Do służby z dumą i wzruszeniem. Nowi stróże prawa złożyli ślubowanie w Olsztynie [ZDJĘCIA]
2025-04-29 11:00:00(ost. akt: 2025-04-29 11:03:17)
W auli Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyło się uroczyste ślubowanie 32 nowo przyjętych policjantów. Ceremonii towarzyszyło wzruszające przedsięwzięcie edukacyjne poświęcone pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej. To wyjątkowe wydarzenie Patronatem Honorowym objął Radosław Król Wojewoda Warmińsko-Mazurski.
W poniedziałek (28 kwietnia) w auli Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyło się trzecie w tym roku ślubowanie nowych policjantów w garnizonie warmińsko-mazurskim. Rotę ślubowania odczytał Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Mirosław Elszkowski. Był to niezwykle wzruszający moment – zarówno dla samych policjantów, rozpoczynających służbę, jak i dla ich rodzin, które licznie przybyły, by towarzyszyć im w tej wyjątkowej chwili.
W szeregi policji wstąpiło 34 funkcjonariuszy, z czego 32 ślubowało - 10 kobiet i 22 mężczyzn.
Insp. Mirosław Elszkowski Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie w swoim przemówieniu podkreślił.
– Dziękuję za podjęcie tej decyzji. Dziękuję że tak przebrneliście przez swoją drogę życiową, że w pewnym momencie pojawiła się myśl o wstąpieniu do tej formacji – mówił.
Głos podczas uroczystości zabrał również nadinsp. w st. spocz. Sławomir Mierzwa reprezentujący Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego, który powiedział: Przed wami długi okres szkolenia i przygotowania, przez który na pewno przejdziecie, zyskując nowe doświadczenie i przygotowanie do pracy na rzecz społeczeństwa. Później tylko 30 lat służby, której życzę, aby dawała Wam ogrom satysfakcji.
W uroczystości uczestniczyli przełożeni i kadra kierownicza KWP w Olsztynie, przedstawiciele innych służb oraz instytucji współpracujących z Policją, a także uczniowie klas mundurowych. Obecność rodzin nowo zaprzysiężonych funkcjonariuszy nadała wydarzeniu wyjątkowo wzruszający i podniosły charakter.
Ślubowanie było również okazją do wyróżnienia trzech funkcjonariuszy. St. post. Szymon Sakowski oraz sierż. Szymon Zawalich z Komendy Powiatowej Policji w Piszu zostali docenieni za profesjonalne udzielenie pomocy dwóm mężczyznom w sytuacji zagrożenia życia, gdy wokół nich w jednym z budynków mieszkalnych rozprzestrzeniał się ogień. Z kolei podkom. Tomasz Zieliński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie został wyróżniony za zaangażowanie i wkład w realizację projektu „Świadomi–Mobilni”, promującego nowoczesne podejście do bezpieczeństwa ruchu drogowego i kształtowanie właściwych postaw wśród uczestników ruchu. Wyróżnienia funkcjonariuszom wręczyli Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Mirosław Elszkowski oraz Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Michał Kamieniecki.
Po zakończeniu uroczystości ślubowania uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do drugiej części spotkania – wyjątkowego przedsięwzięcia edukacyjnego pod hasłem „Katyń 1940 rok – czas zbrodni i pamięci”, które objęte zostało patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.
W gronie prelegentów znaleźli się wybitni znawcy tematu oraz osoby osobiście związane z historią Zbrodni Katyńskiej. Bogusław Kowalewski – Wiceprezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w poruszającym wystąpieniu przedstawił okoliczności Zbrodni Katyńskiej, uzupełniając je osobistą historią swojego dziadka, który zginął w Ostaszkowie.
Barbara Gawlicka – Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” przybliżyła historię polskich cmentarzy wojennych, które w tym roku obchodzą 25-lecie istnienia. Opowiedziała także o działalności Stowarzyszenia, świętującego jubileusz 35-lecia, oraz o Muzeum Katyńskim, obchodzącym swoje 10-lecie.
Trzecim prelegentem był Wojciech Kosiewicz – historyk Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, który opowiedział o wystawie z cyklu ekspozycji elementarnych IPN pt. „Zbrodnia katyńska 1940. Zagłada polskich elit”. Wystawa była dostępna dla uczestników wydarzenia, stanowiąc ważne dopełnienie historycznego przekazu.
Wyjątkowym momentem ceremonii było także uhonorowanie insp. Mirosława Elszkowskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. W dowód wdzięczności za kultywowanie pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej oraz za wspieranie inicjatyw edukacyjnych otrzymał on symboliczny "Orzełek Katyński". Odznaczenie to zostało wręczone przez Panią Teresę Brańkę - córkę st. post. Piotra Łudzińskiego z KP w Białymstoku, który padł ofiarą Zbrodni Katyńskiej.
Całość wydarzenia uświetnił występ Chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego, który swoim śpiewem wprowadził uczestników w wyjątkowy, podniosły nastrój. Repertuar chóru, pełen wzniosłych utworów, stanowił doskonałe dopełnienie uroczystości, podkreślając zarówno znaczenie momentu ślubowania, jak i refleksyjnego charakteru drugiej części wydarzenia.
Wydarzenie w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim miało wyjątkowy, podwójny charakter – ślubowanie nowych funkcjonariuszy Policji połączono z refleksyjnym spotkaniem edukacyjnym poświęconym Zbrodni Katyńskiej. To zarówno chwila dumy i wzruszenia dla 32 nowych policjantów i ich rodzin, jak i ważna lekcja historii i pamięci. Obecność władz wojewódzkich, przedstawicieli instytucji oraz gości specjalnych nadała wydarzeniu rangę i podniosły ton.
KWP w Olsztynie
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez