Studencka strefa relaksu na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM oficjalnie otwarta

2025-05-14 19:00:00(ost. akt: 2025-05-14 15:41:24)

Autor zdjęcia: UWM

Społeczność Wydziału Bioinżynierii Zwierząt może już oficjalnie cieszyć się studencką strefą relaksu, zwaną pieszczotliwie Stajnią WBZ. Jej powstanie to efekt współpracy z firmą Biofeed reprezentującą otoczenie społeczno-gospodarcze UWM.
— Jesteśmy jednym z najstarszych wydziałów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Na przestrzeni jego 75-letniej historii czterokrotnie zmieniała się nazwa, zmieniała się struktura, ale jedna rzecz pozostaje niezmienna - najważniejszy jest student, jego kształcenie, dobrostan i emocje — mówiła prof. Urszula Czarnik, dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt.

A otwierając strefę relaksu, zwróciła się do studentów: – Dzisiaj przekazuję ją w wasze ręce – czujcie się w niej dobrze.

W logo Wydziału Bioinżynierii Zwierząt znajdują się konie, więc nazwanie studenckiej strefy relaksu Stajnią wydaje się oczywistym wyborem. Powstała ona dzięki współpracy z firmą Biofeed, która jest oficjalnym partnerem WBZ, a jej właściciele są absolwentami tego wydziału.

— Zawsze będziemy z sentymentem wspominać to miejsce. Dlatego, gdy pojawiła się okazja stworzenia takiej strefy dla studentów, to nie wahaliśmy się ani chwili. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy się do niej przyczynić. Za naszych czasów bardzo nam czegoś takiego brakowało. Mamy nadzieję, że przyniesie ona studentom po prostu radość — mówiła mgr inż. Magdalena Wysocka, brand manager w firmie Biofeed.

W Stajni WBZ można przygotować i zjeść posiłki oraz napoje, a także posiedzieć na wygodnych kanapach i krzesłach, które powstały z materiałów poddanych recyklingowi. Do dyspozycji studentów są meble oraz sprzęt, ale najważniejszy jest sens funkcjonowania takiego miejsca.

— Myślę, że podstawową ideą takich stref relaksu jest dbałość o dobre samopoczucie studentów. Żyjemy w trudnych i szybkich czasach, dlatego też dla mnie jako prodziekana ds. studenckich ważne jest zdrowie psychiczne studentów. W związku z tym cieszę się, że mają oni do dyspozycji miejsce, w którym będą dobrze się czuć i budować wzajemne relacje, bo po pandemii musimy nad tym pracować — przekonywała dr inż. Paulina Pogorzelska-Przybyłek, prodziekan ds. studenckich Wydziału Bioinżynierii Zwierząt.

Główni zainteresowani, czyli studenci, zwracali z kolei uwagę na potrzebę istnienia tego miejsca, a także na jego estetykę.

Fot. UWM

— Myślę, że stworzenie Stajni jest bardzo dobrym pomysłem. Jest ona bardzo ładna, znajdują się w niej prześliczne meble. Dobrze jest mieć takie miejsce, do którego można przyjść podczas okienek czy jakichś innych przerw między zajęciami, wypić kawę, zjeść coś i odpocząć — cieszyła się Ola, studentka zootechniki.

Na wydziałach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego powstaje coraz więcej podobnych stref odpoczynku i relaksu. To m.in. WETAroom na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej czy Biosfera na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Wpisują się one w Strategię rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na lata 2021-2030.

źródło: UWM / Marta Wiśniewska