Planetarium w Olsztynie do przebudowy

2025-04-30 13:00:00(ost. akt: 2025-04-30 12:42:21)
Wizualizacja nowego Planetarium w Olsztynie

Wizualizacja nowego Planetarium w Olsztynie

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Planetarium w Olsztynie przejdzie gruntowną przebudową. Miasto szuka właśnie wykonawcy tej inwestycji.
Władze Olsztyna planują przywrócić świetność Planetarium Lotów Kosmicznych, bo pod taką nazwą został otwarty ten obiekt w roku 1973, w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Ratusz po miesiącach oczekiwań rozpisał właśnie przetarg w tej sprawie. „Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych zgodnie z założeniami projektu o nazwie »Modernizacja olsztyńskiego planetarium wraz z utworzeniem habitatu księżycowego«” — czytamy w ogłoszeniu.

Planetarium w Olsztynie, znane w całej Polsce, zyska nowe oblicze dzięki gruntownej modernizacji. Przebudowa, której koszt wynosi 72,5 miliona złotych (w tym 34,6 miliona złotych z unijnych funduszy i ponad 1,2 miliona złotych ze środków krajowych), obejmie nie tylko planetarium, ale także przyległe obiekty: Miejską Bibliotekę Publiczną „Planeta 11” i Biuro Wystaw Artystycznych.

Inwestycja przewiduje dostosowanie całego budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, instalację nowoczesnego systemu projekcyjnego w technologii fulldome, umożliwiającego wyświetlanie pokazów astronomicznych oraz filmów popularnonaukowych i utworzenie habitatu księżycowego — interaktywnej wystawy symulującej życie poza Ziemią, gdzie odwiedzający będą mogli uczestniczyć w scenariuszach ukazujących życie w przestrzeni kosmicznej. Jego głównym elementem będzie symulator łazika księżycowego, który ma mieć do 3,5 metra szerokości i do 4,5 metra długości. Wnętrze będzie pełnić funkcję minisali projekcyjnej wyposażonej w osiem foteli. Dzięki temu mamy poczuć się jak prawdziwi astronauci.

— Projekcja na monitorach ma trwać około pięciu minut i przedstawiać fotorealistyczny widok powierzchni Księżyca i znajdujących się tam osób, urządzeń i obiektów. Animacji będą towarzyszyć ścieżka dźwiękowa i wrażenia czuciowe, czyli wibracje — informuje dyrektorka OPiOA Magdalena Pilska-Piotrowska. — To rodzaj minisali kinowej, wyposażonej w zestaw ekranów imitujących okna pojazdu.

Odwiedzający wystawę będą mogli odbyć wirtualną wycieczkę, oglądając fotorealistyczną animację przedstawiającą m.in. powierzchnię Księżyca, mieszkańców bazy księżycowej prowadzących prace poza habitatem oraz historyczne miejsca lądowania ludzi na Księżycu.

W swoim założeniu projekt ma na celu „poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej miasta, czyniąc planetarium jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce”.

— Nowoczesne planetarium zyska zupełnie nowe funkcje. Jestem przekonany, że będzie to prawdziwe centrum nauki, które swoją ofertą przyciągnie nie tylko mieszkańców miasta, ale także turystów z całego regionu, kraju, a nawet całej Europy — stwierdził Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna.

Zainteresowani wykonaniem inwestycji mają czas na złożenie ofert do 28 maja. Termin jej realizacji ratusz określił na 20 miesięcy od podpisania umowy.

Przypomnijmy, że w związku z planowaną inwestycję z budynku planetarium wyprowadziły się dwie działające tam od lat instytucje: Biuro Wystaw Artystycznych oraz biblioteka Planeta 11. Swoje siedziby mają obecnie w hali Urania. W tym drugim przypadku docelowo placówka zostanie przeniesiona do świeżo wyremontowanego miejsca, bowiem kultura wkroczy do Koszar Dragonów. To tam mają się znaleźć biblioteki Planeta 11 oraz funkcjonujące teraz w galerii Aura Abecadło.

Gmach został zaprojektowany przez Ludomira Gosławskiego, a znajdujące się w centrum budynku atrium zostało ozdobione mozaiką emaliowanych elementów autorstwa wybitnego artysty Stefana Knapp’a.

Grzegorz Szydłowski