W Pałacu w Łężanach nagrywają film!

2025-05-22 08:00:00(ost. akt: 2025-05-21 15:43:32)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Sławomir Gwardecki

Z okazji ogólnopolskiej Nocy Muzeów Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie kolejny raz dołączył do tej akcji i zaprosił miłośników historii i pięknej architektury do zwiedzania Pałacu w Łężanach.
Noc Muzeów to ogólnopolska akcja kulturalna, dzięki której można podziwiać muzea, galerie i inne instytucje kultury, w tym te niedostępne na co dzień dla odwiedzających. W sobotę 17 maja Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie otworzył wrota do zabytkowego Pałacu w Łężanach.

— W tym roku na prośbę zwiedzających zwiększyliśmy limity miejsc. Wnętrza pałacowe odwiedziło pięć zorganizowanych grup, każda po ponad 50 osób. W ubiegłym roku w jednej grupie przewidzianych było 30 miejsc. Mimo niesprzyjającej pogody, przyjechali też zainteresowani zwiedzaniem pałacowych ogrodów. Łącznie w wydarzeniu udział wzięło ok. pół tysiąca osób — wyjaśnia Michał Orłowski, dyrektor Centrum Marketingów i Mediów UWM, organizator akcji.

I dodaje, że podobnie, jak w ubiegłym roku, akcja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem i już po kilkunastu minutach od otwarcia rejestracji na wydarzenie, wszystkie miejsca były zapełnione.

Na kompleks pałacowy w Łężanach składa się nie tylko neobarokowy pałac wybudowany w XIX wieku z bogato zdobionymi wnętrzami, ale również budynki gospodarcze oraz otaczający całość park krajobrazowy. W parku z kolei znajduje się niewielki cmentarz i rodowy grobowiec z kaplicą, w którym pochowany został Reinhold von Fischer-Lossainen. Mauzoleum Fischerów, wraz z sąsiadującym cmentarzem, znajduje się na północ od pałacu.

O historii pałacu opowiedział zwiedzającym pracownik UWM i pasjonat dziejów Łężan – Maciej Hołdyński, który temu miejscu poświęcił m.in. swoją pracę magisterską. I chociaż studia zakończył kilkanaście lat temu i zawodowo zajmuje się czymś innym, to nadal zgłębia i bada historię Łężan i kompleksu pałacowego.

— Na Noc Muzeów do Łężan przyjechały osoby w różnym wieku. Byli to zarówno seniorzy, jak i nastolatkowie. Maciej Hołdyński dzielił się z nimi ciekawostkami na temat budowy i historii rodu Fischerów, które zdobył m.in. w Niemczech podczas rozmów z osobami związanymi z Pałacem w Łężanach. Zwiedzający dopytywali o historię, ale padały też pytania o to, gdzie spała służba i gdzie organizowane były różne wydarzenia — mówi Michał Orłowski i zaznacza, że zwiedzający pytali też o film „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona, który był kręcony m.in. w tym miejscu, a przy którym miał okazję pracować też Maciej Hołdyński.

Pałac w Łężanach niebawem znów zagości na srebrnym ekranie.

Ruszają zdjęcia do nowego serialu Canal+. Tym razem w zabytkowych wnętrzach oraz przyległych obiektach – takich jak rybaczówka i stolarnia – realizowany będzie serial „Tysiąc" w reżyserii Anny Kazejak, znanej m.in. z produkcji „Szadź” i „Sortownia”. Za stronę wizualną odpowiadają operator Jakub Stolecki i scenografka Aniela Dybowska. Produkcja MAG Entertainment na zlecenie Canal+ to thriller z elementami kryminału, osadzony na Warmii, łączący współczesność z historią regionu z XIX wieku.

Prace scenograficzne i zdjęciowe potrwają od końca maja do połowy lipca 2025 roku. Ekipa filmowa będzie obecna m.in. w pałacu, przystani rybackiej oraz starej stolarni. Wszystkie działania prowadzone będą zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, z zachowaniem szczególnej dbałości o stan techniczny i historyczny obiektów.

Z tego też względu obecnie Pałac w Łężanach jest zamknięty dla zwiedzających, ale w roku ubiegłym, m.in. z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywały się do niego wycieczki.