To jest "pępek" Ełku
2025-05-03 09:00:00(ost. akt: 2025-04-30 15:43:09)
W ramach obchodów 600-lecia lokacji Ełku, przypadających w 2025 roku, miasto zaplanowało szereg inicjatyw upamiętniających tę wyjątkową rocznicę. Na nietypowy, ale symboliczny prezent z tej okazji zdecydowali się przedstawiciele powiatu ełckiego.
W ramach obchodów 600-lecia lokacji Ełku, przypadających w 2025 roku, miasto zaplanowało szereg inicjatyw upamiętniających tę wyjątkową rocznicę. Na nietypowy, ale symboliczny prezent z tej okazji zdecydowali się przedstawiciele powiatu ełckiego. Wytyczenie geograficznego środka miasta stało się jednym z działań, które w szczególny sposób nawiązują do początków Ełku oraz jego rozwoju na przestrzeni wieków.
Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli Krzysztof Piłat, doradca metodyczny Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, oraz Jolanta Agata Opaluch, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku. Zadanie wyznaczenia środka powierzono młodzieży z technikum geodezyjnego tej szkoły. Projekt zrealizowały uczennice: Klaudia Aniszczyk, Anna Klimaszewska i Natalia Laskowska, pod opieką nauczyciela kształcenia zawodowego, mgr. inż. Kamila Sokołowskiego.
Prace przebiegały w kilku etapach. Najpierw uczennice pozyskały dane — współrzędne 919 punktów granicznych Ełku — z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Następnie, pod czujnym okiem opiekuna, obliczyły współrzędne X i Y środka geometrycznego miasta w geodezyjnym układzie współrzędnych PL-2000.
Po wyznaczeniu teoretycznej lokalizacji punktu za pomocą Geoportalu Powiatu Ełckiego i przeliczeniu współrzędnych na długość i szerokość geograficzną (53°48’57.45’’ N, 22°21’02.13’’ E), przyszedł czas na prace terenowe. Wytyczenie środka miasta odbyło się przy użyciu geodezyjnego odbiornika satelitarnego w technologii GNSS-RTK, pod nadzorem geodety uprawnionego, mgr inż. Marii Songin ze Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Rezultaty projektu zostały oficjalnie zaprezentowane podczas lekcji otwartej w czwartek w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. To właśnie tam znajduje się wyznaczony geometryczny środek miasta. Na razie miejsce to, potocznie określane jako „pępek Ełku”, oznaczono geodezyjnym palikiem i tablicą informacyjną. W przyszłości w tym miejscu stanie solidny, trwały obelisk z kamienia, który ufunduje suwalski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Wytyczenie geograficznego środka Ełku to nie tylko wyjątkowy symbol obchodów jubileuszu, ale także doskonały przykład współpracy młodzieży, nauczycieli, samorządu i organizacji branżowych w budowaniu lokalnej tożsamości i pamięci o historii miasta.
tom
Wytyczenie geograficznego środka Ełku to nie tylko wyjątkowy symbol obchodów jubileuszu, ale także doskonały przykład współpracy młodzieży, nauczycieli, samorządu i organizacji branżowych w budowaniu lokalnej tożsamości i pamięci o historii miasta.
tom
Fot. P. Tomkiewicz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez