczność przeprowadzenia naprawy.
Według informacji z miejsca wydarzeń przekazanych przez Roberta Szaja, znanego popularyzatora nauki, właśnie usunięcie wycieku ciekłego tlenu z jednego z komponentów rakiety stało się przyczyną decyzji o wstrzymaniu procedury startowej. Misja, której start już kilkukrotnie przekładano z powodów pogodowych i technicznych, czeka teraz na nowy termin.
Warto przypomnieć, że okno startowe dla misji Ax-4 pozostaje otwarte do 22 czerwca. W tym czasie SpaceX ma szansę na przeprowadzenie korekty i przygotowanie kolejnego podejścia. Tymczasem Sławosz Uznański, który ma być drugim Polakiem w kosmosie, pozostaje w gotowości.
— Czekamy na oficjalne ogłoszenie nowego terminu. Gdy tylko zapadnie decyzja, będziemy o niej informować. Transmisja z wydarzenia odbędzie się w nowej dacie — mówi Robert Szaj.
Jan Berdycki
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez