Prezydent Olsztyna podsumował swój pierwszy rok
2025-05-14 09:00:00(ost. akt: 2025-05-13 14:35:27)
— Pierwszy rok kadencji to był intensywny czas, w którym krok po kroku realizowaliśmy nasze zobowiązania i zapowiedzi — mówi Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna.
Minął rok od zaprzysiężenia Roberta Szewczyka z Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Olsztyna. W wyborach samorządowych w 2024 roku, w drugiej turze głosowało na niego 53,45 procent wyborców. Jego kontrkandydat Czesław Jerzy Małkowski otrzymał 46,55 procent głosów.
Teraz przyszedł czas na podsumowanie pierwszego roku sprawowania władzy.
— Pierwszy rok kadencji to był intensywny czas, w którym krok po kroku realizowaliśmy nasze zobowiązania i zapowiedzi — podkreślił prezydent Robert Szewczyk podczas wczorajszej konferencji prasowej. — Przed nami jeszcze wiele pracy, ale jedno jest pewne: Olsztyn zasługuje na ambitne cele i ich konsekwentną realizację. To dopiero początek. Miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy. Dlatego naszym priorytetem jest wspieranie rodzin i stwarzanie warunków do rozwoju. Chcemy patrzeć w przyszłość z odwagą i cierpliwością.
Sukces? Darmowa komunikacja dla uczniów
Prezydent Szewczyk wyliczył kilkadziesiąt spraw, które udało się zrealizować. — To przede wszystkim wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów, których rodzice płacą podatki w naszym mieście — stwierdził. — W 2024 roku oddaliśmy do użytku ponad 40 mieszkań wykończonych pod klucz przy ulicy Truskawkowej. To dopiero początek budowy kolejnych bloków w ramach budownictwa społecznego.
Prezydent Szewczyk przypomina, że na terenach pomiędzy Trackiem a ulicą Lubelską powstanie dzielnica przemysłowa.
— Wiele firm będzie mogło ulokować tam swoje siedziby. Wybudujemy ulicę Nowobałtycką; obecnie czekamy na oferty wykonawców i niebawem ruszamy z tą kluczową dla rozwoju miasta inwestycją.
Kolejna sprawa to nowe połączenie Zatorza z ulicą Lubelską. — Rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę tunelu pod torami — przypomniał prezydent Olsztyna. — Zniknie dziura przed Wysoką Bramą. Miejsce to będzie znów służyć mieszkańcom Olsztyna. To także planowane przekształcenie terenu po tzw. szubienicach w miejsce pamięci i spotkań. Powołaliśmy też menadżera Starego Miasta do współpracy z lokalnym biznesem i poprawy estetyki tego obszaru. Widoczne zmiany dotyczą także przestrzeni miejskiej — poinformował.
Władze nie zapomniały też o infrastrukturze edukacyjnej — na termomodernizację szkół pozyskano 58 milionów złotych z KPO, a równolegle prowadzone są remonty boisk i budowa nowych obiektów sportowych.
Pomysły budzące emocje
Autorskim projektem prezydenta Szewczyka jest poszerzenie granic administracyjnych miasta kosztem terenów gminy Purda.
Autorskim projektem prezydenta Szewczyka jest poszerzenie granic administracyjnych miasta kosztem terenów gminy Purda.
— Chcemy tam wybudować m.in. miasteczko prawne. Nowe tereny pozwolą nam na wyprowadzenie aresztu śledczego z centrum miasta. Pozyskanie nowych terenów da nam możliwość rozwijania budownictwa społecznego — zapowiedział prezydent Olsztyna.
Ten pomysł budzi wiele emocji. Sprawa dotyczy włączenia w obręb miasta terenu pomiędzy południową granicą Olsztyna a obwodnicą, administrowanego obecnie przez gminę Purda. To około 235 hektarów, których właścicielem jest w większości skarb państwa (175,59 hektara) oraz ROD „Krokus” (37,1 hektara). Do gminy Purda należy 1,59 procent tego obszaru, czyli 3,73 hektara — w dużej mierze są to drogi gminne. Te tereny funkcjonalnie związane są z Olsztynem i bezpośrednio z nim sąsiadują. Przeciw tym zamiarom protestują mieszkańcy gminy Purda, którzy wypowiedzieli się o pomyśle olsztyńskiego magistratu w referendum. Przeciw działaniom Olsztyna opowiedziało się 2271 mieszkańców, za było 68.
Kolejna sprawa, która wywołała wiele emocji w trakcie pierwszego roku urzędowania obecnego prezydenta stolicy Warmii i Mazur, to likwidacja dwóch miejskich przedszkoli: nr 7 i 37. Placówki z wieloletnią tradycją zostały zamknięte pod koniec roku szkolnego. Powodem miały być oszczędności oraz spadek liczby dzieci.
Kolejna sprawa, która wywołała wiele emocji w trakcie pierwszego roku urzędowania obecnego prezydenta stolicy Warmii i Mazur, to likwidacja dwóch miejskich przedszkoli: nr 7 i 37. Placówki z wieloletnią tradycją zostały zamknięte pod koniec roku szkolnego. Powodem miały być oszczędności oraz spadek liczby dzieci.
Były prezydent zadowolony
Jak pierwszy rok kadencji Roberta Szewczyka ocenia jego poprzednik, Piotr Grzymowicz?
— Cieszę się, że jest kontynuacja przygotowanych wcześniej różnego rodzaju działań, przede wszystkim związanych z rozwojem miasta. Chodzi m.in. o Olsztyński Park Przemysłowy. Olsztyńscy przedsiębiorcy, ale nie tylko, będą mogli na tych terenach rozwijać wszelaką działalność, głównie przemysłowo-usługową — skomentował były prezydent Grzymowicz. — To samo dotyczy połączenia ulicy Lubelskiej z ulicą Tracką, co pomoże w skomunikowaniu Zatorza.
Jeżeli chodzi o budowę ulicy Nowobałtyckiej, to były prezydent Olsztyna przypomniał, że jej projekt był już gotowy w 2016 roku.
— Dziś ten projekt ma stać się faktem. I z tego należy się cieszyć. Inwestycje zawsze były dźwignią naszego miasta — stwierdził Piotr Grzymowicz, obecnie radny klubu Koalicji Obywatelskiej.
Opozycyjni radni o minionym roku
Co o pierwszym roku sprawowania władzy przez prezydenta Roberta Szewczyka sądzą radni z opozycyjnego PiS?
Co o pierwszym roku sprawowania władzy przez prezydenta Roberta Szewczyka sądzą radni z opozycyjnego PiS?
— Nie jest tak różowo, jak to przedstawia prezydent Szewczyk. Na wszystko brakuje pieniędzy — odpowiedział Grzegorz Smoliński, wiceprzewodniczący rady miasta z PiS. — Należy pamiętać, że zdecydowana większość dużych inwestycji to kontynuacja działań poprzednika. Co z nowymi przedsięwzięciami, jak np. przedłużeniem ulicy Wilczyńskiego do alei Warszawskiej? To także nierozwiązana sprawa przebudowy stadionu Stomilu.
Wiceprzewodniczący Smoliński przypomniał, że prezydent Szewczyk stawia na dialog.
— Sprawa ewentualnego poszerzenia granic miasta kosztem terenów gminy Purda jest tego zaprzeczeniem — stwierdził radny PiS.
Grzegorz Szydłowski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez